Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Konferencja rolnicza w Kinepolis! Ponad 300 uczestników z całej Wielkopolski!

Radosław Patroniak
Andrzej Sipowicz miał wykład na temat płatności bezpośrednich w polskim rolnictwie w najbliższych pięciu latach
Andrzej Sipowicz miał wykład na temat płatności bezpośrednich w polskim rolnictwie w najbliższych pięciu latach Fot. Archiwum UMiG Słupca
Sale konferencyjne kompleksu kinowego Kinepolis w Poznaniu gościły w miniony wtorek uczestników konferencji rolniczej, zorganizowanej przez firmę Agrochest z Kostrzyna. Wykładów na temat płatności bezpośrednich i uprawy niektórych roślin wysłuchało ponad 300 osób z całej Wielkopolski. Rolników i przedstawicieli firm związanych z produkcją rolniczą powitał prezes Agrochestu, Tomasz Rybarczyk. Potem były wystąpienia ekspertów i dyskusje uczestników konferencji.

W latach 2015-2020 płatności bezpośrednie, z których polscy rolnicy korzystają już od 11 lat, będą przyznawane w nowym systemie i według nowych zasad, uwzględniających zarówno istotne kierunki polityki Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, jak również krajowe cele strategii, dotyczącej dalszego zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Na wsparcie w zakresie płatności bezpośrednich w nowym okresie programowania przeznaczono kwotę 20 129 mln EUR, która w kolejnych latach zostanie rozdysponowana w ramach nowych rodzajów płatności wyodrębnionych w systemie wsparcia bezpośredniego.

- Proponowane obecnie rozwiązania mają na celu skuteczne wprowadzanie zmian w szczególności w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa żywnościowego, wzrostu produktywności i konkurencyjności sektora rolno-spożywczego, a także ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Celowi temu służyć będzie przede wszystkim szczególne wsparcie aktywnych, małych i średnich gospodarstw rolnych, których wzmocnienie doprowadzić ma do zwiększenia ich konkurencyjności na rynkach międzynarodowych oraz pozwolić na dostosowanie do potrzeb i oczekiwań konsumentów - tłumaczył dyrektor Andrzej Sipowicz, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z kolei prof. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego miał wykład na temat specyfiki uprawy kukurydzy w polskich warunkach klimatycznych. - Wymaga ona sporych umiejętności. Aby zakończyła się sukcesem, trzeba wykazać się dużą wiedzą i korzystać z najnowszych osiągnięć. Dobra informacja, wykorzystanie postępu biologicznego, odpowiednia kultura roli oraz umiejętności rolnicze pozwalają na znaczące zmniejszenie nakładów na agrotechnikę. Im tańsza jest produkcja - tym łatwiej o sukces, zwłaszcza w okresach nieurodzaju czy niskich cen - przyznał prof. Tadeusz Michalski.

Kukurydza jest najważniejszą rośliną towarową na świecie. Również w Polsce jej znaczenie systematycznie rośnie, zarówno w kierunku uprawy na kiszonkę, jak i na ziarno. W nowoczesnych systemach żywienia bydła, kiszonka z kukurydzy jest niezastąpioną paszą objętościową, pozwalającą na tanie i efektywne żywienie. Bez kiszonki i ziarna kukurydzy trudno zbilansować energetycznie dawkę, zwłaszcza przy żywieniu krów o dużej wydajności. Dzięki zbiorom 3-4 mln ton ziarna kukurydzy, nie tylko zaspokajamy zapotrzebowanie krajowe na ten cenny surowiec, ale staliśmy się znaczącym eksporterem.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski