Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Prezydenci Polski i Węgier w stolicy Wielkopolski

Paulina Jęczmionka, RED
Fot. Waldemar Wylegalski
Od złożenia wieńców pod tablicami upamiętniającymi Romka Strzałkowskiego - symbol Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Petera Mansfelda - jednego z bohaterów powstania węgierskiego z 1956 roku rozpoczęła się w środę w Poznaniu wizyta prezydentów Polski i Węgier.

Spotkanie Bronisława Komorowskiego i Pála Schmitta w Poznaniu odbyło się w ramach szóstych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Poza prezydentami Polski i Węgier oraz ich małżonkami, w Dniu Przyjaźni udział wzięli także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i ambasadorowie obu krajów. Węgierska delegacja liczyła ok. 300 osób.

- W Polsce październik 1956 roku kojarzył się z wielką nadzieją. Już nie z ofiarami, które padły na ulicach Poznania, ale z nadziejami na poprawienie systemu, na odzyskanie wolności - podkreślił Pál Schmitt, prezydent Republiki Węgierskiej. - Na Węgrzech październik 1956 roku, a także następne tygodnie, następne miesiące po nim to pamięć o dramatycznej próbie naprawy systemu, a potem pamięć o rewolucji, o narodowym powstaniu utopionym we krwi - powiedział prezydent Węgier.

Zobacz film Pierwsze damy na spacerze - film

Potem przedstawiciele obu państw złożyli kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

- Poznań to miasto szczególnie symbolizujące wspólnotę polsko-węgierskich losów - mówił Bronisław Komorowski. - Poznański Czerwiec był dramatem, który uruchomił marzenia Polaków o wolności. A te marzenia miały wpływ na całą Środkowo-Wschodnią Europę. To w imię tej wolności mieszkańcy Budapesztu wyszli w październiku 1956 r. na ulice. Dziś, już w innych warunkach, możemy wspólnie patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Pál Schmitt nawiązał z kolei do następujących po sobie: polskiej i węgierskiej prezydencji w UE. I stwierdził, kraje powinny wspólnie zwrócić uwagę Unii na Partnerstwo Wschodnie.

Po uroczystości prezydenci zwiedzili na Starym Rynku wystawę "Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski