Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań pożegnał najbardziej znaną miłośniczkę kina. Maria Makowska-Kalinowska spoczęła na cmentarzu na Junikowie

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
W środę, 25 listopada Poznań pożegnał panią Marię Makowską-Kalinowską. Jej pogrzeb odbył się na cmentarzu na Junikowie. Ceremonia była skromna, uczestniczyło kilkanaście osób.Przejdź do następnego zdjęcia ------>
W środę, 25 listopada Poznań pożegnał panią Marię Makowską-Kalinowską. Jej pogrzeb odbył się na cmentarzu na Junikowie. Ceremonia była skromna, uczestniczyło kilkanaście osób.Przejdź do następnego zdjęcia ------>Łukasz Gdak
Na cmentarzu na Junikowie spoczęła Maria Makowska-Kalinowska. To najbardziej znana miłośniczka filmu w Poznaniu. Ją i jej męża - zmarłego trzy lata temu Bogdana Kalinowskiego - znał z widzenia praktycznie każdy bywalec kina. Małżeństwo od 1973 roku obejrzało wspólnie blisko 14 tys. filmów, każdy z nich skrupulatnie odnotowując.

Maria Makowska-Kalinowska zmarła 14 listopada w wieku 75 lat. Trzy lata wcześniej odszedł jej mąż - Bogdan Kalinowski. Para była jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Poznaniu. Wszystko przez swoje zamiłowanie do filmów. Mało który bywalec kin w Poznaniu nie znał ich choćby z widzenia.

Czytaj więcej: Nie żyje Maria Makowska-Kalinowska, najbardziej znana miłośniczka kina w Poznaniu. Razem z mężem bywali na wszystkich premierach

W środę, 25 listopada Poznań pożegnał panią Marię. Jej pogrzeb odbył się na cmentarzu na Junikowie. Ceremonia była skromna, uczestniczyło kilkanaście osób.

Małżeństwo z Poznania obejrzało razem 14 tys. filmów

Historia państwa Kalinowskich jest naprawdę niezwykła. Para pasjonowała się wspólnym oglądaniem filmów, miała jednak swoje zasady. Każdy z nich oglądała tylko raz i tylko w kinie. Następnie wszystkie obejrzane dzieła Kalinowscy skrzętnie odnotowywali. Z ich wyliczeń wynikało, że od 1973 do 2015 r. obejrzeli wspólnie blisko 14 tys. filmów, z czego tylko w 2010 r. - zobaczyli 563.

W ich dokładnym katalogowaniu pomagał zawód Kalinowskich. Poznali się na kursach bibliotecznych i przez lata pracowali właśnie w szkolnych bibliotekach. Przy spisywaniu obejrzanych filmów Bogdan Kalinowski stosował system biblioteczny - każdy zapisywany był na osobnej karcie, w określony sposób. Zanim się poznali - pani Maria zapisywała tytuły w zeszycie.

Pierwszym filmem, który razem zobaczyli był "Król, dama, walet" Jerzego Skolimowskiego obejrzany w nieistniejącym już Kinie Wilda. Przed nim pani Maria obejrzała 1797 innych filmów, z których pierwszy była "Dziewczyna z gitarą" w 1959 roku.

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Kalinowscy od 2010 roku mieszkali w niewielkim lokalu nad poznańskim Kinem Muza. To w nim mieli też swoje ulubione, honorowe miejsca. Byli gośćmi honorowymi wielu polskich festiwali filmowych.

Ostatni etap życia Marii Makowskiej-Kalinowskiej wspomniała w dniu jej śmierci Anna Adam: - Pani Maria, ze względu na swoją chorobę, nie mogła już chodzić do kina, w marcu wyjątkowo zgodziła się na obejrzenie filmu na komputerze, czego nigdy wcześniej nie robiła. Był to film "Dwóch papieży" - pisała na Facebooku.

I dodała:

- Dla mnie osobiście byli to ludzie, z którymi podzieliłam się kawałeczkiem swojego życia, od kiedy, również w listopadzie, 9 lat temu, wraz z Agatą Kochaniewicz zapukałyśmy do ich drzwi w maleńkim mieszkaniu nad Kinem Muza, aby przeprowadzić z nimi wywiad na okoliczność Imienin Ulicy Święty Marcin. Zauroczyła nas ich pasja i bezkompromisowość, dobre serce, miłość do zwierząt, do świata i do siebie nawzajem, a także ta specyficzna dziwaczność, która sprawiała, że byli jednymi z najbardziej niezwykłych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałam.

W środę, 25 listopada Poznań pożegnał panią Marię Makowską-Kalinowską. Jej pogrzeb odbył się na cmentarzu na Junikowie. Ceremonia była skromna, uczestniczyło kilkanaście osób.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Poznań pożegnał najbardziej znaną miłośniczkę kina. Maria Ma...

Zobacz też:

W 2020 roku odeszli związani z Poznaniem i Wielkopolską znani ludzie z kręgu kultury, nauki, biznesu i sportu. Będziemy o nich pamiętać!Czytaj dalej------->

Poznaniacy i Wielkopolanie, którzy odeszli w 2020 roku. Będz...

Znani, lubiani, podziwiani... Poświęć krótką chwilę na to, by wspomnieć razem z nami znanych Polaków, którzy zmarli w 2020 roku.

Wspomnij ich na chwilę... Aktorzy, muzycy, politycy, których...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski