Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Poznań jest tolerancyjny od prawa do lewa”. Poznańskie Dni Tolerancji po raz trzeci w mieście. Liczne atrakcje przez dwa tygodnie

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W Poznaniu od 16 do 30 listopada rozpoczną się Poznańskie Dni Tolerancji.
W Poznaniu od 16 do 30 listopada rozpoczną się Poznańskie Dni Tolerancji. Łukasz Gdak / zdj. ilustracyjne
W Poznaniu od 16 do 30 listopada będą trwać Poznańskie Dni Tolerancji. W programie warsztaty języka migowego, spotkania integracyjne, wykłady, podcasty i pokaz filmowy, a także bezpłatne badania profilaktyczne. „Poznań jest tolerancyjny, ale chce być jeszcze bardziej” – mówi zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Spis treści

„Poznań jest miastem tolerancyjnym”

16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jędrzej Solarski na konferencji prasowej, zapowiadającej Poznańskie Dni Tolerancji zapowiadał, że „Poznań chce być miastem tolerancji przez cały rok”, a także „w tej tolerancji chce być jeszcze lepszy”.

- Poznań jest tolerancyjny od prawa do lewa. Wspiera zarówno Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, jak i Stonewall

– mówił z-ca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski i dodawał, że tolerancja ma obejmować wszystkie osoby wykluczone, a wśród nich:

  • osoby nieheteronormatywne,
  • osoby starsze,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby z mniejszości narodowych.

- Słowo „tolerancja” wpada ostatnio do worka wyświechtanych frazesów

– mówi Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej i dodaje:

- Tymczasem życzliwość i tolerancja to według naukowców jeden z powodów, dla których to my, ludzie, wygraliśmy walkę o przetrwanie.

Poznańskie Dni Tolerancji

Tegoroczna edycja odbywać się będzie od środy, 16 listopada do środy, 30 listopada. Dla poznaniaków i poznanianek przygotowano warsztaty, wykłady, podcasty i spotkania. Wcześniej wydarzenia odbywały się w ramach „Tygodnia Tolerancji”, ale zwiększenie nagromadzenia aktywności spowodował, że w tym roku impreza rozszerzona została do dwóch tygodni, stąd zmiana nazwy na „Dni Tolerancji”.

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO organizuje warsztaty dla nauczycieli i wychowawców. Dzięki tym spotkaniom pedagodzy będą mogli skuteczniej pomagać dzieciom, które są wykluczone ze względu na niepełnosprawność.

Z kolei Fundacja Varia Posnania proponuje cykl webinariów dla kadry pedagogicznej poznańskich szkół. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć więcej o prawach osób nieheteronormatywnych w Polsce, poznać możliwość wsparcia, a także praktyki z innych placówek, miast i państw.

Fundacja Pełny Kurnik odpowie na pytanie, czy da się zrozumieć nastolatki. Warsztaty są przewidziane dla rodziców. Według danych NFZ coraz więcej dzieci boryka się z zaburzeniami depresyjnymi oraz nastroju.

Poznań: miasto wielokulturowe

Fundacja Obywatelki.pl przygotowuje spotkania z obywatelami Turcji, mieszkającymi w Poznaniu. Dzięki nim będzie można poznać kulturę turecką, zwalczyć stereotypy i uprzedzenia, a przy okazji nawiązać znajomości. Z kolei Eclectic Movement proponuje panel dyskusyjny, pokaz filmowy oraz imprezę charytatywną dla Ukrainy. Wpływy z wejściówek zostaną przekazane poznańskiej organizacji wspierającej ten kraj.

Fundacja Centrum Praw Kobiet zaprasza na cykl pięciu podcastów edukacyjnych, które opowiedzą m.in. o stygmatyzacji osób starszych i tych, które doświadczyły przemocy seksualnej. Fundacja Akceptacja w Poznaniu postawi „Tęczowy Ambulans”, w którym będą bezpłatne badania profilaktyczne.

Język i słowa mają znaczenie

Fundacja Open w swojej propozycji „Pogadajmy o języku polskim” będzie wyjaśniać, jak poprzez słowa wyklucza się inne osoby. Będzie też okazją, żeby opowiedzieć więcej o świecie osób głuchych. W programie: warsztaty języka migowego. Fundacja Tęczowe Rodziny zaprasza na warsztaty integracyjno-językowe dla rodzin LGBT+, a Fundacja im. Julii Woykowskiej przygotowuje debatę o feminatywach.

Dni Tolerancji organizowane są przez Poznań wraz z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

- Wierzymy, że Poznańskei Dni Tolerancji będą stanowiły dla wielu z nas inspirację do działania, do przeciwdziałania przemocy motywowanej stereotypami i uprzedzeniami

– mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Dziś dawny zajazd „Pod Kaczorem” w Piotrowie Pierwszym to ruiny, które straszą od 2015 roku, kiedy to doszło do wielkiego pożaru.Zobacz zdjęcia --->10 najtańszych domów na sprzedaż w Wielkopolsce

Ten zajazd-widmo w Wielkopolsce kryje mroczne tajemnice. Roz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski