Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kamery w radiowozach będą nagrywały interwencje

SAGA
Kamery instalowane w radiowozach będą filmować interwencje.
Kamery instalowane w radiowozach będą filmować interwencje.
Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby w przyszłości policyjne przesłuchania odbywały się tylko w monitorowanych pokojach. Kamery są montowane także w radiowozach.

Nagrywanie przesłuchań (rejestrowanie dźwięku i obrazu) miałoby zapobiegać nadużyciom ze strony policjantów, biciu podejrzewanych, obrażaniu ich. Obecnie – zdaniem RPO – regułą jest uznawanie skarg za niepotwierdzone, gdyż strony zdarzenia przedstawiają różne jego wersje.

Tak było m.in. w przypadku Łukasza Rafałko. Mężczyzna został zatrzymany, bo policjanci sądzili, że brał udział w bijatyce z łódzkimi antyterrorystami, do której doszło w zeszłym roku w klubie Van Diesel przy Starym Rynku w Poznaniu. – Byłem bity, kopany, rażony paralizatorem – mówił śledczym. A prokuratura, która zajęła się jego sprawą oskarżyła funkcjonariuszy o przekroczenie uprawnień. Akt oskarżenia dotyczył jednak tylko wydarzeń przed domem zatrzymywanego. Wątek dotyczący wydarzeń w komendzie przy Kochanowskiego umorzono ze względu na „brak obiektywnych dowodów”.

O biciu i zmuszaniu do przyznania się do udziału w morderstwie w leśniczówce w Dobrzycy mówił też Mirosław S. (został zatrzymany, ale jak się później okazało nie miał ze zbrodnią nic wspólnego). I w tym przypadku prokuratura stwierdziła, że brak jest wystarczających dowodów na postawienie policjantom zarzutów.

– W części podobnych spraw w Polsce do umorzenia mogło dojść ze względu na niemożność udowodnienia wersji pokrzywdzonego w wyniku wadliwie pojmowanej solidarności zawodowej funkcjonariuszy – czytamy w liście RPO do komendanta głównego. Opisane przypadki uzasadniają konieczność wyposażenia jednostek w systemy monitoringu, przy jednoczesnym zakazie podejmowania czynności w pomieszczeniach, gdzie monitoring taki nie działa.

– I dobrze. Zapis monitoringu mógłby być też dowodem w sprawach, gdy policjanci są pomawiani o złe traktowanie zatrzymanych – komentuje część poznańskich funkcjonariuszy. Przypominają oni, że takie znaczenie ma m.in. rejestrowanie rozmów, które prowadzi dyżurny.

– Na razie monitorowane są wejścia do jednostek, coraz częściej też pomieszczenia dla zatrzymanych – mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Na temat monitoringu w pokojach przesłuchań mówi się, ale to kosztowne rozwiązanie. W przyszłości z pewnością będzie elementem bezpieczeństwa w jednostkach.

Już teraz wprowadzane jest inne rozwiązanie. – Jeszcze w tym roku w 40 radiowozach wykorzystywanych w Poznaniu i okolicach będą kamery. Urządzenia sfilmują interwencje odbywające się przed i za radiowozem – mówi Andrzej Borowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski