18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ostatnia okazja na zwiedzanie Fortu VIIa [ZDJĘCIA]

PILAR
- Przejście! - krzyknął żołnierz w pruskim mundurze, a tłum turystów karnie rozsunął się na boki. Tak wyglądał dziś początek spotkania z żywą historią. Z każdym krokiem w głąb murów fortu VIIa robiło się coraz bardziej wybuchowo.

Po tym wstępnie jasne już było, że nie jest to zwykła wycieczka, a prawdziwa przygoda nie tylko dla miłośników militariów. Krótkie wprowadzenie do musztry i tłum karnie ustawiony w szeregu przed wejściem do fortu - to czas na kilka słów o historii fortyfikacji w Poznaniu i o mundurach w jakie ubrani byli przewodnicy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ:
V Weekend Forteczny w Poznaniu

- Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu VIIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów. Dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów - opowiadał Przemysław Maćkowiak.

Fort VIIa mimo swoich rozmiarów jest słabo widoczny z zewnątrz. Większość fortyfikacji jest ukryta, a nadziemną część fortu porasta bujna roślinność. Pruskie umocnienia powstały u zbiegu współczesnych ulic Marcelińskiej i Wałbrzyskiej pod koniec XIX wieku.

Najdłuższy podziemny chodnik fortu VIIa ma około 140 metrów, jego szerokość to około 230 metrów

Wizyta w forcie nie ograniczała się do spaceru po korytarzach, wałach, suchych fosach i kaponierach. Na zwiedzających w kilku punktach przygotowano inscenizacje walk oraz stanowisk bojowych nie tylko z XIX, ale i XX wieku. W trakcie wycieczki po forcie z latarką w ręku można obejrzeć wjazd do fortu z stalową bramą i mostem zwodzonym. Kolejnym punktem na trasie była fortowa kuchnia, gdzie przygotowane były osobne pomieszczenia dla żołnierzy w zależności od stopnia. Ciekawym przeżyciem jest za za to przejście wąskim i nachylonym dość stromo korytarzem, który łączy główne koszary fortu z kaponierą.

Ten weekend to ostatnia okazja, aby obejrzeć przed modernizacją wnętrze fortu VIIa położonego na poznańskim Marcelinie. Obiekt t w prywatnych rękach i właściciel postanowił na nim zarobić - wnętrze fortyfikacji ma być zaaranżowane na przestrzeń biurową.

Zwiedzanie odbywa się w ramach V Fortecznego Weekendu przygotowanego przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.

Fort można zwiedzać jeszcze w niedzielę w godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00.

GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:
PARADA PAROWOZÓW W WOLSZTYNIE
RAJD SAMOCHODÓW TERENOWYCH W BIEDRUSKU
MUZUŁMANKA W HIDŻABIE NA BASEN W TERMACH MALTAŃSKICH NIE WEJDZIE

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski