Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kończy się konferencja o losach Żydów w Wielkopolsce w XX wieku

Marek Zaradniak
Podczas konferencji Sala Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk była licznie wypełniona
Podczas konferencji Sala Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk była licznie wypełniona Waldemar Wylegalski
W piątek w Poznaniu zakończyła się zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu konferencja "Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć".

Uczestniczyli w niej regionaliści, publicyści, członkowie stowarzyszeń, organizacji, fundacji i instytucji oświatowo-kulturalnych, którym bliska jest problematyka żydowska.

Sprawdź też:

Jak powiedział naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu dr hab. Konrad Białecki znaczenie konferencji było duże, bo udało się zgromadzić w jednym miejscu badaczy problematyki dotyczącej Żydów w XX wieku w Wielkopolsce z całego regionu.

- Bardzo często, kiedy mówimy o dziejach Wielkopolski, omawiamy jedynie ich wymiar poznański natomiast przygotowując tę konferencję spojrzeliśmy szerzej. Odwołaliśmy się do osób działających w różnych zakątkach Wielkopolski i o różnych doświadczeniach. Dzięki temu konferencja ta ma szansę być autentycznie ogólnoregionalna. Brały w niej udział osoby reprezentujące nie tylko świat akademicki, ale również liderzy lokalnych społeczności, działacze różnych fundacji, nauczyciele, archiwiści, a więc osoby, które losami Żydów w Wielkopolsce zajmują się na co dzień. Konferencja ta zainicjowała cały cykl kolejnych i ma też na celu stworzenie środowiska, które w kolejnych latach będzie zajmowało się konkretnymi tematami dotyczącymi obecności społeczności żydowskiej w Wielkopolsce w XX wieku.

Czytaj też: Poznań: Nie zapomnijmy o wielkopolskich Żydach

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus uważa, że konferencja była potrzebna. Pojawiło się na niej wiele znakomitych referatów, ale jej zdaniem w przyszłości powinno się ją rozszerzyć o udział młodzieży licealnej i studentów. Będzie to ważne nie tylko dla przeszłości, ale przede wszystkim dla przyszłości i przyczyni się do zapobieżenia przejawom antysemityzmu.

ZOBACZ TEŻ:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski