Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań sprzeda działki przy Teatrze Polskim

Karolina Koziolek
To propozycja na odmianę ulicy autorstwa pracowni JEMS.
To propozycja na odmianę ulicy autorstwa pracowni JEMS.
Pod koniec stycznia pisaliśmy, że jest szansa na odmianę ulicy 27 Grudnia. Konkretnie chodziło o puste od lat miejskie działki przy Teatrze Polskim. Miastu trudno było je sprzedać, ponieważ dwie z nich dzieli parcela prywatna, a to rzekomo odstrasza inwestorów.

Po kilku latach pertraktacji Wydział Gospodarki Nieruchomościami w zamian za odstąpienie działki zaproponował prywatnemu właścicielowi kamienicę na Starym Rynku przy ul. Wrocławskiej. Taka wymiana pozwoliłaby na scalenie działek i ułatwiłaby sprzedaż.

Czytaj także:

Poznań: Ulica 27 Grudnia ma być jak Piąta Aleja w Nowym Jorku. Tylko drogie butiki?

Teraz wiadomo już, że właściciel mimo iż wcześniej złożył pisemną deklarację, ostatecznie zrezygnował z wymiany.

- Uznał, że nie byłaby ona ekwiwalentna, a koszty, które musiałby ponieść przy remoncie kamienicy przy ul. Wrocławskiej, za wysokie - tłumaczy Bartosz Guss, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Czy to oznacza zachowanie status quo i na jakąkolwiek zmianę na ul. 27 Grudnia nie ma co liczyć? - Wręcz przeciwnie. Miasto postanowiło dłużej nie czekać, nie proponować na wymianę kolejnej kamienicy w innej lokalizacji, ale wystawić po prostu działki na sprzedaż - tłumaczy Bartosz Guss.

Decyzję przyspieszyły marcowe targi inwestycyjne w Cannes, gdzie teren przy Teatrze Polskim był prezentowany inwestorom.

- Na targach usłyszeliśmy, że to dobry czas dla takich inwestycji - mówi Paweł Diakowicz, zastępca dyrektora WGN. - Za dwa, trzy miesiące powinno być gotowe zarządzenie prezydenta w sprawie wystawienia ich do sprzedaży, a najpóźniej w listopadzie odbędzie się przetarg. Nowy właściciel może odkupić prywatną parcelę.

O cenach wywoławczych wydział nie chce jeszcze mówić.
- Trzeba zrobić nowe wyceny - zaznacza Paweł Diakowicz.

Pomysł miasta na ulicę 27 Grudnia, to utworzenie tam ciągu luksusowych butików. Jak mówił nam wówczas architekt miasta Andrzej Nowak, inwestorzy skarżą się, że brak dla nich miejsca na sklepy w historycznej zabudowie śródmiejskiej. Konserwatorzy zabytków rzadko zgadzają się na połączenie kilku pomieszczeń. Północna pierzeja ul. 27 Grudnia została wyburzona w latach 70. XX w.

Teraz na fali sukcesu Okrąglaka miasto chce, by powstał nowy pieszy ciąg handlowy. Zaczynałby się właśnie przy Okrąglaku i prowadził dalej w ciągu ulicy 27 Grudnia poprzez Arkadię, plac Wolności i najdroższy adres w mieście, czyli ulicę Paderewskiego aż do samego Starego Rynku.

Jeszcze w roku 2000 terenem zainteresowany był właściciel Okrąglaka, firma DTC Real Estate.
Inwestora odstraszył jednak uchwalony w międzyczasie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada cofnięcie historycznej linii zabudowy w głąb działek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski