Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań sfinansuje mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+. Zajmie się nim Grupa Stonewall. Kto skorzysta z pomocy?

Alicja Durka
Alicja Durka
Miasto Poznań przeznaczyło na pilotażowy projekt mieszkania interwencyjnego dla osób ze społeczności LGBT+ 60 tysięcy złotych.
Miasto Poznań przeznaczyło na pilotażowy projekt mieszkania interwencyjnego dla osób ze społeczności LGBT+ 60 tysięcy złotych. Waldemar Wylegalski
Poznań sfinansuje mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Organizacją przedsięwzięcia zajmie się Grupa Stonewall, która w otwartym konkursie została wybrana i otrzymała dotację na realizację projektu. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy? Jakie będą tego koszty? Prezes Grupy Stonewall Mateusz Sulwiński odpowiada.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Podobne miejsca pojawiły się już w Warszawie i Krakowie. W Poznaniu charakter tego miejsca będzie jednak nieco inny. W innych miastach funkcjonują bowiem hostele. W stolicy Wielkopolski będzie to jednak mieszkanie. Decyzja o powstaniu mieszkania interwencyjnego jest wynikiem działania organizacji pozarządowych, w ramach Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

Mieszkanie interwencyjne w Poznaniu tylko dla osób nieheteronormatywnych

Mieszkanie interwencyjne dla dorosłych osób ze społeczności LGBT+ będzie początkowo programem pilotażowym. W ten sposób organizatorzy będą mogli sprawdzić, co jest niezbędne w miejscach tego typu oraz jaka jest skala problemu w Poznaniu. Stworzenie mieszkania tego typu, jak tłumaczy Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej, jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez specjalistki i specjalistów.

Anita Włodarczyk polską Barbie Shero:

od 16 lat

Osoby nieheteronormatywne, często po ujawnieniu swojej orientacji lub tożsamości płciowej zostają bez środków finansowych pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak mieszkanie czy jedzenie. Mieszkanie interwencyjne ma więc na celu organizację specjalistycznej pomocy w możliwie szybkim usamodzielnieniu się.

Mieszkanie będzie przygotowane wyłącznie dla osób nieheteronormatywnych ponieważ, jak przekonują aktywiści z Grupy Stonewall, osoby heteronormatywne mogą korzystać z pomocy innych jednostek. Osoby ze społeczności LGBT+ często doświadczają dyskryminacji i przejawów homofobii. Wykluczone z już istniejącej pomocy są m.in. osoby transpłciowe, których potrzeby zazwyczaj nie są uwzględniane w ramach większości organizacji pomocowych.

Kiedy w mieszkaniu interwencyjnym w Poznaniu pojawią się pierwsi lokatorzy i jakie będą tego koszty?

Miasto przeznaczyło na pilotażowy projekt 60 tysięcy złotych. Jego realizację zaplanowano od 1 kwietnia do końca 2021 roku. Grupa Stonewall nie podaje jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia działalności mieszkania, ale z pewnością nie będzie to wcześniej niż w maju.

- Dofinansowanie, jakie przyznało nam miasto, pozwoli na jednoczesne objęcie pomocą trzech osób. Po około 6-9 miesiącach funkcjonowania mieszkania będziemy mieli pierwszy zestaw wniosków i rekomendacji na przyszłość. Według zasad konkursowych, organizacja, która podejmie się prowadzenia takiego mieszkania, będzie musiała sporządzić raport zawierający zalecenia na przyszłość. Po tym pierwszym okresie będziemy już wiedzieć, czy takie środki będą wystarczające, jakie były problemy i wyzwania

- tłumaczy Mateusz Sulwiński - prezes grupy Stonewall.

Kto i na jakich zasadach będzie mógł zamieszkać w mieszkaniu interwencyjnym w Poznaniu?

W pierwszych miesiącach w mieszkaniu będą mogły przebywać jednocześnie trzy osoby. Według szacunków Grupy Stonewall przez sześć miesięcy pomoc będzie mogło otrzymać około dwadzieścia osób.

- Jeśli skontaktuje się z nami osoba w kryzysie bezdomności, to będzie się z nią porozumiewała specjalnie wyznaczona do tego zadania opiekunka lub opiekun, która będzie przygotowana do tego, by rozpoznać, jakie są potrzeby tej osoby, czy powinna zostać zakwaterowana w tym mieszkaniu, czy może są jednak inne formy pomocy, których w danym momencie potrzebuje i mogłaby skorzystać

- dodaje Mateusz Sulwiński.

Pierwszeństwo będą miały osoby młodsze albo w wieku utrudniającym znalezienie pracy. Możliwość samodzielnej egzystencji będzie jednym z głównych kryteriów udzielania pomocy. Po zakwaterowaniu w mieszkaniu, każda osoba zostanie objęta specjalnym planem, który ma na celu pomoc w powrocie do równowagi życiowej. Plan obejmuje kontakt z psychologiem, a jeśli to konieczne, również z psychiatrą, doradcą zawodowym, itd.

Pomoc dla niepełnoletnich osób nieheteronormatywnych

Pomoc mieszkania interwencyjnego jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych. Jak tłumaczy prezes Grupy Stonewall, pomoc osobom nieletnim wymaga innego podejścia, również prawnego, na co stowarzyszenie nie jest przygotowane, więc pomoc tego typu, przynajmniej w najbliższych miesiącach, nie będzie udzielana.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski