Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rewitalizacja w budowie - program na finiszu [ZDJĘCIA]

Beata Marcińczyk
Lech Podbrez - kierownik oddziału rewitalizacji UMP i koordynator projektu "Rewitalizacja w budowie - budujemy zręby rewitalizacji w Polsce".
Lech Podbrez - kierownik oddziału rewitalizacji UMP i koordynator projektu "Rewitalizacja w budowie - budujemy zręby rewitalizacji w Polsce". Fot. Marek Zakrzewski
Ponad 600 osób wzięło udział w Poznaniu w wydarzeniach realizowanych w ramach programu "Rewitalizacja w budowie - budujemy zręby rewitalizacji w Polsce". Tylko "Teatr z klasą" objął około 180 beneficjentów - uczniów z siedmiu szkół.

Tak wynika ze wstępnego podsumowania realizacji programu, na który Poznań wraz z Fundacja SIC! zdobyły 970 tysięcy złotych w konkursie. We wtorek "Rewitalizację w budowie" podsumowano podczas specjalnej konferencji w Urzędzie Miasta Poznania.

- To był program pilotażowy, którego realizacja możliwa była dzięki temu, że wzięliśmy z sukcesem udział w konkursie przeprowadzonym przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie w 2010 roku - wyjaśnia Lech Podbrez, kierownik oddziału rewitalizacji UMP, koordynator projektu.

Konkurs dotyczył tych miast, które już miały jakieś osiągnięcia w rewitalizacji.
- Program realizowało 20 miast. My zaplanowaliśmy 9 pionów tematycznych, w ramach których aktywizowaliśmy, integrowaliśmy i edukowaliśmy przede wszystkim mieszkańców trzech osiedli Jeżyc, Śródki i Chwaliszewa. Okazało się, że także mieszkańcy Wildy czy Starego Miasta brali udział w tych wydarzeniach - podkreśla L. Podbrez. Ważne jest to, że "Rewitalizacja w budowie - budujemy zręby rewitalizacji w Polsce" wynika bezpośrednio z Miejskiego Programu Rewitalizacji.

- Rewitalizacja społeczna nie wystarczy jednak, by odnowić miasto. Wydaje się jednak być najbardziej potrzebna, bo przygotowuje grunt pod inne dziedziny rewitalizacji - ekonomicznej i przestrzennej - dodaje kierownik.
W 2013 roku Poznań nie będzie miał już miliona na rewitalizację.

Czy idea upadnie?
- Nie, bo nasze działania opierają się głównie na działaniach partnerskich. Wydawanie dużych pieniędzy czasem mija się z celem. Dobrym przykładem jest projekt "Odmień swoje podwórko", którego celem było zjednoczenie sąsiadów. To oni realizowali projekt, nie trzeba było do tego żadnych dużych pieniędzy - tłumaczy Lech Podbrez.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski