Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skrzyżowanie ul. Szamarzewskiego i Polnej będzie za pół roku podniesione i pozbawione sygnalizacji

Grzegorz Okoński
Skrzyżowanie ulic Polnej i Szamarzewskiego w Poznaniu jeszcze w połowie tego roku zmieni się – stanie się równorzędnym, bez sygnalizacji świetlnej, a do tego – wyniesionym. To rozwiązanie ma sprawić, że ruch na nim będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Skrzyżowanie ulic Polnej i Szamarzewskiego w Poznaniu jeszcze w połowie tego roku zmieni się – stanie się równorzędnym, bez sygnalizacji świetlnej, a do tego – wyniesionym. To rozwiązanie ma sprawić, że ruch na nim będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Skrzyżowanie ulic Polnej i Szamarzewskiego w Poznaniu jeszcze w połowie tego roku zmieni się – stanie się równorzędnym, bez sygnalizacji świetlnej, a do tego – wyniesionym. To rozwiązanie ma sprawić, że ruch na nim będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy.

Sygnalizacja na nim była już wcześniej wyłączona – w czasie remontu ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej, co z jednej strony dało płynniejszy ruch, bez stania na światłach, ale z drugiej – utrudniało wjazd kierowcom z podporządkowanej ulicy Szamarzewskiego (stali w korkach rozpoczynających się od ul. Kassyusza) i nie zapewniało bezpieczeństwa pieszym.

Według danych z policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji, w latach 2007-2017 zgłoszono tutaj trzydzieści zdarzeń drogowych i policja nie opiniowała pozytywnie pozostawienia skrzyżowania bez sygnalizacji. Dlatego w Wielowariantowej Koncepcji Organizacji Ruchu dla Osiedla Jeżyce, zamówionej w 2017 r. przez ZDM, powstał plan podniesienia skrzyżowania, zlikwidowania pierwszeństwa i wyłączenia sygnalizatorów.

Rada Osiedla Jeżyce zleciła wykonanie odpowiedniego projektu. Został on już zatwierdzony. Podobne rozwiązania już funkcjonują w Poznaniu, m.in. przy ul. Modrzewiowej na Świerczewie.

Skrzyżowanie będzie zatem równorzędnym, a kierowcy dojeżdżając do niego będą nie tylko musieli rozpoznać warunki wjazdu, ale także zwolnić, by po prostu nie uszkodzić sobie samochody na wjeździe z ulicy. Naziemne urządzenia sygnalizacji świetlnej będą zdemontowane z wyjątkiem masztów systemu monitoringu, podczas gdy podziemne elementy pozostaną zabezpieczone pod powierzchnią.

Projekt przewiduje, że przed każdym z wjazdów będą ustawione znaki ostrzegające przed zmianą poziomu jezdni, a oznakowanie poziome na jezdni będzie wykonane jako grubowarstwowe. Nowa organizacja ruchu powinna być wprowadzona do 30 czerwca tego roku.

Zobacz też:

W skali 1-5 uzyskał notę 3.7. Mechanicy wskazali, że najlepszy silnik w tym modelu to 1,6 diesel, zaś najczęstszą usterką są awarie elektroniki.

TOP 15 najmniej awaryjnych samochodów do 20 tys. zł. Tanie i...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski