18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzeum Wojskowe na Starym Rynku ma 50 lat

Elżbieta Podolska
Uczestnicy Powstania Styczniowego uwięzieni w forcie Winiary: K. Chłapowski, J. Sypniewski, H. Duszyński, 12. 03. 1863 r.
Uczestnicy Powstania Styczniowego uwięzieni w forcie Winiary: K. Chłapowski, J. Sypniewski, H. Duszyński, 12. 03. 1863 r. Muzeum Narodowe
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprasza na specjalny, jubileuszowy weekend. Mija 50 lat istnienia jednego z najbardziej lubianych przez dzieci muzeów na Starym Rynku w Poznaniu.

W piątek i w niedzielę będzie można posłuchać wykładów o historii i zbiorach, a także zwiedzić najnowszą wystawę i dowiedzieć się kim byli powstańcy styczniowi.

Jarosław Łuczak opowie w piątek o godz. 18 o Wielkopolskim Muzeum Wojskowym 1963-2013. 50 lat na Starym Rynku w Poznaniu Wstęp w cenie biletu do muzeum.

W dniu 22 lutego 1963 r. muzeum otworzył gen. bryg. pilot Jan Raczkowski, dowódca Lotnictwa Operacyjnego w Poznaniu.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, najstarsze polskie muzeum wojskowe, utworzone jako jedna z instytucji Wojsk Wielkopolskich 9 maja 1919 r., uległo całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Podejmowane w 1945 r. próby odtworzenia muzeum zakończyły się niepowodzeniem. Dopiero po wydarzeniach 1956 r. władze wyraziły zgodę na utworzenie muzeum wojskowego w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ministerstwo Obrony Narodowej oddało budynek będący przedwojenną siedzibą Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Jednak to nie w jego wnętrzu, ale w nowoczesnym budynku pośrodku Starego Rynku w Poznaniu znalazło swe miejsce.

CZYTAJ TAKŻE:
JEDYNY NA ŚWIECE MUNDUR UŁANA Z 1919 r. W MUZEUM WOJSKOWYM [ZDJĘCIA]
POZNAŃ: WYSTAWA W HOŁDZIE POAWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

Inicjatorem odtworzenia muzeum był artysta malarz Stefan Pajączkowski, który 1 listopada 1957 r. objął stanowisko kustosza Działu Wojskowego MNP. W nowym budynku, pozyskanym w lipcu 1962 r., dokonano niezbędnej adaptacji pomieszczeń. W dniu 22 lutego 1963 r. muzeum otworzył gen. bryg. pilot Jan Raczkowski, dowódca Lotnictwa Operacyjnego w Poznaniu. Gospodarzem uroczystości był ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Zdzisław Kępiński.

Odtąd udostępniono zwiedzającym ekspozycję stałą, zorganizowano kilkadziesiąt wystaw i pokazów, wydano wiele publikacji. Powstały zbiory dorównujące ilościowo przedwojennym. Przez cały ten czas Wielkopolskie Muzeum Wojskowe wypełniało swoją podstawową rolę - strażnika pamięci narodowej.

Natomiast w niedzielę Alina Sokołowska zaprasza na wykład na wystawie "My się śmierci nie ustraszym…". W samo południe pokaże "Wizerunki uczestników i świadków Powstania Styczniowego 1863 - 1864". Fotografie zostaną pokazane w powiększeniu. Będzie można się dobrze przyjrzeć twarzom, ubiorom, ale także sygnaturom zakładów fotograficznych, dedykacjom umieszczonym na odwrociach. Pokazowi będzie towarzyszyć opowieść o zaprezentowanych osobach - kim byli, w jaki sposób uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski