Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy Grunwaldu znów zablokowali przejście dla pieszych. Domagają się sygnalizacji świetlnej [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Mieszkańcy Grunwaldu znów zablokowali przejście dla pieszych. Domagają się sygnalizacji świetlnej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Mieszkańcy Grunwaldu znów zablokowali przejście dla pieszych. Domagają się sygnalizacji świetlnej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Nie wolno rezygnować, trzeba wciąż przypominać, domagając się zapewnienia bezpieczeństwa – mówią uczestnicy drugiego już protestu na przejściu dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej i Marszałkowskiej w Poznaniu.

Nie dostaną wprawdzie w tym roku obiecanej wcześniej sygnalizacji świetlnej, która miałaby zatrzymywać samochody, dając pieszym szansę przejścia – ale wiedzą, że w przyszłym – „światła” już staną. Za to wskazują, że są jeszcze w Poznaniu przejścia dla pieszych, które wymagają zmian, by zapewnić na nich bezpieczeństwo.

Przypomnijmy – właśnie na pasach przejścia na wysokości ul. Marszałkowskiej zginęła w sierpniu starsza pani, po tym, jak jadący szybko kierowca samochodu osobowego zlekceważył pasy i obecność innego auta, stojącego przed przejściem i przepuszczającego pieszych.

Sprawdź też:

Piesi skarżą się, że na tym przejściu nie są przepuszczani przez kierowców, którzy w linii ul. Grunwaldzkiej jadą szybko i nie zaprzątają sobie głowy zwalnianiem na widok oczekujących przy krawężniku przechodniów. Dlatego potrzebne są sygnalizatory, które wymuszałyby regularnie udzielenie pierwszeństwa pieszym.

Czytaj też: Poznań: Mieszkańcy Grunwaldu chcą zmusić kierowców do przyhamowania przed przejściem na ul. Grunwaldzkiej i Marszałkowskiej

O ich zainstalowanie osiedlowi radni starają się o już od 2016 roku, a w czerwcu bieżącego roku usłyszeli, że sygnalizatory na pewno staną w 2019 roku. Rada Grunwaldu Południe w maju tego roku uzyskała nawet ponowne potwierdzenie – jednak ostatecznie okazało się, że będą wykonane inne elementy drogi, ale nie sygnalizacja. Sygnalizację przełożono ją na rok przyszły.

- Są możliwe inne tymczasowe rozwiązania, które powodują, że kierowcy zwalniają i przez to mogą się zatrzymać na widok pieszych na przejściu – mówi Włodzimierz Nowak, przewodniczący Zarządu Osiedla Grunwald Południe. - Choć już przed tym przejściem są wprowadzane, to warto wciąż o nich przypominać i stosować je także w innych miejscach, uznanych za bardzo niebezpieczne dla pieszych. Do nich należy zwężenie jezdni lub jej esowanie, wyznaczane słupkami lub separatorami, separatory rozdzielające pasy jezdni, wypukłe taśmy trące na jezdni, stosowane przed przejazdami kolejowymi.

Jednak wiele zależy od kierowców, którzy nieraz świadomie łamią przepisy - także od tego, który w czwartek pędził ul. Szamotulską, omijając próg spowalniający za ul. Marcelińską, jeden z czterech tam progów... z impetem wjeżdżając na chodnik!

ZOBACZ TEŻ:

W piątek, 20 września, przy przystanku "Plac Wiosny Ludów" miejska komunikacja publiczna była promowana w niecodzienny sposób. Pasażerowie wysiadający z tramwaju stawiali stopy na czerwonym dywanie wśród fanfar i oklasków, rozglądając się po ozdobionym balonami niczym w filmie „Odlot” sąsiedztwie rzeźby Starego Marycha. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Dzień bez Samochodu w Poznaniu 2019: Pasażerowie MPK stawial...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski