Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: „Meczitow – fotografie przełomu 1989–1991 / wojna”: nowa wystawa w Poznaniu. Obrazuje tragizm wojny [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Jura Meczitow jako świadek epoki uwiecznił najważniejsze, a jednocześnie często najtragiczniejsze chwile odradzania się współczesnego, niepodległego narodu i państwa gruzińskiego.Zobacz zdjęcia --->
Jura Meczitow jako świadek epoki uwiecznił najważniejsze, a jednocześnie często najtragiczniejsze chwile odradzania się współczesnego, niepodległego narodu i państwa gruzińskiego.Zobacz zdjęcia --->Jura Meczitowa/mat. prasowe
Od piątku, 10 czerwca w Poznaniu można oglądać wystawę wybitnego gruzińskiego fotografa Jura Meczitowa, pt.: „Meczitow – fotografie przełomu 1989–1991 / wojna”. To pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac Jura Meczitowa.

„Meczitow – fotografie przełomu 1989–1991 / wojna”

Na wystawie znalazło się 30 monochromatycznych fotografii powstałych w latach 1989–1991 (m.in. sztandarowy „Dziewczyna z czarną flagą”). W tym okresie rozpoczął się trudny proces rozpadu ZSRR oraz powstawania współczesnej, niepodległej Gruzji.

Jura Meczitow jako świadek epoki uwiecznił najważniejsze, a jednocześnie często najtragiczniejsze chwile odradzania się współczesnego, niepodległego narodu i państwa gruzińskiego: tragedię protestu 9 kwietnia 1989 roku, wybory pierwszego prezydenta państwa Zwiada Gamsachurdii w 1991 roku czy obrazy wojny domowej na jesieni 1991 roku.

Niezwykła aktywność Meczitowa jako fotografa, ale też jego żywotność, pozwalała mu znaleźć się w miejscach i sytuacjach, do których innym fotografom nie zawsze udawało się dotrzeć. Jego niezwykła aura sprawia, że zarówno obserwatorzy jego pracy, jak i osoby portretowane ulegają przenikliwemu humorowi i czarowi osobowości jednego z mistrzów współczesnej fotografii. Ideą ekspozycji jest uwrażliwienie odbiorców na tragizm wojny.

Jura Meczitow

Jura Meczitow urodził się w 1950 r. w Tbilisi. Jest gruzińskim twórcą pochodzenia ormiańskiego, byłym współpracownikiem klasyka autorskiego i artystycznego kina XX wieku – Sergieja Paradżanowa (współpracowali m.in. przy filmie „Legenda twierdzy Suramskiej” z 1985 roku).

J. Meczitow specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, konceptualnej, portretowej, fotoreportażu, fotografii ulicznej, fotografując życie gruzińskiego społeczeństwa oraz obrazy stolicy kraju – Tbilisi.

Wernisaż wystawy – 10 czerwca, godz. 19. Dostępna jest w Atrium (budynek B, wejście od ul. 23 Lutego 20) Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski