18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Osiedle w miejscu elektrociepłowni Garbary? [ZDJĘCIA]

Maciej Roik
Elektrociepłownia Garbary używana jest w niewielkim stopniu, dlatego decyzja o jej sprzedaży już zapadła
Elektrociepłownia Garbary używana jest w niewielkim stopniu, dlatego decyzja o jej sprzedaży już zapadła Fot. Paweł Miecznik
Została zbudowana w latach dwudziestych, a dziś jej dymiący komin mówi mieszkańcom: jest ekstremalnie zimno. Albo - w Karolinie jest awaria. Bo obecnie EC Garbary przydaje się tylko w tych dwóch wypadkach. Używana jest w niewielkim stopniu, dlatego decyzja o jej sprzedaży już zapadła.

Jak twierdzą pracownicy Dalkii takie rozwiązanie może się okazać najlepsze, bo EC Garbary może pełnić swoją funkcję tylko do końca 2015 roku.

- Do tego czasu mamy pozwolenie zintegrowane, potem zgodnie z normami emisji jej użytkowanie będzie nieopłacalne, ponieważ dopasowanie do nowych norm ochrony środowiska wymagałoby dużych nakładów - podkreśla Piotr Gruszka z Dalkii Poznań ZEC.
- Dlatego rozważamy sprzedaż tego terenu.

Na razie nie ma konkretnego klienta na około 10-hektarową działkę, leżącą na półwyspie między Wartą, a kanałem Ulgi. Wiadomo jednak, że jak się znajdzie, będzie można sporo zarobić.

- Pieniądze ze sprzedaży terenu można będzie przeznaczyć na budowę dodatkowych, nowoczesnych i przyjaznych środowisku źródeł ciepła w innych miejscach Poznania - mówi Bartłomiej Pawluk z Dalkii Poznań .

Wartość działki może sięgnąć nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Teren ma być bardzo atrakcyjny dla ewentualnych inwestorów, bo Dalkia już złożyła wniosek o zmianę zapisów studium, który pozytywnie zaopiniował prezydent. Do uregulowanie pozostaje też kwestia własności, bo dzisiaj teren jest wykorzystywany na zasadach wieczystego użytkowania.

- Obecnie została wszczęta procedura zmiany studium i poszerzenia wachlarza funkcji tego terenu - mówi Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Chodzi konkretnie o zapis umożliwiający powstanie w miejscu elektrociepłowni np. mieszkań czy galerii handlowej.

- Chcemy, żeby to miejsce odzyskało charakter miastotwórczy, ale co ostatecznie powstanie na tym terenie nie zależy od nas - mówi Piotr Gruszka z Dalkia Poznań ZEC. - My zajmujemy się energią, a nie budowaniem osiedli.

W razie sprzedaży, cały teren nie zostanie zrównany z ziemią. Choć część budynków pochodzi z lat 50., inne powstały w latach 20. I to konserwator zabytków zdecyduje o ich losie. Problemów nie będzie z wyburzeniem znaku rozpoznawczego "Garbar", czyli 100-metrowego komina, który zbudowano w latach 70.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski