Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Trzeba przebaczać, ale też pamiętać!" [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Pokój jest lepszy niż najsłuszniejsza wojna – zło zawsze zwycięża się dobrem – mówił Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański, w czasie mszy świętej rozpoczynającej obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Musimy walczyć o pamięć i o tożsamość – podkreślał z kolei prezydent Andrzej Duda, w liście odczytanym przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Wielkopolskie obchody rocznicy wybuchu wojny odbyły się tradycyjnie pod pomnikiem Armii Poznań. Zgromadziły nie tylko szerokie grono przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, weteranów, ale też spore grono poznaniaków, w tym młodzieży. Niektóre z tych osób przyniosły kwiaty, złożone później pod pomnikiem.

Wszyscy zgromadzeni słuchali słów o aktualnym znaczeniu dzisiejszej rocznicy. Choć słowa prezydenta przypomniały tragedię miasta Wieluń, zbombardowanego przed atakiem na Westerplatte, choć Apel Poległych wzywał żołnierzy Września, to nie sam wybuch wojny był najważniejszym akcentem, a wezwaniem do jedności i do dumy narodowej.

Sprawdź też: Co wiesz o II wojnie światowej? 15 nieoczywistych pytań!

Ksiądz arcybiskup przypomniał w kazaniu w czasie mszy o wojnach na Ukrainie i w Afryce, ale przy tym mówił o przerażających podziałach w naszym kraju, prosząc, byśmy byli zdolni do przebaczania tym którzy wyrządzali i wyrządzają nadal nam krzywdy. I wzywał nawiązując do września 1939 roku – angażujmy się do pojednania między Niemcami, Polakami i Rosjanami.
Prezydent Andrzej Duda pisał – oddajmy cześć żołnierzom Armii „Poznań”, żołnierzom Września ‘39, generałowi Tadeuszowi Kutrzebie. Przypomniał, że od rozpoczęcia wojny, do końca 1939 roku na terenie Wielkopolski zginęło w wyniku działań okupanta 12 tys. osób i że w Poznaniu właśnie był zlokalizowany pierwszy obóz koncentracyjny.

Czytaj też: Poznań: Remonty w Poznaniu nie skończą się razem z wakacjami - są miejsca, gdzie we wrześniu także będą korki

- Nie można lekceważyć pamięci, ani tożsamości, musimy o nie walczyć, bo pamięć buduje tożsamość – czytał jego słowa wojewoda Zbigniew Hoffmann. - A każdego dnia na naszych oczach znieważana jest prawda, odwracana jest hierarchia wartości.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych podchwycił słowa prezydenta i przypomniał, że mimo wysiłków naszego kraju, wracają określenia o „polskich obozach koncentracyjnych” i zrzucaniu na Polskę odpowiedzialności za działalność nazistów.

Zobacz: Prezydent Niemiec w Wieluniu: Proszę o przebaczenie

- Dlatego te obchody są okazją, by edukować, gdzie jest niewiedza, i prostować, gdzie jest nieprawda – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk. - W tej chwili polska dyplomacja wykorzystuje szansę, by działać globalnie: w 80 miejscach, w 62 krajach przedstawiamy wystawę Walka i Cierpienie, z której przekazem chcemy dotrzeć do milionów ludzi. Mówimy, że wojna rozpoczęła się napaścią na Polskę. Do tego równolegle dziś okładki największych światowych tytułów w efekcie starań państwa polskiego drukują pierwsze strony historycznych polskich dzienników, ogłaszających o wybuchu wojny. Die Welt zamieszcza przemówienie premiera Morawieckiego, mówiącego o niezabliźnionej ranie…

Uroczystość dopełnił Apel Poległych odczytany przez majora Dariusza Rojewskiego z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, salwy honorowe i składanie wiązanek. Jako pierwsza złożyła kwiaty delegacja Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej z bardzo lubianym w Poznaniu, generałem Janem „Zygzakiem” Podhorskim - żołnierzem Września’ 39 i powstańcem warszawskim - na czele.

ZOBACZ TEŻ:

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski