Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowa ulica Krakowiaków i Górali na Morasku [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Ulica na poznańskim Morasku od poniedziałku nosi nazwę "Krakowiaków i Górali" - najbardziej znanej sztuki Wojciecha Bogusławskiego
Ulica na poznańskim Morasku od poniedziałku nosi nazwę "Krakowiaków i Górali" - najbardziej znanej sztuki Wojciecha Bogusławskiego Fot. Łukasz Gdak
Gdzie urodził się i dorastał Wojciech Bogusławski - ojciec teatru polskiego? Niewielu wie, że ten znany Wielkopolanin żył na terenie nieistniejącej już wsi Glinna - gmina Suchy Las. Teraz w miejsce to trafi bez problemu każdy poznaniak. Jedna z nowo powstałych ulic, znajdujących się na poznańskim Morasku, od poniedziałku nosi nazwę "Krakowiaków i Górali" - najbardziej znanej sztuki dramatopisarza.

Powstanie nowej ulicy to oddolna inicjatywa mieszkańców. W akcję aktywnie zaangażowało się Stowarzyszenie Rozwoju Obszaru Morasko - Radojewo - Umultowo.

- Chcieliśmy, aby poznaniacy dowiedzieli się czegoś więcej o człowieku, który stał się ojcem teatru polskiego - tłumaczy Adam Urbański, wiceprezes stowarzyszenia. - Bogusławski żył tuż obok nas. Niestety, nadal można spotkać osoby, które nic nie wiedzą o jego twórczości. Urzeczywistnienie naszego pomysłu trwało półtora roku. Czujemy ogromną satysfakcję, że się udało - dodaje z dumą.

Miłośnicy twórczości dramatopisarza zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie powołanie Stowarzyszenia im. Wojciecha Bogusławskiego. Obecnie w miejscu jego urodzenia znajduje się tablica pamiątkowa. W przyszłości wzdłuż ulicy Krakowiaków i Górali będzie prowadził szlak dydaktyczny.

- Naszym marzeniem jest odtworzenie zburzonego dworku Bogusławskich. Pierwszym krokiem będzie dotarcie do projektu budynku i odnalezienie pamiątek po dramatopisarzu - mówi Adam Urbański.

Pomysł powstania nowej ulicy od początku cieszył się przychylnością miejskich władz. Poparła go komisja opiniodawca ds. nazewnictwa ulic.

- Bogusławski pokazał, że należy być dumnym z tego, że jest się Polakiem - mówi Artur Witkowski, przewodniczący komisji. - Pamięć o takich ludziach należy rozpowszechniać, zwłaszcza na gruncie lokalnym. Dlatego teraz będziemy pracować nad godnym upamiętnieniem zmarłego niedawno Stefana Stuligrosza.

Fragment sztuki "Krakowiacy i Górale" zarecytowali Mieczysław Hryniewicz i Małgorzata Pieczyńska, aktorzy Teatru Polskiego, znani z serialu "Na Wspólnej".

Wstęgę, symbolizującą otwarcie nowej ulicy przeciął Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rad Miasta Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski