Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Jesień pod znakiem ciekawych premier w Teatrze Animacji i Teatrze Nowym

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
W październiku Teatr Nowy będzie obchodzić jubileusz 95-lecia. Z tej okazji, 13 października o godz. 18, na Dużej Scenie odbędzie się premiera „Pana Tadeusza” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (na zdjęciu).
W październiku Teatr Nowy będzie obchodzić jubileusz 95-lecia. Z tej okazji, 13 października o godz. 18, na Dużej Scenie odbędzie się premiera „Pana Tadeusza” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (na zdjęciu). Szymon Starnawski
Po wakacyjnej przerwie, poznańskie teatry budzą się do życia i zapraszają na pierwsze premiery w nowym sezonie. Co w najbliższym czasie czeka widzów Teatru Animacji i Teatru Nowego?

– Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o niej opowiadamy. Będziemy snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli „oddania życia za Polskę” – tak zapowiada spektakl „Za-Polska” jego reżyserka Agata Biziuk, zapraszając na jego premierę, która odbędzie się 22 września o godz. 19 w poznańskim Teatrze Animacji (ul. Święty Marcin 80/82).

Głównym tematem przedstawienia jest mentalność naszego narodu, wciąż celebrującego idee romantycznych zrywów, chwalebnej śmierci, wyrzeczeń i poświęceń. Tytuł spektaklu nawiązuje do postaci Gabrieli Zapolskiej – jak podkreśla Biziuk, autorki komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celnej obserwatorki życia społecznego. Obsadę tworzą: Mariola Ryl-Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn, Mateusz Barta oraz Piotr Grabowski. Po premierze, kolejne spektakle zaplanowane są na 30 września oraz 12, 13 i 14 października.

Interesująco będzie również w Teatrze Nowym (ul. Dąbrowskiego 5), który 28 września o godz. 20 zaprezentuje na Scenie Nowej sztukę pt. „Holoubek. Syn Picassa” w reżyserii Julii Szmyt. Będzie to prapremiera tekstu Andreasa Pilgrima vel Sebastiana Majewskiego, opowiadającego o postaciach z kreskówek socjalistycznych, które kształtowały wyobraźnię pokolenia żyjącego w tamtych czasach.

W październiku teatr będzie obchodzić jubileusz 95-lecia. Z tej okazji, 13 października o godz. 18, na Dużej Scenie odbędzie się premiera „Pana Tadeusza” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, połączona ze specjalną galą. Sztuka będzie efektownym widowiskiem, w którym obok momentów dramatycznych, nie zabraknie też wątków komediowych czy poetyckich. W sztuce z muzyką na żywo autorstwa Zygmunta Koniecznego, zagrają m.in. Małgorzata Łodej-Stachowiak i Przemysław Chojęta.

Z kolei od 26 do 28 października będzie można wziąć udział w aż trzech galach finałowych 21. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego pt. „Pamiętajmy o Osieckiej”. Wystąpią nie tylko jego laureaci, ale również zespoły De Mono i Kagyuma oraz Marcin Januszkiewicz.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski