Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Sąd zmienił decyzję w sprawie wojny sieciowej na Winogradach

Krzysztof M. Kaźmierczak
Poznań: Sąd zmienił decyzję w sprawie wojny sieciowej na Winogradach
Poznań: Sąd zmienił decyzję w sprawie wojny sieciowej na Winogradach Paweł Miecznik
Sąd nieprawomocnie zmienił na korzyść spółdzielni Winogrady decyzje UKE. Klienci korzystający z usług firmy Inea mogą jednak nadal z nich korzystać.

Od 2012 roku trwa spór między wielkopolskim operatorem telekomunikacyjnym - firmą Inea S.A., a Poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową Winogrady (czytaj obok). W ramach umowy udostępniała on Inei odpłatnie swoją infrastrukturę, ale postanowiła zerwać współpracę i chce przejąć jej klientów. Wygląda na to, że konflikt wchodzi w nową fazę i możliwa jest jego eskalacja. Przyczynkiem do tego może być wydany przedwczoraj, korzystny dla spółdzielni, werdykt Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Chodzi o decyzję prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj z ubiegłego roku. Uznała on, że klienci Inei na Winogradach mogą przez następne dwa lata korzystać z jej usług, gdyż wcześniejsze rozwiązanie umowy byłoby dla nich niekorzystne. To stanowisko PSM zaskarżyła do sądu konsumenckiego i wygrała - decyzja prezes UKE została uchylona.

- Sąd stwierdził, że UKE nie miał żadnych podstaw prawnych do wydawania takiej decyzji - powiedział nam Jan Marciniak, prezes spółdzielni.

Sądowy werdykt może sprawić Inei problemy, ale nie wpływa - przynajmniej obecnie - na jej klientów na Winogradach. Jest bowiem nieprawomocny.

- Nie zgadzamy się z wyrokiem uchylającym decyzję prezesa UKE i będziemy składać apelację - zapowiedział już Jarosław Pijanowski, członek zarządu Inei.

Zarazem operator przygotowuje się do świadczenia usług na Winogradach z pominięciem infrastruktury PSM. Inea jest w trakcie uzyskiwanie decyzji na budowę na tamtym terenie nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej.
Historia sporu spółdzielni z operatorem

2000. Inea S.A. zawiera z PSM Winogrady bezterminową umowę na świadczenie usług na winogradzkich osiedlach w oparciu o jej infrastrukturę.

2012. PSM wypowiada umowę, co Inea uważa za bezprawne. 4 tysiące mieszkań klientów Inei na Winogradach zostało na godzinę odciętych od internetu. PSM Winogrady kilkakrotnie groziła też odcięciem go na stałe.

Listopad 2012. Należąca do PSM Winogradzka Telewizja Kablowa zaczęła rozpowszechniać zachęcające do przejścia do niej ulotki z informacją, że "kończy się umowa z firmą Inea".

Luty 2013. Fiaskiem zakończyły się prowadzone z pomocą UKE negocjacje między PSM, a Ineą w sprawie zażegnania sporu.
Czerwiec 2014. UKE wydłużył o dwa lata termin obowiązywania umowy między Ineą, a PSM Winogrady.

Czerwiec 2014
. UKE wydłużył o dwa lata termin obowiązywania umowy między Ineą, a PSM Winogrady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski