Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań na podium rankingu rowerowych miast w Polsce. Wyprzedziły nas tylko Warszawa i Wrocław

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznań znalazł się na podium w rankingu dużych miast przyjaznych rowerom.
Poznań znalazł się na podium w rankingu dużych miast przyjaznych rowerom. Robert Wozniak
Poznań znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej rowerowych miast Polski, przygotowanym przez CentrumRowerowe.pl. Oceniano dziewięć największych miast (z wyjątkiem Szczecina). Ostatecznie wyprzedziły nas tylko Warszawa i Wrocław.

CentrumRowerowe.pl zestawiło informacje uzyskane z urzędów miast, zarządów dróg miejskich i podmiotów zajmujących się komunikacją w mieście. Oceniało stosunek długości dróg rowerowych do publicznych, stosunek ciągów rowerowo - pieszych i pieszo - rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych, liczbę stojaków na rowery, procent budżetu przeznaczonego przez miasto na infrastrukturę rowerową, udział projektów rowerowych w budżetach obywatelskich, liczbę aktywnych stowarzyszeń rowerowych, działanie roweru publicznego, bezpieczeństwo rowerzystów, a także dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb rowerzystów.

Zobacz też: Powstanie nowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż Grunwaldzkiej. Powstanie w 2021 roku

Można było zdobyć maksymalnie 88 punktów: Warszawa uzyskała 68 punktów, Wrocław – 66 punktów, Poznań – 57, Bydgoszcz – 54, a Gdańsk i Lublin – po 52 punkty. W poszczególnych kategoriach Poznań plasował się na różnych miejscach, najwyżej – na drugiej pozycji – znalazł się pod względem projektów rowerowych w inicjatywach obywatelskich, a także pod względem liczby miejskich stacji napraw rowerów.

od 16 lat

Miasto idealne dla rowerzystów

Organizator rankingu zadał sobie pytanie – jakie powinno być miasto idealne dla rowerzystów?

- Wbrew pozorom wymagania cyklistów wcale nie są wygórowane - odpowiada CentrumRowerowe.pl. - Potrzeba przede wszystkim dostosowanej do jednośladów infrastruktury, takiej jaką od lat dysponują kierowcy i piesi. Wystarczy, że wszędzie będzie się dało dojechać wydzieloną ścieżką rowerową, ciągiem pieszo-rowerowym lub kontrapasem. Nie muszą one przebiegać najkrótszą możliwą drogą, byle były bezpieczne i „rozsądnie” zaprojektowane. Dołóżmy do tego sieć parkingów rowerowych oraz dbanie o stan infrastruktury przez cały rok (odśnieżanie zimą), a otrzymamy przepis na rowerową utopię. Moglibyśmy dodać do tego również szczyptę większej wyrozumiałości i życzliwości kierowców względem jednośladów. Wówczas na pewno wiele osób zmieniłoby środek transportu z autobusu czy auta na dwa kółka. Najważniejszym z wymienionych elementów są ścieżki rowerowe. One przekładają się na szybkość podróżowania i jego bezpieczeństwo. Reszta infrastruktury, czyli stojaki oraz stacje naprawy służą temu, aby jazda nie sprawiała przykrych niespodzianek – kradzieży lub awarii.

Kierowcy których aut mają najwięcej wypadków i kolizji? Specjalny ranking przygotowali eksperci porównywarki rankomat.pl, którzy przeanalizowali deklaracje ubezpieczających się za jej pośrednictwem. Sprawdzili, ilu posiadaczy danego modelu samochodu zgłosiło wypadek lub kolizję i wytypowali właścicieli najbardziej szkodowych aut. Co ciekawe w czołówce zabrakło BMW. Sprawdź ranking ------>

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski