MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Po prawie roku znów ruszyła budowa sali gimnastycznej na osiedlu Pod Lipami. Poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Przez prawie rok na budowie sali gimnastycznej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 na osiedlu Pod Lipami w Poznaniu nic się nie działo. Na koniec października plac budowy przejął nowy wykonawca. Uczniowie z nowej hali sportowej będą mogli korzystać we wrześniu przyszłego roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przez prawie rok na budowie sali gimnastycznej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 na osiedlu Pod Lipami w Poznaniu nic się nie działo. Na koniec października plac budowy przejął nowy wykonawca. Uczniowie z nowej hali sportowej będą mogli korzystać we wrześniu przyszłego roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Wznowiona została budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 na osiedlu Pod Lipami w Poznaniu. Zadanie obejmuje też pomieszczenia towarzyszące i łączniki z placówką, wyposażenie obiektu, budowę miejsc parkingowych oraz ogrodzenia.

Inwestycja rozpoczęła się w lipcu 2017 r. – Prace zostały przerwane ponieważ wykonawca zszedł z placu budowy – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. I dodaje, że przez prawie rok nic tu się nie działo.

Czytaj też: Poznań: Budowa hali sportowej na os. Pod Lipami stoi w miejscu? Opóźnienia są widoczne gołym okiem [ZDJĘCIA]

Przedsięwzięcie realizowane było przez szkołę, która borykała się z różnymi przeciwnościami, w tym między innymi z protestem mieszkańców sąsiadującego z placówką osiedla Atanera. Ostateczny cios zadał inwestycji sam wykonawca, który nie podołał wyzwaniu i trzeba było przerwać roboty. Wtedy prezydent przekazał prowadzenie tego zadania spółce PIM.

Firma zeszła z placu budowy

Dyrekcja szkoły odstąpiła od umowy z firmą, która rozpoczęła budowę, ponieważ wykonawca nie gwarantował dokończenia robót w wyznaczonym terminie. Zaawansowanie prac w stosunku do długości trwania budowy było niewielkie

tłumaczy Maja Chłopocka-Nowak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na początku października PIM wyłonił w przetargu firmę, gotową dokończyć przerwaną inwestycję, która kilka dni temu wkroczyła na plac budowy.

Sprawdź też:

Prace zostały wznowione

– Do wykonania jest wykończenie ścian zewnętrznych, elewacja, montaż dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wyposażenia sali, położenie podłóg, przeprowadzenie robót instalacyjnych oraz wykończeniowych, a także zagospodarowanie terenu wokół obiektu, wykonanie ogrodzenia od strony północnej i wybudowanie miejsc postojowych – wymienia Chłopocka-Nowak.

Sala gimnastyczna będzie wyposażona w sprzęt, który pozwoli na prowadzenie rozgrywek w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Zamontowane zostaną: kotara z napędem elektrycznym, grodząca boiska, zestaw drabinek gimnastycznych, elektroniczna tablica wyników, składne trybuny z miejscami na około 200 osób.

Dokończenie inwestycji będzie kosztować ponad 7,2 mln zł. – Roboty budowlane potrwają około osiem miesięcy, a w ciągu dwóch, kolejnych miesięcy obiekt zostanie wyposażony – zapowiada Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki PIM. – Chcemy, aby sala gimnastyczna była gotowa przed rozpoczęciem przyszłego roku szkolnego.

Zakończenie protestu

Od momentu rozpoczęcia budowy sali gimnastycznej przez niemal półtora roku mieszkańcy osiedla Atanera „walczyli” z inwestycją. Protestujący zablokowali drogę dojazdową na budowę.Sprzeciwiali się, by ciężki sprzęt dojeżdżał od strony ulicy Naramowickiej, choć tylko część pojazdów tędy jeździła, a pozostałe wjeżdżały od strony osiedla Pod Lipami.

Sprawdź też:

Mieszkańcy wytykali dyrekcji szkoły nieudolność w prowadzeniu inwestycji, różnego rodzaju nieprawidłowości. Spór dotyczył też docelowej drogi dojazdowej do hali sportowej oraz parkingu, który ma przy niej powstać. Znalazł on swój finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnych, który na początku tego roku uchylił decyzję o warunkach zabudowy dla tej drogi.

Doprowadzili też do wywołania planu miejscowego dla osiedla Pod Lipami. – Ich celem jest zachowanie jak najdłużej status quo – stwierdził w styczniu tego roku Jan Marciniak, prezes PSM Winogrady, który uważał, że plan bardziej potrzebny jest innym winogradzkim osiedlom. – Nie chcieli budowy sali sportowej przy szkole, zatrzymali nawet na pewien czas jej budowę. Zaskarżyli dojazd do niej od strony północnej, sąd oddalił skargę. A my wyraziliśmy zgodę, aby dojazd odbywał się przez grunt spółdzielni.

Po korzystnym rozstrzygnięciu sądowym, przejęciu budowy przez spółkę PIM, wywołaniu planu miejscowego i w końcu po przystopowaniu budowy drogi dojazdowej do sali gimnastycznej, 17 marca nastąpiło zakończenie akcji „Niechciana droga”, a baner przypominający o proteście został zdjęty.

– Droga przeciwpożarowa zostanie poprowadzona od strony Alei pod Lipami, bo bez niej inwestycja nie mogłaby być oddana do użytku – mówi Wiśniewski. I dodaje: – Szkoła musi mieć dostęp do drogi publicznej od strony ulicy Naramowickiej. Nie wycofujemy się z tego, poczekamy na prawomocne decyzje. Teraz priorytetem jest dokończenie budowy sali gimnastycznej.

ZOBACZ TEŻ:

W którym szpitalu w Wielkopolsce możesz liczyć na najlepszą diagnostykę i leczenie? Kto najlepiej wykonuje operacje? Sprawdziliśmy, jakie placówki medyczne w naszym regionie cieszą się największym uznaniem wśród pacjentów. Ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce powstał na podstawie niezależnych opinii wystawianych w serwisie Google. Sprawdź, gdzie warto się leczyć!Zobacz ranking najlepszych szpitali w Wielkopolsce polecanych przez pacjentów --->

TOP 15: Najlepsze szpitale w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie wa...

Jesteście ciekawi, jak żyło się w Poznaniu przed wojną? Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i wybraliśmy kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć. Zobaczycie na nich obrazki z codziennego życia mieszkańców oraz niezwykłe wydarzenia z historii Poznania. Jedno jest pewne: takiego miasta już nie ma!Na zdjęciu wyścig samochodowy zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski na torze wyścigowym Ławica - 1929 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski