MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Obchody 65-lecia proklamowania państwa Izrael

Marek Zaradniak
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin  odsłonili tablicę upamiętniającą Żydów poznańskich pomordowanych podczas II wojny światowej.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin odsłonili tablicę upamiętniającą Żydów poznańskich pomordowanych podczas II wojny światowej. Waldemar Wylegalski
W Poznaniu rozpoczęły się obchody 65-lecia proklamowania państwa Izrael. Na cmentarzu bohaterów radzieckich na Cytadeli modlono się przy grobie Lasara Raimana. Na budynku synagogi odsłonięto tablicę upamiętniającą poznańskich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.

W niedzielę celebrowana będzie w Poznaniu 65. rocznica proklamowania Państwa Izrael. Poprzedziły ją uroczystości, które odbyły się w piątek. Najpierw na Cmentarzu Bohaterów Radzieckich modlono się przy grobie Lasara Abramowitscha Raimana, którego rodzina niedawno odnalazła tę mogiłę.

Jak powiedział konsul generalny Federacji Rosyjskiej Władimir Tkaczow, Lasar Raiman został ranny pod Berlinem 2 maja. Ewakuowano go do Poznania. Zmarł 6 maja, a pogrzeb odbył się na Cytadeli 9 maja, w dniu zakończenia II wojny światowej w Europie. Jego rodzina, która przyjechała na uroczystości długo szukała mogiły nim okazało się, że znajduje się ona właśnie w Poznaniu.

Natomiast na budynku dawnej synagogi przy ulicy Wronieckiej (w której przez lata mieściła się pływalnia) prezydent Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin odsłonili tablicę upamiętniającą Żydów poznańskich poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej.

- To jeden z najważniejszych projektów towarzystwa. Adam Aptowicz, który zajmuje się u nas upamiętnianiem miejsc zagłady pracował nad nim całe lata. Jesteśmy szczęśliwi, że się tego doczekaliśmy, bo uważam, że tablica i słowa to kontynuacja życia, które było i tego życia, które się odnawia. Żydowskiego życia w Poznaniu. To kolejny krok świadczący o dobrych stosunkach między miastem Poznań, a Żydami na całym świecie. A pamiętam, że kiedy przyjechałam tu w 2000 roku, nie chciano mnie wpuścić do budynku synagogi, bo nie miałam kostiumu kąpielowego. Poczułam wtedy straszny ból. Dziś w roku 2013 jest nie tylko ta tablica, ale Poznań ma też partnerskie kontakty z miastem Raanana - powiedziała Ilona Dworak-Cousin.

Kulminacja obchodów rocznicy powstania Izraela przypadnie w niedzielę. O godzinie 14 rozpocznie się koncert muzyki żydowskiej w Ogrodzie Botanicznym. Natomiast o godzinie 16 rozpocznie się święto ulicy Żydowskiej, ale już o godzinie 13 zasiąść tam będzie można przy liczącym 100 metrów stole.

Będzie można zjeść bajdle czyli ciasto drożdżowe z dziurką będące przysmakiem kuchni żydowskiej, albo po prostu odpocząć lub porozmawiać. W związku z festynem ulice Żydowska oraz Dominikańska (na odcinku od Żydowskiej do Szewskiej) będą zamknięte dla ruchu kołowego od godziny 6 rano w niedzielę do godziny 6 rano w poniedziałek. Nie będzie tam także można parkować samochodów.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski