Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przetarg na projekt wiaduktów na Lutyckiej i Golęcińskiej. Kiedy znikną szlabany na przejazdach kolejowych? [WIZUALIZACJE]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Pod koniec 2023 roku powinna zakończyć się budowa bezkolizyjnych skrzyżowań Lutyckiej i Golęcińskiej z linią kolejową nr 354 Poznań – Piła.
Pod koniec 2023 roku powinna zakończyć się budowa bezkolizyjnych skrzyżowań Lutyckiej i Golęcińskiej z linią kolejową nr 354 Poznań – Piła. PIM
Pod koniec 2023 roku powinna zakończyć się budowa bezkolizyjnych skrzyżowań Lutyckiej i Golęcińskiej z linią kolejową nr 354 Poznań – Piła. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiła przetarg, który ma wyłonić projektanta wiaduktów.

Dokumentacja projektowa ma być gotowa w połowie 2021 roku. Dlaczego tak długo będzie trwało jej opracowanie? – Biuro projektowe ma nie tylko przygotować dokumentację, ale także uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, w tym decyzje środowiskowe, uzgodnienia z koleją, które umożliwią rozpoczęcie robót budowlanych – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Powstaną nie tylko wiadukty drogowe nad linią kolejową Poznań – Piła. W ramach inwestycji zostaną również przebudowane ulice – Lutycka (od skrzyżowania z ulicą Strzeszyńską do Koszalińskiej) oraz Golęcińska (od skrzyżowania z Wojska Polskiego i Podolańską do skrzyżowania z Koszalińską), a także Podolańska (od skrzyżowania z Wojska Polskiego i Golęcińską do skrzyżowania z Lutycką).

Czytaj też: Poznań: Na Golęcińskiej i Lutyckiej powstaną nowe wiadukty kolejowe

Ponadto przewiduje się przedłużenie Al. Solidarności (od ulicy Dojazd do Lutyckiej), ulicy Jasielskiej (od Lutyckiej do istniejącego fragmentu). Ma powstać również łącznik między Golęcińską i Lutycką, który umożliwi samochodom zjazd z ulicy Koszalińskiej w kierunku Lutyckiej. Na skrzyżowaniu ulic Koszalińskiej i Literackiej planuje się budowę ronda.

Na tym jednak nie koniec. Zaplanowano również przebudowę wiaduktu drogowego nad Lutycką, w ciągu ulicy Koszalińskiej.
W ramach tego zadania wybudowane zostaną dojazdy do posesji, nowe chodniki, a w rejonie Fortu VI a ma powstać ciąg pieszo-rowerowy (ewentualnie chodnik plus droga dla rowerów).

POLECAMY

Biura projektowe zainteresowane startem w ogłoszonym przez PIM przetargu swoje oferty mogą składać do 15 października. To, które zostanie wyłonione w postępowaniu będzie miało 16 miesięcy (od momentu podpisania umowy) na wykonanie powierzonego mu zadania.

– Jaki będzie realizowany zakres inwestycji, w jakiej kolejności powstaną wiadukty, czy będą budowane jednocześnie, to wszystko zależy od możliwości finansowych miasta – zastrzega prezydent Wiśniewski. I przypomina: – Rząd znacznie ogranicza finanse samorządom.

Realizacja tego przedsięwzięcia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tej części miasta. Jej mieszkańcy już teraz tracą mnóstwo czasu w gigantycznych korkach.

Zobacz także: Poznań: Na Strzeszynie chcą „drogi życia”. Manifestowali na sesji rady miasta

– Powstanie bezkolizyjnych przejazdów przez linię kolejową jest niezbędne z kilku powodów – twierdzi Wiśniewski. – Północno-zachodni Poznań dynamicznie się rozwija. Kolizja drogi z torami kolejowymi ogranicza przepustowość, a przecież zależy nam, aby w przyszłości częściej kursowały pociągi. Chcemy rozbudowywać Poznańską Kolej Metropolitalną.

Dzięki temu mniej samochodów spoza Poznania będzie wjeżdżać na teren miasta.

– Mieszkańcom Strzeszyna potrzebna jest „droga życia”, aby mogli bez stania przed zamkniętym szlabanem dojechać do szpitala i by pomoc medyczna mogła dotrzeć do nich na czas – mówi Wiśniewski.

Zobacz też:

Na których ulicach najczęściej użytkownicy jednośladów są szczególnie narażeni na wypadek? Zobaczcie ranking ------>

Które ulice w Poznaniu są najbardziej niebezpieczne dla rowe...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski