MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Instrukcja obsługi miasta telefonem komórkowym

Katarzyna Fertsch, Marcin Głuchowski
Kasowanie biletów w telefonie komórkowym nie jest trudne
Kasowanie biletów w telefonie komórkowym nie jest trudne Piotr Tomaszewski
Nie trzeba już szukać drobnych, żeby opłacić postój w strefie parkowania. Można też uniknąć kolejki w kiosku i bilet na tramwaj skasować przy pomocy telefonu. W komórce sprawdzimy rozkład jazdy autobusów czy godzinę rozpoczęcia imprezy, koncertu jakie tego dnia odbywają się w Poznaniu. Wszystkie opcje są bezpłatne.

Trzeba tylko wiedzieć, jak z nich skorzystać. Dlatego dzisiaj prezentujemy naszą "instrukcję obsługi miasta".

Bilet w telefonie

Bilety można kupić w tradycyjny sposób: w kiosku, punkcie ZTM czy automacie. Ale można też wykorzystać telefon komórkowy. - MoBilet wciąż cieszy się małym zainteresowaniem pasażerów - mówi Rafał Kupś, szef Zarządu Transportu Miejskiego. - Jedni nie wiedzą o takiej możliwości, inni obawiają się, że sobie nie poradzą. A to nie jest trudne.

Zarejestrowanie się do MoBiletu i ściągnięcie aplikacji zajmuje około 15 minut

Co trzeba zrobić, żeby móc korzystać z MoBiletu? Wystarczy zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl. Tam podajemy numer telefonu i hasło. Później trzeba już tylko postępować zgodnie ze wskazówkami: ściągnąć aplikację na telefon, wybrać miasto oraz preferowane przez nas bilety (normalne czy ulgowe). Sprawdziliśmy - zajmuje to nie więcej niż 15 minut. Gdy aplikacja już działa, musimy także zasilić konto. Wpłacić możemy dowolną kwotę, którą w przyszłości wykorzystamy (może to być nawet 5 zł). Gdy pieniądze zostaną zaksięgowane - możemy śmiało wsiadać do tramwaju lub autobusu. Bo samo kasowanie biletu jest banalnie proste - jak dokładnie to zrobić, prezentujemy na ilustracji powyżej.

Parkowanie przez komórkę

Ta sama aplikacja służy do opłacania przy pomocy telefonu postoju w strefie parkowania. Tam, gdzie wcześniej wybieraliśmy komunikację miejską, tym razem wybieramy ikonę parkingu.

Co dalej? Parkując, włączamy w telefonie aplikację i uruchamiamy opcję "rozpocznij parkowanie". Od tego momentu naliczana jest opłata za postój. Co najważniejsze: naliczanie zatrzymuje się w chwili, kiedy wrócimy do auta i wyłączymy aplikację. Płacimy więc za rzeczywisty postój w strefie.

- Usługa ma wiele zalet: możemy przedłużyć postój w strefie bez konieczności pójścia do parkomatu, np. podczas spotkania czy zakupów. Nie trzeba rozmieniać pieniędzy. No i kierowca płaci za faktycznie wykorzystany czas postoju - wymienia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskiego.

Warto - choć nie jest to konieczne - wydrukować kartkę "Parkuję z MoBiletem" (można ją znaleźć na www.mobilet.pl). Gdy położymy ją pod szybą, kontroler na pierwszy rzut oka pozna, jak płacimy za postój.

Rozkład jazdy pod ręką

Nie musimy wychodzić na przystanek, by sprawdzić, kiedy podjedzie tramwaj. Rozkład jazdy możemy ściągnąć na komórkę i mieć zawsze pod ręką.

Jest on np. na stronie ginger.pasjagsm.pl. Co ważne: gdy już mamy "gingera" w telefonie, sam się aktualizuje podczas zmiany rozkładu.

Przydatna może aplikacja planująca naszą podróż. Na stronie www.jakdojade.pl wpisujemy cel podróży i miejsce, w którym się znajdujemy. Program dokładnie pokaże nam trasę oraz linie autobusów lub tramwajów, którymi będziemy podróżować. Łącznie z tym, że poda, o których godzinach podjadą na przystanek i ile czasu będziemy mieli na przesiadkę.

Wypożycz rower

Telefon pozwoli nam w Poznaniu także... wypożyczyć rower. Chodzi o siedem stacji w różnych częściach miasta.
Co trzeba zrobić? Podobnie jak w przypadku MoBiletu, należy zarejestrować się na stronie (nextbike.net/pl), wpłacić dowolną kwotę i... już można wypożyczać rowery.

Wypożyczając rower, musimy podać swój numer telefonu oraz PIN, który otrzymamy podczas rejestracji. Komputer powie nam, kiedy możemy odpiąć rower od stojaka. Numer telefonu i PIN będą też potrzebne podczas oddawania jednośladu. System sam potrąci z naszego konta opłaty (pierwszy 20 minut jest bezpłatnych, kolejnych 40 minut kosztuje 2 zł, a za każdą następną godzinę płacimy 4 zł).

Rower wypożyczamy w dowolnej stacji, podobnie jak w dowolnej stacji możemy go oddać. Gdzie się znajdują? Na moście Teatralnym, ulicach 27 Grudnia, Małe Garbary, Półwiejskiej, na rondach Śródka i Rataje oraz przy dworcu PKP.

Co, gdzie, kiedy w Poznaniu

Wystarczy chwila, by dowiedzieć się, czy coś ciekawego dzieje się w Poznaniu. Wszystkie wydarzenia odbywające się w Poznaniu znajdują się na stronie poznan.naszemiasto.pl/imprezy.

Co ważne, przygotowana została specjalna wersja strony na komórki i smartfony.

Bezpłatny internet

W Poznaniu jest też ponad 100 miejsc, w których bezpłatnie połączymy się z internetem.
Mogą z niego korzystać pasażerowie MPK (na rondzie Rataje) czy PKP (na dworcu). Bezpłatny internet jest również na Starym Rynku, w większości centrów handlowych oraz uczelni wyższych. Pozwalają przeczytać pocztę, wysłać maila czy serfować po stronach internetowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski