Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań Maraton: W tym roku obiegną całe miasto! [INFOGRAFIKA]

Katarzyna Fertsch
W tym roku trasa maratonu będzie zamkniętą pętlą.
W tym roku trasa maratonu będzie zamkniętą pętlą.
- Spełniło się marzenie mojego męża. Poznański maraton będzie miał w tym roku jedną pętlę - mówi Joanna Frankiewicz, żona zmarłego zastępcy prezydenta Poznania. To on był pomysłodawcą i twórcą Poznań Maratonu i to jego imię od dwóch lat nosi impreza. Zmobilizowani są wszyscy: organizatorzy, służby MPK, drogowcy oraz policjanci. Ci ostatni zjadą do Poznania z całego województwa, żeby zabezpieczyć trasę biegu.

A będzie co zabezpieczać.

- W tym roku maratończycy pobiegną 36 ulicami. Chcemy stworzyć 41 śluz, które umożliwią przejazd autom. W wielu miejscach pojawią się zakazy parkowania - wyjaśnia Wojciech Bąbała, koordynator zabezpieczania trasy. - To wielkie wyzwanie organizacyjne, ale pracujemy nad nim już od maja.

Start tegorocznego maratonu zaplanowano na Grunwaldzkiej, obok MTP. Zanim biegacze dotrą do mety, pokonają dzielnice Grunwald, Górczyn, Rataje, Franowo oraz Chartowo i Winogrady. - Już 8 października pojawi się na ulicach nowe oznakowanie, żeby kierowcy mogli się przygotować na utrudnienia - mówi Józef Klimczewski, naczelnik drogówki. - Apeluję o to, by nie jeździć na pamięć. Bo może się to skończyć tragicznie.

Choćby na ulicach Warszawskiej, Podwale, Hlonda, Serbskiej, Mieszka I. Dzisiaj kierowców jadących w przeciwne strony rozdziela pas zieleni. Na czas maratonu jeden zostanie zarezerwowany dla biegaczy, dlatego samochody będą mogły jeździć tylko po jednym pasie.

Trasę maratonu zabezpieczać będzie około tysiąca osób. Sporą grupę mają stanowić policjanci. Ręcznie kierować ruchem będą na 61 skrzyżowaniach.

- Nie tylko na śluzach, ale również na tych skrzyżowaniach, gdzie ich obecność będzie niezbędna - zaznacza Józef Klimczewski.

Zaraz po przebiegnięciu ostatniego zawodnika trasa będzie otwierana. Jeśli chodzi o utrudnienia, to sytuacja ma się zmieniać dynamicznie. Wiadomo, że przed godziną 9 (bo o tej porze wystartuje 13. Poznań Maraton), cała trasa będzie zamknięta: dla samochodów, autobusów, rowerzystów i pieszych. Omijać ją będą również autobusy miejskie.

- Musimy zmienić przebieg aż 36 linii autobusowych - wyjaśnia Rafał Kupś, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. - A w czasie startu i finiszu biegu dodatkowo tramwaje nie będą jeździły Grunwaldzką. Mimo to zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza osoby, które będą chciały zobaczyć start.

Wielkie zmiany czekają w tym roku również samych zawodników. Na terenie MTP będą mieli do dyspozycji szatnie, prysznice, będą masażyści i punkty medyczne. Dla kibiców przygotowano wiele imprez towarzyszących (pokazy filmów, Pasta Party czy targi akcesoriów sportowych). Wystąpi też 12 zespołów muzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski