Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rogatki na Morasku już naprawione. Przejazd jest bezpieczny. Lokomotywy nie muszą "trąbić"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przejazd na Morasku był na czas awarii otwarty, ale rogatki zaopatrzono w tablice ostrzegawcze, a maszyniści musieli zwalniać i dawać sygnał dźwiękowy.
Przejazd na Morasku był na czas awarii otwarty, ale rogatki zaopatrzono w tablice ostrzegawcze, a maszyniści musieli zwalniać i dawać sygnał dźwiękowy. Grzegorz Okoński
Kierowcy mogą już przejeżdżać bez obaw przez przejazd drogowo – kolejowy przy ul. Mateckiego, a mieszkańcy – mogą odetchnąć. Od piątku rogatki były uszkodzone, w związku z czym przejeżdżające tu lokomotywy „buczały”, co wobec kilkudziesięciu składów dziennie było problemem dla mieszkańców. Kolej zapewnia, że monitoruje sytuację na wszystkich przejazdach i takie uszkodzenia stara się jak najszybciej lokalizować i usuwać.

- Przez ten przejazd przejeżdża w ciągu doby może nawet osiemdziesiąt pociągów, wszystkie muszą zwolnić i dać sygnał dźwiękowy przed wjazdem – mówi Janusz Woch, mieszkający blisko przejazdu. - W takiej skali syreny lokomotyw są naprawdę uciążliwe. Do usterki doszło w piątek, i do wtorku kolej szukała jej przyczyny.

Czytaj także: Poznań: Początek zmian na Naramowickiej i Lechickiej. Wyłączona sygnalizacja, zamknięty prawoskręt w stronę mostu Lecha

- Doszło do awarii zasilania i musieliśmy zlokalizować jej miejsce i wymienić uszkodzony kabel – wyjaśnia Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Rogatki są już sprawne, przejazd jest bezpieczny. Wcześniej jednak z tego samego powodu – dla zapewnienia bezpieczeństwa - trzeba było wprowadzić ograniczenie prędkości do 20 km/godz. i konieczność podawania sygnału ostrzegawczego. To było konieczne, takie są procedury. Jednocześnie za każdym razem przypominamy, że zbliżając się do przejazdu kierowcy, rowerzyści i piesi muszą zachować ostrożność, a mimo że przy sprawnych rogatkach nie jest konieczne zatrzymanie się, to i tak zalecamy takie zachowanie. To zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach.

Sprawdź też:

W Wielkopolsce kolej nadzoruje około 1300 przejazdów i przejść przez tory, w samym Poznaniu takich zabezpieczonych przejazdów drogowo – kolejowych jest około pięćdziesięciu.

- Wszystkie są oznakowane i zapewniają pełne bezpieczeństwo, jeśli kierowca zachowuje wszystkie jego zasady – zapewnia Radosław Śledziński. - Do tego na 14 tysiącach przejazdów w Polsce, na rogatkach lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, umieszczone są żółte naklejki z indywidualnym numerem przejazdu, numerem telefonu, na który trzeba zgłosić zauważone problemy z przejazdem i numer alarmowy 112, z którego należy korzystać w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa na torach. Od 2018 roku do lutego tego roku przyjęliśmy ponad 5700 zgłoszeń z wykorzystaniem naklejek, z tego w 366 przypadkach maszyniści otrzymali polecenie szczególnie ostrożnej jazdy, a w 216 przypadkach – wstrzymano ruch, co na pewno uratowało zdrowie i życie osób na przejazdach.

Kolej zapewnia, że choć awarii rogatek nie da się uniknąć, to wszystkie stara się jak najszybciej lokalizować i naprawiać. Jednocześnie prowadzi modernizacje rogatek, sygnalizacji i opowiada się za bezkolizyjnymi skrzyżowaniami: takie wiadukty są lub będą budowane m.in. w Kościanie, Rawiczu, Poznaniu (po dwa), Lesznie i w Kostrzynie.

ZOBACZ TEŻ:

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski