Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Julia i Jan - to dziś najpopularniejsze imiona dla dzieci

Bogna Kisiel, Anna Jarmuż
Mirosław Sylwestrzak z synem Igorem, który 7 sierpnia skończy cztery miesiące
Mirosław Sylwestrzak z synem Igorem, który 7 sierpnia skończy cztery miesiące Fot. Andrzej Janas
Damroka, Lara, Nika, Ursus, Bojan... Takie oryginalne imiona także wybieramy dla naszych dzieci. Jest i Gniewosz, choć ten brzmi bardziej swojsko, a raczej słowiańsko. A jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci?

Z imionami dla potomków jest jak z ciuchami. Stają się modne, są na topie, a później ustępują kolejnym, bardziej popularnym. Choć w ostatnich latach pojawia się dużo imion tradycyjnych - Antonina, Apolonia czy Wojciech, Franciszek, Stanisław.

Dwa, trzy lata temu w poznańskim Urzędzie Stanu Cywilnego w rankingu na najpopularniejsze imiona wśród chłopców bezdyskusyjnie królował Mateusz. Dziś spadł na czwartą pozycję w rankingu, w którym prym wiedzie Jan, a dalej Antoni, Jakub. Tuż za Mateuszem utrzymuje się Szymon. To imię przez ostatnie dwa lata robi karierę. Wśród żeńskich imion sytuacja wygląda nieco inaczej. Przez cały czas prym wiedzie Julia i na razie nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Rodzice często wybierają też Zuzannę, Maję, Zofię, Antoninę. Dość popularna jest także Nadia.

- Będąc w ciąży pomyślałam sobie, że chciałabym, aby moja córeczka miała na imię Zuzia. Nie chciałam udziwnień. Imię to bardzo mi się podobało. Tak nazywała się, między innymi, bohaterka mojego ulubionego serialu - żartuje Iwona Brzeźniak, mama 16-miesięcznej Zuzi. - I dodaje: Dopiero później, po porodzie, gdy córeczka była już trochę większa, zauważyłam, że imię to jest bardzo popularne i nosi je niemal co druga dziewczynka.

Urszula i Mirosław Sylwestrzakowie też sądzili, że wybrali dla swojego synka rzadko spotykane imię.

- A teraz okazuje się, że co rusz jakiś chłopiec to Igor - śmieje się pani Ula. I dodaje: - Zależało nam też, by imię było krótkie, bo nazwisko mamy długie.

Mariusz Kopeć, kierownik USC w Poznaniu przyznaje, że trudno przesądzać czym się kierują rodzice, nadając takie, a nie inne imię. Jedni modą, rodzinną tradycją, drudzy bohaterami filmów czy literatury, a inni chcą być oryginalni.

- Chciałam, aby imię mojego dziecka było nie tylko wyjątkowe, ale miało ładne brzmienie - tłumaczy Karolina Pytlankowska. - Starsza córka nazywa się Mia. Imię to jest popularne we Włoszech i Skandynawii. Przyznam, że mieliśmy problemy, aby wybór został zaakceptowany w urzędzie. W końcu się jednak udało. Z imieniem dla młodszej córki - Nel - nie było już kłopotu. W końcu to bohaterka literatury polskiej - żartuje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Czasem wybór wynika również z rodzinnej tradycji.

- Jesteśmy rodziną, dla której bardzo ważne są wartości duchowe - religia i wiara w Boga - wyjaśnia Agnieszka Prager, mama Marii, Abrahama, Davida i Leonidasa. - Imię przybliża historię człowieka, dlatego postanowiliśmy, że nasze dzieci będą nosić imiona biblijne, choć nie tylko. Leonidas był zasłużonym królem Sparty.

- My niczego nie możemy narzucać - mówi M. Kopeć. - Możemy tylko delikatnie sugerować rodzicom, by wzięli pod uwagę dobro dziecka, by w przedszkolu czy szkole nie stało się obiektem kpin.

Ale urzędnik może odmówić nadania pewnych imion.

- Nie mogą to być zdrobnienia, imiona ośmieszające, nieprzyzwoite - wyjaśnia M. Kopeć. - Muszą wskazywać na płeć dziecka i nie można nadać więcej niż dwa imiona.

Dlatego też jeden z poznańskich urzędników przekonywał rodziców, że ich córka może być Katarzyną, ale nie można wpisać do dokumentów Kasi. Na ogół perswazja przynosi skutek.

- Ostatni raz wydaliśmy decyzję odmowną sześć lat temu - tłumaczy M. Kopeć. - Rodzice się odwołali. Chcieli, by ich córka nosiła imię Ola. A to jest zdrobnienie od Aleksandra.

W przypadkach dyskusyjnych USC zwraca się o pomoc do Rady Języka Polskiego.

- Nie ma natomiast ograniczeń w zakresie pisowni imienia, zaczerpniętego z innych krajów. To od rodziców zależy, czy chcą zachować oryginalną pisownię, czy imię spolszczyć. Może być Angelika lub Andżelika - dodaje M. Kopeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski