Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Powstaną nowe ścieżki rowerowe

Katarzyna Fertsch, Tomasz Nyczka
Na ul. Dymka trwa wycinka drzew
Na ul. Dymka trwa wycinka drzew Waldemar Wylegalski
Ulica arcybiskupa Wincentego Dymka stanie się bardziej przyjazna dla wszystkich jej użytkowników. Jezdnia zostanie poszerzona, obok powstanie droga dla pieszych i cyklistów. Prace już się rozpoczęły.

Aby poszerzyć jezdnię i zbudować ścieżkę dla rowerzystów, drogowcy muszą wyciąć część drzew znajdujących się w pobliskim lasku. Wycinka już się rozpoczęła. Wszystko zostało uzgodnione z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Duże zmiany czekają tu zmotoryzowanych. Jezdnia zostanie poszerzona (na odcinku od ulicy Szwajcarskiej do Folwarcznej) z 5 do 7 metrów. Aby usprawnić wjazd na stację benzynową i skręt w ulicę Franowo, dobudowane zostaną dodatkowe pasy.

- Zbudowana też zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Franowo i Dymka oraz przebudowana istniejąca przy stacji benzynowej - wyjaśnia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich.

Projekt przebudowy ulicy arcybiskupa Dymka nie przewiduje budowy drugiej jezdni (byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania). Pas drogowy ograniczony jest parkiem z jednej strony i torami kolejowymi z drugiej.

- Po stronie parku powstanie droga pieszo-rowerowa. Po stronie zabudowań - chodnik - opowiada Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich. - O chodnik prosili tamtejsi mieszkańcy. Cała przebudowa będzie kosztowała prawie 4,5 mln zł.

Plan przebudowy Dymka był konsultowany na stronie ZDM. Internauci chwalili zwłaszcza budowę ścieżki dla rowerzystów. A to tylko jedna z wielu zmian, która w najbliższym czasie czeka poznańskich cyklistów. Ich dobra passa trwa.

Nowe kontrapasy dla rowerzystów mają powstać w Poznaniu w związku z planowanym pod koniec czerwca uruchomieniem strefy "Tempo 30". Gdzie konkretnie? Na wszystkich jednokierunkowych ulicach w centrum (np. Gwarnej). W mieście pojawi się też więcej stojaków na rowery.

To jeszcze nie koniec. Na piątkowym posiedzeniu Sejm przyjął bowiem zmiany w prawie o ruchu drogowym. Teraz projekt trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta do podpisu. Co zawiera? Przede wszystkim rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów, jak specjalne śluzy na ulicach (patrz: ramka obok). Dopuszcza też m.in. wyjątkowe sytuacje, w których będą oni mogli jeździć po chodniku.

- Nowelizacja przyjęta przez Sejm i poznański projekt strefy "Tempo 30", który umożliwi nam ruch pod prąd, to wielki sukces rowerzystów i najlepsza wiadomość od lat - mówi Ryszard Rakower z Sekcji Rowerów Miejskich w Poznaniu. - To znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach i zbliży nas do standardów europejskich.
A że zmiany są potrzebne, rowerzyści nie mają wątpliwości. Wystarczy wspomnieć serię tragicznych wypadków z ich udziałem, do których doszło w Poznaniu w ostatnich miesiącach. Na moście Dworcowym wciąż stoi biały rower - pomnik dla rowerzystki, która zginęła pod kołami samochodu.

Nowe prawo

To ukłon w stronę rowerzystów.
Zrezygnowano z zapisu nakładającego na rowerzystę jadącego ścieżką rowerową prosto obowiązek ustąpienia pierwszeństwa samochodowi, który skręca z drogi poprzecznej. Nowym pomysłem są też śluzy dla rowerzystów, czyli części pasa między linią zatrzymania samochodów, a skrzyżowaniem. Pozwalają one rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwiają skręcanie. Rowerzyści ruszają więc wcześniej po zmianie świateł i są lepiej widoczni dla kierowców.Już niedługo rowerzyści będą mogli też korzystać ze środkowego pasa na rondzie.Nowelizacja pozwala też na wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów. I jazdę po chodniku, gdy jest zła pogoda, a rodzic wiezie na rowerze dziecko poniżej 10 lat (i gdy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski