Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań nie jest najbardziej zakorkowanym miastem - według raportu TomTom

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Korki w Poznaniu - ul. Niestachowska
Korki w Poznaniu - ul. Niestachowska Grzegorz Dembinski
Dla kierowców narzekających na korki w Poznaniu, mamy dobrą wiadomość: według firmy TomTom, specjalisty w dziedzinie technologii geolokalizacji, Poznań nie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Podium zajmują Łódź, Kraków i Wrocław, a co więcej – w Poznaniu i w Bydgoszczy w ostatnich dwóch latach najbardziej obniżył się poziom zakorkowania ulic.

TomTom, którego główna siedziba znajduje się w Amsterdamie, ale posiada biura krajowe, tworzy mapy, dostarczając technologie geolokalizacyjne dla kierowców, producentów samochodów, przedsiębiorstw i programistów. Zapewnia oprogramowanie nawigacyjne, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym oraz interfejsy API, które umożliwiają inteligentną mobilność na skalę globalną. Teraz firma zaprezentowała wyniki 11. edycji TomTom Traffic Index, czyli publikowanego co roku raportu na temat poziomu zakorkowania w 404 miastach w 58 krajach na całym świecie. Z raportu wynika, że w większości polskich miast uwzględnionych w zestawieniu, poziom zatłoczenia na drogach zmalał.

Nieoczywiste przewinienia, za które możesz otrzymać mandat. ...

Najbardziej zakorkowana jest Łódź, na drugim miejscu uplasował się Kraków, a następnie Wrocław. Trzeba dodać, że wobec zmian w sytuacji drogowej, spowodowanych przez pandemię, szczególnie zauważalnych w 2020 r., autorzy badania TomTom Traffic Index porównywali dane z 2021 r. z tymi z 2019 r., przyjmując je jako punkt odniesienia do czasów jeszcze przed-pandemicznych.

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce (w nawiasach: miejsce miasta w rankingu w skali świata i dane porównawcze z 2019 r.):

  • 1 (13) Łódź 45% (47%)
  • 2 (20) Kraków 42% (45%)
  • 3 (22) Wrocław 41% (39%)
  • 4 (30) Warszawa 37% (40%)
  • 5 (33) Poznań 37% (44%)
  • 6 (38) Szczecin 36% (30%)
  • 7 (45) Trójmiasto 34% (33%)
  • 8 (91) Lublin 29% (27%)
  • 9 (113) Bydgoszcz 27% (34%)
  • 10 (129) Białystok 25% (26%)

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce w godzinach szczytu (w nawiasie dane z 2019 r.):

  • 1 Kraków 74% (85%)
  • 2 Łódź 73% (81%)
  • 3 Wrocław 72% (74%)
  • 4 Warszawa 67% (80%)
  • 5 Trójmiasto 62% (66%)
  • 6 Poznań 60% (76%)
  • 7 Szczecin 59% (54%)
  • 8 Bydgoszcz 47% (61%)
  • 9 Lublin 46% (44%)
  • 10 Białystok 43% (46%)
Kierowcy których aut mają najwięcej wypadków i kolizji? Specjalny ranking przygotowali eksperci porównywarki rankomat.pl, którzy przeanalizowali deklaracje ubezpieczających się za jej pośrednictwem. Sprawdzili, ilu posiadaczy danego modelu samochodu zgłosiło wypadek lub kolizję i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych aut. Co ciekawe w czołówce zabrakło BMW. Sprawdź ranking ------>

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Według raportu TomTom na drogach w największych polskich miastach korki zmniejszają się. Najbardziej zakorkowanym miastem pozostaje Łódź (45%), w której jednak poziom zatłoczenia na ulicach spadł w ostatnich dwóch latach o 2 pp. O 3 pp. zmniejszył się poziom zakorkowania w drugim - Krakowie (42%). Podium zamyka Wrocław, który jest jednym z czterech polskich miast, w którym ruch się zwiększył – o 2 pp., do 41%. Najbardziej sytuacja poprawiła się w Poznaniu (w 2019 r. zajmował trzecią pozycję w krajowym rankingu) oraz w Bydgoszczy – w tych dwóch miastach poziom zakorkowania spadł o 7 pp., odpowiednio do 37% i 27%. Polskim miastem, w którym poziom natężenia na drogach wzrósł najbardziej, jest Szczecin (wzrost o 6 pp.).

Ogólnie poziom zakorkowania w polskich miastach spadł w przeciągu dwóch lat o 1 pp., natomiast wyraźniejsze spadki można zaobserwować w godzinach szczytu – o 6 pp. w skali kraju. Dobrze to widać na przykładzie Warszawy, w której ruch w porannych godzinach szczytu spadł aż o 19 pp. Zdecydowanie lepiej o tej porze dnia jeździ się też w Poznaniu (spadek o 16 pp.) oraz Krakowie (spadek o 14 pp.). Z kolei w popołudniowym szczycie sytuacja najbardziej poprawiła się w Poznaniu i Bydgoszczy (spadek o 16 pp.).

W godzinach szczytu kierowcy najwięcej czasu tracą w Krakowie (74%). W przeciągu całego roku można to przeliczyć na 170 godzin (7 dni i 2 godziny), co jest jednak lepszym wynikiem o 1 dzień i 2 godziny niż w 2019 r.

McLaren 720S, Rolls Royce Wraith, Lamborghini Aventador SVJ, Lancia Delta HF Integrale, Ferrari Testarossa - te i kilka innych pięknych, bajecznie drogich samochodów możecie zobaczyć na ulicach Poznania. Wszystko za sprawą Josepha Amissaha, znanego jako The Collection. Kim jest Joseph Amissah? Dlaczego mieszka w Poznaniu? Skąd ma pieniądze na samochody? Tego dowiecie się z naszego materiału. Zobaczcie zdjęcia samochodów The Collection! Czytaj dalej i zobacz piękne, bajecznie drogie samochody The Collection --->

Piękne i bajecznie drogie samochody. The Collection na ulica...

„Najnowsza edycja TomTom Traffic Index pokazuje, że trwająca pandemia koronawirusa od dwóch lat kształtuje sytuację drogową w polskich miastach. Wprowadzenie elastycznych godzin pracy przez pracodawców sprawiło, że zmalał ruch w porannym i popołudniowym szczycie. Dzięki temu kierowcy w największych polskich miastach spędzają mniej czasu w korkach, co jest zbieżne z trendami globalnymi” – mówi Marcin Graczyk, Engineering Manager Traffic Analytics w TomTom.

Wśród szczegółowych informacji raportu znajdziemy także dane dnia w 2021 roku, w którym kierowcy spędzili najwięcej czasu w korkach. W zdecydowanej większości polskich miast był to 8 lutego. Było to spowodowane atakiem zimy w całym kraju oraz związanymi z tym intensywnymi śnieżycami. W Poznaniu i Warszawie zakorkowanie dróg tego dnia było o 127% większe w porównaniu do normalnego zatłoczenia. W stolicy kraju kierowcy poruszali się tego dnia ze średnią prędkością 23 km/h. Niewiele lepiej było w Łodzi (wzrost o 118%) i Bydgoszczy (101%).

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski