Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań Pride Week 2019: W czasie Marszu Równości będzie można za darmo przebadać się na HIV

MW
Przebadać się pod kątem zakażenia wirusem HIV będzie można w czasie poznańskiego Marszu Równości. Oznakowany bus i certyfikowani edukatorzy pojawią się przy Kontener Art.
Przebadać się pod kątem zakażenia wirusem HIV będzie można w czasie poznańskiego Marszu Równości. Oznakowany bus i certyfikowani edukatorzy pojawią się przy Kontener Art. materiały prasowe
W czasie poznańskiego Marszu Równości, który przejdzie ulicami miasta w sobotę, 6 lipca, będzie można przebadać się w kierunku zakażenia wirusem HIV. Badanie będzie bezpłatne, a jego wyniki natychmiastowe. Organizatorzy zachęcają do przebadania i przypominają, że w dzisiejszych czasach, dzięki lekom, z wirusem można żyć normalnie. Ważna jest jednak świadomość.

Możliwość przebadania się pod kątem zakażenia wirusem HIV będzie w czasie Marszu Równości w Poznaniu. Odbywa się on w sobotę, 6 lipca w ramach Poznań Pride Week. Możliwość zrobienia darmowego testu będzie w Starym Korycie Warty obok Kontener Art. Pojawi się tam specjalnie oznakowany bus, w którym certyfikowani doradcy będą edukować na temat HIV. Do zrobienia testu wystarczy pobranie niewielkiej próbki krwi z palca. Będzie to można zrobić na miejscu. Wyniki są natychmiastowe.

Czytaj też: Marsz Równości w Poznaniu 2019 z honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Zobacz, jak przebiega trasa marszu

- Chcemy zachęcać do testowania. Liczymy na zainteresowanie równe temu w Warszawie podczas Parady Równości 8 czerwca, kiedy wykonaliśmy 300 szybkich testów na HIV, HCV i kiłę oraz udzieliliśmy 100 porad. Ale to nie wszystko. Chcemy też przypominać, że warto, by osoby aktywne seksualnie badały się w kierunku HIV regularnie. Żeby o tym nie zapomnieć, wystarczy zarejestrować swój numer telefonu poprzez wysłanie SMSa o treści TEST.3, TEST.6 lub TEST.12. Automatyczny serwis przyśle „przypominajkę”, również w formie SMSa, co 3, 6 lub 12 miesięcy - tłumaczy Michał Pawlęga, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.

Sprawdź również:

Organizatorzy przypominają, że wbrew niektórym opiniom, epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Dziennie o zakażeniu dowiaduje się średnio od trzech do czterech osób. W zeszłym roku odnotowano 1275 nowych zakażeń. Wielu ryzykuje AIDS i zarażenie swoich partnerów, żyjąc w nieświadomości.

- HIV może dotknąć każdego więc z edukacją należy docierać zarówno do młodych, jak i do rosnącej ostatnio grupy osób starszych, którym zdarzają się ryzykowne kontakty, a także do mniejszości seksualnych. Nowoczesne, bezpieczne w długim terminie leki sprawiły, że z tym wirusem można normalnie żyć. Trzeba jedynie wiedzieć o swoim statusie i leczyć się niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. Ma on na celu promocję profilaktyki HIV i wiedzy o życiu z wirusem.

Zobacz zdjęcia z Marszu Równości 2018:

Marsz Równości w Poznaniu 2018

Marsz Równości w Poznaniu 2018. Przemarsz i kontrmanifestacja

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski