Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Spotkanie noworoczne u prezydenta. Wielka Złota Pieczęć dla prof. Łuczaka [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Spotkanie noworoczne u prezydenta Ryszarda Grobelnego.
Spotkanie noworoczne u prezydenta Ryszarda Grobelnego. Paweł Miecznik
Politycy, biznesmeni, ludzie kultury, sportu, nauki, przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy - łącznie kilkaset osób - przybyło na piątkowe spotkanie noworoczne u prezydenta Ryszarda Grobelnego. Odbyło się ono w CK Zamek.

Tradycyjnie podczas tych spotkań prezydent Ryszard Grobelny przyznaje nagrodę Wielkiej Złotej Pieczęci. Tym razem wyróżniony został prof. Jacek Łuczak, wybitny lekarz i twórca Hospicjum Pallium w Poznaniu. To dzięki jego determinacji powołano do życia Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej.

Prezydent Ryszard Grobelny, wręczając nagrodę, podkreślił, że poznaniacy są pełni uznania dla pracy profesora. Dowodem tego jest fakt, że w przeprowadzonych przez miasto konsultacjach budżetowych projekt rozbudowy Hospicjum Pallium zyskał największe poparcie wśród mieszkańców.

Na przyjęcie prezydent zaprosił także Fundację Dar Szpiku. Wolontariusze zbierali pieniądze na rozbudowę polskiego banku dawców szpiku. Goście chętnie sięgali do portfeli, by wesprzeć tę szczytną ideę. A uczestników spotkania było mnóstwo. Wystarczy przypomnieć, że wysłano ponad tysiąc zaproszeń.

Nim jednak rozgorzały dyskusje w mniejszych i większych gronach, nie mogło zabraknąć stałego punktu noworocznych spotkań - przemówienia prezydenta. Oto ono:

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele,
Witam Was wszystkich na tradycyjnym poznańskim spotkaniu noworocznym. Spotkaniu początkującym okres podsumowań i refleksji dotyczących naszego miasta. Myślę, że jest to dobra okazja do przyjrzenia się temu, co się nam wspólnie udało osiągnąć i jakie wyzwania czekają nas niebawem.

Pewnie większość z nas, tak jak większość poznaniaków, zapamięta ten miniony rok jako rok Euro 2012. To wtedy na Polskę, na Poznań, skierowane były oczy całego świata. Na temat Euro powiedziano już bardzo wiele. Mam jednak poczucie, że z tego wydarzenia w dalszym ciągu można czerpać inspirację i motywację do pracy.

Taka jest zresztą zaleta wielkich idei - porywają nas one do działania, które zwykle zostałoby uznane za nierealne, niemożliwe do spełnienia, utopijne.

Dlatego proszę mi nie mieć za złe, że żałuję decyzji o odstąpieniu od starań o Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Bo takie właśnie cele jak Euro 2012 czy Młodzieżowe Igrzyska są w stanie dać wszystkim mocnego kopa optymizmu.

Dziś chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim Państwu, wszystkim poznaniakom, za Euro 2012. To dzięki naszej wspólnej pracy, ci którzy nas odwiedzili, zapamiętali Poznań jako miasto przyjazne, otwarte, dobrze zorganizowane. Jako miasto uśmiechniętych i szczęśliwych ludzi. Jako miasto prawdziwie europejskie, dumne ze swojej tradycji i kultury.

Wielu mówiło o pozytywnym efekcie, jaki Euro wywarło na mentalność Polaków. Wielu mówiło o wzroście poczucia własnej wartości czy zmianie mentalnej. Myślę jednak, że poznaniacy nie potrzebowali żadnej przemiany, bo po prostu tacy byli i są: pracowici, dobrze zorganizowani, życzliwi i otwarci na innych. Euro zaledwie - bądź aż - pozwoliło ujawnić i uwypuklić te cechy, których często sami nie zauważamy. To kolejny dowód na to, że największą wartością Poznania są jego mieszkańcy.
Myślę też, że Euro zostanie zapamiętane nie tylko dzięki wielkim inwestycjom. Pewnie nie tylko dzięki stadionowi, dworcowi czy lotnisku. Zostanie ono zapamiętane dzięki tysiącom gestów ludzkiej życzliwości.

Większość poznańskich rodzin posiada swoje wyjątkowe wspomnienia po Euro 2012, zdjęcia, pamiątki, koszulki, szaliki. W przyszłości będą one pokazywane kolejnym pokoleniom.

Euro wiele nas nauczyło. Chyba po raz pierwszy w historii współpracowaliśmy ze sobą na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim. I była to współpraca wzorowa, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Za to, jeszcze raz wszystkim dziękuję.

Drodzy Państwo,
Rok 2012 był rokiem wyjątkowego wysiłku inwestycyjnego, wielkich i udanych projektów - wielkich zmian.

Zacznę od tych, które nie były finansowane przez Miasto, a których znaczenie jest dla Poznania kluczowe. Mam tu na myśli połączenie autostradowe Poznania z Berlinem. Choć otwarte w 2011 roku, było ono w pełni wykorzystywane właśnie w roku 2012.

Komfort podróży pojawił się również dzięki powstaniu dwóch obwodnic: wschodniej i zachodniej. Kluczowe było otwarcie nowego Dworca PKP.

O dynamicznym rozwoju Poznania niech świadczą jeszcze oddane i wyremontowane poznańskie węzły komunikacyjne. Niech świadczy nowoczesny Stadion i nowa trasa tramwajowa na Franowo.

Rozpoczęty i bardzo potrzebny remont Ronda Kaponiera, jest obecnie jednym z najczęściej fotografowanych przez mieszkańców obszarów miasta..

Trudno się temu dziwić. Zapewne niewiele pokoleń poznaniaków będzie miało szczęście widzieć zmieniający się Poznań w tak krótkim czasie.

Wielkie inwestycje miały również miejsce w poznańskiej kulturze. W czerwcu otwarty został rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim. Pod koniec roku otworzyliśmy dwie wspaniałe sale - najnowocześniejszą w Polsce widowiskową Salę Ziemi na terenie Targów oraz właśnie Salę Wielką, w której mamy przyjemność dziś się znajdować. Kończona jest przebudowa Biblioteki Raczyńskich. Efektywne i wartościowe wypełnienie tych przestrzeni to cel na ten rok i lata kolejne.

Myśląc o przyszłości Poznania, najważniejsze miejsce zarezerwowaliśmy dla naszych mieszkańców. Jako lider dialogu obywatelskiego zrealizowaliśmy unikatowe na skalę Polski projekty z zakresu konsultacji społecznych.

Największym był projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - jednego z pierwszych w kraju przedsięwzięć konsultacyjnych, w których udział wzięła rekordowa liczba ponad 20 tysięcy Poznaniaków. Ważna była też debata publiczna poświęcona przyszłości terenu Stadionu im. Szyca. Konsultacje dotyczące planowania przestrzennego, posiadające już pewną tradycję, stanowią nasze unikalne "know-how", czyniąc z Poznania wzór do naśladowania dla innych samorządów.

W planowaniu przestrzennym czeka nas w tym roku dyskusja na temat zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zwanego konstytucją przestrzenną miasta.

Czeka nas też ważna debata o Poznaniu, a przyczynek do niej stanowić będą prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta. Miasta, które się zmienia, które generuje nowe wyzwania, które zmusza do ciągłej refleksji.

Jestem przekonany, że nie będą to łatwe dyskusje, ale z pewnością wartościowe i inspirujące.

Szanowni Państwo,
Dla starożytnych Rzymian pojęcie miasta, czyli civitas, było równoznaczne z pojęciem obywatelstwa miejskiego, któremu przynależały określone prawa i określone powinności. Bycie mieszkańcem miasta i bycie obywatelem znaczyło w praktyce to samo.

Z okazji 20-lecia istnienia obywatelstwa Unii Europejskiej rok 2013 został uznany Europejskim Rokiem Obywateli.
Chciałbym by przesłanie jakie niesie ze sobą idea obywatelskości towarzyszyło nam w tym roku. Chciałbym by w naszych działaniach obecne były wartości takie jak: przejrzystość, partycypacja i partnerstwo.

Przejrzystość oznacza jasność intencji, szczerość prowadzonej dyskusji, transparentność zasad składających się na obustronne zaufanie. Partycypacja, czyli uczestnictwo, wiąże się w prostej linii ze współodpowiedzialnością. Musimy umieć wykorzystać tak silnie zakorzenione w poznaniakach poczucie odpowiedzialności za swoje miasto. Trzecią wartością jest partnerstwo, które umożliwia traktowanie drugiej strony jak pełnoprawnego uczestnika dyskusji. A bez tej dyskusji, bez ścierania się różnych racji i argumentów, łatwo popadniemy w samozadowolenie i marazm intelektualny.

Dlatego tak ważne są właśnie te trzy wartości. Wartości, które są w stanie stworzyć solidny fundament, mądrego i stabilnego rozwoju Poznania.

Drugim przesłaniem, z którym się do Państwa zwracam jest dążenie do integracji. Jest ona konieczna w wielu sferach. Mam tu na myśli przede wszystkim integrację metropolitarną. Dotyczy ona współpracy w zakresie polityki oświatowej, w zakresie gospodarowania odpadami czy polityki transportowej. Warto podkreślić, że po raz pierwszy razem staramy się o pieniądze na nasze wspólne projekty.

Po raz pierwszy też - na poziomie całego kraju - udało się nam podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmian w finansach publicznych. Pod obywatelskim projektem uchwały podpisało się ponad 300 tysięcy obywateli z całego kraju. Zależy mi bardzo na integracji poznańskiego środowiska akademickiego. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku akademickim będzie głośno o jednym z naszych wspólnych przedsięwzięć. Pozwolicie Państwo, że w tym aspekcie pozostanę jednak konsekwentnie tajemniczy.

Wyzwaniem będzie także integracja systemu komunikacyjnego, tak by odpowiadał on na zapotrzebowanie mieszkańców Poznania i sąsiednich gmin.

Integracja to wreszcie te wszystkie procesy, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu. To aktywizacja osób bezrobotnych, to walka z dyskryminacją, to troska o naszych seniorów, to ciągłe dążenie do czynienia dobra. Przykładem mogą być działania podejmowane przez prof. Jacka Łuczaka, pracowników i wolontariuszy poznańskiego Hospicjum Pallium.

Szanowni Państwo,
Wiele mówi się obecnie o kryzysie gospodarczym. Jego również można i należy rozpatrywać w kategoriach zmiany. Zmiany, która zmusza do poszukiwania nowych, bardziej optymalnych społecznie i ekonomicznie rozwiązań.

Na przekór pesymistom, twierdzę, że to co jest sukcesem gospodarczym Poznania, to utrzymanie chyba najniższej w Europie stopy bezrobocia. Praca to zatem jeden z głównych sukcesów naszego miasta. Praca to jedno z podstawowych dążeń i oczekiwań Poznaniaków.

Mamy na tym polu swoje osiągnięcia. W zeszłym roku działalność rozpoczęło 5 nowych centrów usług wspólnych. W Poznaniu działają już 34 takie centra, w których pracuje ponad 8000 osób. Warto zauważyć, że z inicjatywy Miasta znacząco wzmocniła się współpraca środowiska naukowego i akademickiego z biznesem. Jej przykładem jest wydarzenie "WorkGate" oraz regularne spotkania firm z sektora usług wspólnych z przedstawicielami poznańskich uczelni. Za tę współpracę bardzo dziękuję.

Drodzy Przyjaciele,
Wybitny poznański socjolog, Florian Znaniecki, powiedział: "Pierwszym warunkiem sprostania zmianom jest wyzbycie się lęku przed nimi". Moje 20-letnie doświadczenie w pracy samorządowej podpowiada, że każdy kryzys ma swój koniec. Po każdej nocy przychodzi dzień, a po burzy przychodzi spokój. Gdybym miał wskazać dwa momenty, które były najtrudniejsze dla Poznania wymieniłbym dwie daty: rok 1992 i 2002. Początek lat dziewięćdziesiątych to wielki trud wyprowadzenia miasta na prostą po zawirowaniach okresu transformacji. Mało kto pamięta konieczność spłaty zadłużenia po nowo wybudowanym Torze Regatowym Malta.

Rok 2002 to okres najwyższego w Poznaniu wzrostu bezrobocia, które zresztą dotknęło całą Polskę. Ktoś może zauważyć, że czasy kryzysu w Poznaniu następują równo co 10 lat. Pesymista stwierdziłby, że nie można wyciągać takich wniosków na podstawie dwóch przypadków. Optymista - że w takim razie najlepsze przed nami. Jestem z natury optymistą, więc znacie już Państwo moją odpowiedź.

Jednak niezależnie od tego, co było i co nas czeka, ważne jest byśmy potrafili ze sobą mądrze współpracować. Byśmy potrafili być dla siebie partnerami. By stać nas było na dzielenie się dobrem, tak jak to czynią Dawcy Szpiku, którzy dzisiaj kwestować będą w trosce o potrzebujących i oczekujących na przeszczep. Byśmy mieli więcej optymizmu niż obaw. Skoro przeżyliśmy koniec świata, to damy sobie radę i teraz.

A na zakończenie prezydent wzniósł toast:

"Drodzy Przyjaciele,
Niech ten rok będzie dla nas czasem spełnienia śmiałych planów i zamierzeń.
Niech będzie czasem mądrych, dobrych i odważnych decyzji.
Niech będzie czasem pomyślnym dla nas i naszych bliskich.
Niech będzie to rok dobry dla Poznania i jego mieszkańców.
Wszystkiego najlepszego!"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski