Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą zostanie wznowiona? Toczą się rozmowy na ten temat. "Ponadpartyjna próba"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Ograniczenie sprzedaży lokali komunalnych w 2017 r. jest częścią polityki mieszkaniowej prowadzonej przez miasto. Polega ona na tworzeniu warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. W związku z tym zwalniane do dyspozycji gminy lokale przeznaczane są na realizację tego celu. Jednak sytuacja może się zmienić, ponieważ toczy się dyskusja nad wznowieniem sprzedaży. Wnoszą o nią miejscy radni, do których zgłaszają się rozczarowani polityką miasta poznaniacy.
Ograniczenie sprzedaży lokali komunalnych w 2017 r. jest częścią polityki mieszkaniowej prowadzonej przez miasto. Polega ona na tworzeniu warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. W związku z tym zwalniane do dyspozycji gminy lokale przeznaczane są na realizację tego celu. Jednak sytuacja może się zmienić, ponieważ toczy się dyskusja nad wznowieniem sprzedaży. Wnoszą o nią miejscy radni, do których zgłaszają się rozczarowani polityką miasta poznaniacy. Robert Woźniak
Około 3 tys. wniosków najemców o sprzedaż lokalu czeka w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych. Na początku 2017 roku wstrzymano sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Sytuacja ta może się jednak zmienić, ponieważ toczą się rozmowy na temat jej wznowienia. Wnoszą o nią miejscy radni, do których zgłaszają się rozczarowani polityką miasta poznaniacy. Szczegóły prawdopodobnie poznamy w ciągu najbliższego miesiąca.

W tej chwili miasto dysponuje około 12,5 tys. lokalami komunalnymi, ale jeszcze na początku lat 90. było ich o prawie 14 tysięcy więcej. Liczba mieszkań najbardziej zaczęła zmniejszać się po 2000 r., kiedy to rada miasta przyjęła uchwałę o możliwości ich wykupu z 90-procentową bonifikatą. Warunkiem było złożenie stosownego wniosku do końca 2008 r. Proces jednak został przerwany w 2017 r., gdzie na wykup czekało około 2,5 tys. rodzin.

Sprawdź więcej:

Ówczesny wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski podjął wtedy decyzję o wstrzymaniu sprzedaży mieszkań komunalnych. Zastępca uznał, że sprzedaż za 10 proc. wartości lokali jest nieracjonalna, bowiem miasto jednocześnie nie potrafiło zapewnić dachu nad głową ponad 2 tys. rodzin oczekującym w kolejce po mieszkanie.

Pięć lat później słyszymy od Renaty Murczak, dyrektorki Biura Spraw Lokalowych UMP, że zmiana miejskiej polityki mieszkaniowej jest spowodowana tym, że miasto musi realizować potrzeby osób o niskich dochodach, które bez pomocy urzędu nie są w stanie rozwiązać swoich problemów mieszkaniowych, a w skrajnych przypadkach uchronić się przed ubóstwem czy bezdomnością.

Decyzja o ograniczeniu sprzedaży lokali została podjęta wobec wszystkich najemców zamieszkujących w zasobie komunalnym, niezależnie od tego, kiedy złożyli wniosek o wykup lokalu i w jakim trybie miałby być on realizowany. Wyjątkiem są jedynie lokale, których sprzedaż prowadzona jest na rzecz policjantów i pracowników cywilnych policji na podstawie oddzielnego porozumienia pomiędzy miastem a policją.

Zobacz też: Konferencja związkowców pod zakładem Solaris. Strajk w Solarisie

od 16 lat

Mieszkania komunalne w Poznaniu: prawie 3 tys. wniosków w ZKZL

Ostatecznie część poznaniaków zdążyła wykupić mieszkania na własność, jednak część pozostała z niczym, pomimo że mieszkają w nich od kilkudziesięciu lat, a przede wszystkim spełnili warunek – złożyli wniosek do 2008 r. Spowodowało to rozgoryczenie i rozczarowanie postępowaniem urzędników, jak usłyszał "Głos Wielkopolski" od kolejnych mieszkańców, którzy sygnalizowali problem. A były to osoby z ulic: 23 Lutego, Wolnica, Taczaka, Jackowskiego czy Antoniego Małeckiego.

Mieszkańcy ulic Wolnica i 23 Lutego połączyli wysiłki i wspólnie przy pomocy radcy prawnego Wojciecha Wziętka napisali wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie przez niego działań w związku z naruszeniem przez prezydenta miasta zasady równego traktowania wobec prawa.

Nasi rozmówcy zapowiadają, że utworzą stowarzyszenie mieszkańców Poznania, którzy zamierzają kupić lokale w budynkach komunalnych, a nie mieli do tej pory takiej możliwości.

– Chcemy zjednoczyć się, żeby prezydent widział, jaka jest skala tego problemu, że to nie są pojedyncze osoby

– powiedział pan Krzysztof z ulicy Wolnica.

Sprawdź też:

Już teraz systematycznie powiększa się ich nieformalna grupa; dołączają kolejne osoby-lokatorzy "komunalek" z placu Wielkopolskiego czy Ratajczaka.

W połowie grudnia ubiegłego roku Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu miał zaewidencjonowanych blisko 2 800 wniosków najemców o sprzedaż lokalu mieszkalnego. W ostatnich 10 latach sprzedano:

  • 2011 r. – 615 lokali,
  • 2012 r. – 506 lokali,
  • 2013 r. – 210 lokali,
  • 2014 r. – 253 lokale,
  • 2015 r. – 125 lokali,
  • 2016 r. – 113 lokali,
  • 2017 r. – 146 lokali,
  • 2018 r. – 16 lokali,
  • 2019 r. – 18 lokali,
  • 2020 r. – 22 lokale.

Mieszkania komunalne w Poznaniu: nadzieja na zmianę polityki mieszkaniowej?

Sytuacja jednak może się zmienić już w tym roku, ponieważ rozpoczęła się dyskusja na temat wznowienia sprzedaży lokali na rzecz najemców, o którą wnoszą miejscy radni.

– Prezydent chce wziąć czynny udział w tej dyskusji, rozumiejąc oczekiwania lokatorów, ale i uwzględniając potrzeby ekonomiczne miasta, konieczność kontynuowania programów rozwoju budownictwa komunalnego oraz celowość sprzedaży lokali w niektórych przypadkach

– zaznacza Renata Murczak.

Przy prezydencie pracuje specjalny zespół, który opiniuje propozycje oraz wychodzi ze swoimi. Celem ich działania jest wypracowanie sposobu powrotu do realizacji uchwały rady miasta z 2008 r. Lidia Dudziak, radna miejska z Prawa i Sprawiedliwości, która zaangażowana jest we wspomniany zespół, informuje, że w lutym na Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej wypracowane założenia zostaną zaopiniowane, a następnie trafią do uchwalenia podczas sesji rady miasta. Mówi jednak, że na ten moment więcej szczegółów ujawnić nie może.

Radni wiedzą, że bez systemowego rozwiązania, problem pozostanie. Łukasz Michał Mikuła, radny miejski z Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że propozycje będą odpowiadały potrzebom mieszkańców, a ich zespół jest próbą ponadpartyjnego dokończenia programu w zakresie wniosków do 2008 r. we wspólnotach mieszkaniowych.

Po wypracowaniu modelu zasad sprzedaży lokali komunalnych, wskazującego, które z nich i w jakiej sytuacji mogłyby być przeznaczone do sprzedaży, poznaniacy mają zostać powiadomieni o ewentualnych zmianach.

Najpiękniejsze obiekty architektoniczne zrealizowane w 2020 roku w Poznaniu zachwycają mieszkańców miasta. Niedługo zostanie wyłoniony zwycięzca. Przedstawiamy naszym Czytelnikom finałowe projekty, który najbardziej zachwyciły jury.Zobacz kolejny budynek --->

Najpiękniejsze budynki w Poznaniu. Najciekawsze obiekty arch...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski