Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skazani lekarze z Polnej walczą o uniewinnienie w Sądzie Apelacyjnym

Barbara Sadłowska
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, że lekarze nieumyślnie doprowadzili do śmierci 20-letniej Karoliny i jej nienarodzonych bliźniąt
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, że lekarze nieumyślnie doprowadzili do śmierci 20-letniej Karoliny i jej nienarodzonych bliźniąt Fot. Waldemar Wylegalski
Tylko tydzień dzieli profesora Krzysztofa D. oraz lekarza Arkadiusza B. z kliniki przy ulicy Polnej od rozprawy apelacyjnej. W październiku Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, że nieumyślnie doprowadzili do śmierci 20-letniej Karoliny i jej nienarodzonych bliźniąt w 2006 roku.

Obrońcy lekarzy, który walczyli o ich uniewinnienie, zaskarżyli ten wyrok. Rozprawa odwoławcza przed poznańskim Sądem Apelacyjnym odbędzie się 18 grudnia.

Sąd pierwszej instancji uznał obu lekarzy winnymi narażenia pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia i uszczerbku na zdrowiu, a Arkadiusza B. - także nieumyślnego spowodowania śmierci. Sąd wymierzył ordynatorowi Krzysztofowi D. karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, a dyżurującemu w klinice Arkadiuszowi B. - jednego roku. Wykonanie kar zawiesił na 2 lata. Jednak nie pozbawił ich prawa wykonywania zawodu lekarza.

Takiej dodatkowej sankcji - pięcioletniego zakazu - domagał się prokurator, poza wyższymi karami pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny oraz nawiązką w wysokości 50 tysięcy dla matki pokrzywdzonej. Obrońcy oskarżonych przekonywali sąd do uniewinnienia obu lekarzy. Podkreślali, że w 2006 roku rzadka choroba krwi, na którą cierpiała nie była znana w Polsce.

W ocenie sądu błędem popełnionym przez Krzysztofa D. było nie zlecenie specjalistycznego badania, które zwiększyło by szanse na przeżycie pacjentki, która przez wiele lat cierpiała na faktycznie nie zdiagnozowaną chorobę krwi. Sąd w przypadku profesora D. nie dopatrzył się związku pomiędzy nie zleceniem badania, a skutkiem w postaci śmierci pacjentki. Mógł mu zapobiec Arkadiusz B., który wiedząc o obumarciu pierwszego płodu, nie zdecydował się na rozwiązanie ciąży.

Sąd postanowił nie karać lekarzy zakazem wykonywania zawodu, który przez lata wykonywali z poświęceniem dla zdrowia i życia pacjentów. Obaj jednak nie kryli rozgoryczenia wyrokiem skazującym. Od początku do końca procesu twierdzili, że są niewinni. Sąd Apelacyjny może wyrok utrzymać w mocy, zmienić, albo uchylić. Wówczas lekarzy czekał by kolejny proces.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski