Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Krystyna Janda w "Zapiskach z wygnania"

Marek Zaradniak
"Zapiski z wygnania" zobaczymy w niedzielę
"Zapiski z wygnania" zobaczymy w niedzielę Archiwum
„Zapiski z wygnania” to wspomnienia 20-letniej wtedy Sabiny Baral, która po Marcu 1968 w wyniku nagonki antysemickiej w Polsce wraz z rodziną musiała emigrować. Jej sceniczną adaptację w wykonaniu Krystyny Jandy zobaczymy w niedzielę.

„Zapiski z wygnania” to wspomnienia 20-letniej wtedy Sabiny Baral, która po Marcu 1968 w wyniku nagonki antysemickiej w Polsce wraz z rodziną musiała emigrować. Książka stała się bestsellerem i doczekała się pięciu wydań. Adaptacji scenicznej dokonały Magda Umer (zarazem reżyser) i Krystyna Janda. Zobaczymy ją w niedzielę w Teatrze Wielkim.

Zobaczymy Krystynę Jandę stojącą na scenie w zwykłej czarnej sukience. Stojącą i mówiącą, a czasem sięgającą po papierosa albo śpiewającą. Słowa padające ze sceny tną ciszę. Wzruszają, poruszają i hipnotyzują zafascynowanych widzów. Nikt nie sięga po smart-fona, nie patrzy na zegarek, nie rozmawia. Tak ogromna jest siła tego spektaklu.

„Zapiski z wygnania” z Krystyną Jandą są doskonale ubogie w formę i bogate w poruszającą treść. Scena jest niemalże pusta. Mikrofon, stolik z paczką papierosów. Tyle. Ale reżyserka i aktorka świadomie i bezbłędnie wykorzystują technikę przysłaniając w połowie przezroczystym ekranem scenę i wyświetlają na nim zbliżenia twarzy Jandy podczas monologu albo archiwalne zdjęcia. Dzięki temu wyraźnie widzimy, że każdy gest, każde zmrużenie oka jest po coś. Na scenie pojawi się też zespół Janusza Bogackiego.

„Zapiski z wygnania”, Teatr Wielki (ul. Fredry 9), 1 września, godzina 17 i 19.30, bilety: 80-140 zł

ZOBACZ TEŻ:

SCHRONul. Kościuszki 68Dla kogo? Dla tych, którym nie wystarcza oferta Projektu LAB. Choć kluby mają podobną linię programową, w Schronie posłuchamy jeszcze bardziej eksperymentalnych dźwięków muzyki elektronicznej. W Schronie chowają się głównie słuchacze, którzy znudzili się popularnymi twórcami z kręgów techno i innych klubowych gatunków. Bardzo często nazwy występujących w nim projektów są wielką zagadką nawet dla stałych klubowiczów… Zaskoczenie – to słowo-klucz, które towarzyszy filozofii Schronu, należącego obecnie do ścisłej czołówki prawdziwie undergroundowych klubów z tej części Polski.

TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ...

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski