Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przemysław Kieliszewski nowym dyrektorem operetki. Co planuje?

Marcin Kostaszuk
Marcin Kostaszuk
Przemysław Kieliszewski współorganizował m.in. koncert Bryana Adamsa. Zapewnia jednak, ze rocka w operetce nie wprowadzi
Przemysław Kieliszewski współorganizował m.in. koncert Bryana Adamsa. Zapewnia jednak, ze rocka w operetce nie wprowadzi Archiwum Przemysława Kieliszewskiego
Prezydent Poznania podpisał w poniedziałek po południu nominację Przemysława Kieliszewskiego na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego. Co zmieni w operetce nowy szef?

- Teatr Muzyczny jest instytucją z długą tradycją, ale w ostatnich latach uznawaną za drugoplanową w życiu kulturalnym Poznania. Wierzę, że uda się jej przywrócić rolę pierwszoplanową - mówi Przemysław Kieliszewski, doktor nauk humanistycznych, badacz i animator kultury, twórca festiwalu Polska Akademia Gitary.

Nowego dyrektora - spośród 14 kandydatów - komisja konkursowa rekomendowała jednogłośnie. Jej wskazanie nie było jednak wiążące dla prezydenta. - Prezydent Grobelny przychylił się jednak do tak wyraźnej rekomendacji - mówi rzecznik prasowy prezydenta Poznania Paweł Marciniak.

Przemysław Kieliszewski ma 38 lat, jest znany przede wszystkim dzięki festiwalowi Polska Akademia Gitary, w ramach którego co roku wirtuozi gitary klasycznej pojawiają się w kilkudziesięciu miejscowościach Wielkopolski. Kieliszewski uważany jest też za specjalistę w zakresie instytucji kultury - organizował m.in. kongres pod hasłem "Instytucje kultury w czasach kryzysu". Teraz dostał zadanie praktycznego zastosowania teoretycznej wiedzy.

- Działalność Teatru Muzycznego chcę oprzeć na trzech filarach. Po pierwsze, nie można się odwrócić od obecnej publiczności, można natomiast klasyczne utwory pokazywać na najwyższym poziomie. Po drugie jednak, językiem współczesnego teatru muzycznego jest musical. W dłuższej perspektywie będziemy myśleć o nowym wyzwaniu - niekoniecznie w obecnej siedzibie teatru, ale i w innych lokalizacjach, na przykład w nowej Sali Ziemi MTP. Po trzecie, odświeżyć trzeba stronę edukacyjną działalności operetki, by zachęcić młodych ludzi do aktywniejszego udziału - mówi Przemysław Kieliszewski. Według niego inspirującym przykładem takiego podejścia jest "Rytm to jest to" - projekt społeczny dla trudnej młodzieży z Berlina, jaki wspólnie z filharmonikami berlińskimi przeprowadził w stolicy Niemiec słynny dyrygent Simon Rattle.

- Chciałbym też dowartościować zespół operetki i przekonać go, by podjął nową wizję - żaden artysta nie chce być utożsamiany z instytucją drugoplanową. Mam nadzieję, że na przykład orkiestrze pozytywny impuls dadzą warsztaty z wybitnym skrzypkiem i dyrygentem Markiem Mosiem - mówi nowy dyrektor Teatru Muzycznego, który rozpocznie pracę 1 stycznia 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski