Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Imieniny Ulicy czas zacząć. Kto w tym roku będzie św. Marcinem

Elżbieta Podolska
Już po raz 20. spotkają się goście na Imieninach Ulicy św. Marcin. Wielkie świętowanie rozpocznie się o godz. 10 otwarciem Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich. Korowód ruszy natomiast o godz. 14.

W tym roku program obchodów Imienin Ulicy jest bardzo rozbudowany. Od godz. 11 do 21 nie będzie ani chwili wytchnienia. Przez wiele godzin można przechodzić spod sceny poprzez podwórka, do tej pory świecące pustkami pomieszczenia w kamienicach i znakomicie się bawić.

ZOBACZ PROGRAM IMPREZY:
ŚWIĘTY MARCIN ZAWŁADNIE POZNANIEM

Jak to na imieninach bywa goście będą mogli chodzić z kwiatami. W tym roku bowiem ze względu na big-beatowy koncert Ani Rusowicz, która będzie główną gwiazdą (godz. 19.30), ale także jak twierdzą organizatorzy, by odczarować szarą jesień – motywem przewodnim mają być kwiatowe wianki. Będzie można nauczyć się je robić na zajęciach kwiaciarni Wino i Miód, które odbywać się będą w Centrum Kultury Zamek.

Głównym punktem programu jak co roku będzie barwny korowód, który przejdzie ulicą św. Marcin, aż pod Zamek, gdzie o godz. 14.30 prezydent Poznania przekaże klucze do bram Miasta. Od tego momentu rozpocznie się panowanie św. Marcina.

Po raz kolejny św. Marcin pochodzić będzie z Legionu X Gemiana, który tradycyjnie już bierze udział w pochodzie św.Marcina.

-Jak co roku inny członek naszego Stowarzyszenia odgrywa rolę sławnego legionisty rzymskiego. Tym razem jest to kolega Naerva (prywatnie Wojtek Potocki), który w pełnej zbroi, purpurowym płaszczu i oczywiście na białym koniu odbierze klucze Miasta Poznania – mówi Robert Bodler, z Legionu X. – Tym samym znów Legion X obejmie władzę w mieście, ale i tak nie pozwoli nam to na zburzenie Arsenału i zastąpienie go sukiennicami z 1563 r. Giovanni Battista di Quadro mimo 47 procentowego poparcia.

W korowodzie nie zabraknie też poznańskich Marcinów, którzy w złotych pelerynach, jak na solenizantów przystało, przejdą na Zamek.Po drodze będą mogli też nabyć świętomarcińską monetę. Mennica Polska i Centrum Kultury „Zamek” już po raz trzeci upamiętniają na dukatach imieniny najsłynniejszej ulicy w Poznaniu. Tym razem dukat będzie przedstawiał wizerunek pochodzący z płaskorzeźby znad portalu kościoła Św. Marcina w Poznaniu. Święty Marcin dosiada na nim konia, którego podkowa, według legendy, była pierwowzorem kształtu rogali marcińskich. Na odwrocie dukata (zwanym rewersem) zaprezentowany jest wizerunek poznańskiego zamku, w którym obecnie mieści się siedziba organizatora uroczystości, Centrum Kultury „Zamek”.

Miłośnicy Poznania, ul. Św. Marcina i numizmatyki będą mogli wybierać spośród aż trzech wersji dukatów. Dla 5 000 miłośników pamiątek z ulicy Św. Marcina Mennica Polska przygotowuje mosiężne dukaty o nominale „4 Podkówek”, tyle samo bimetalicznych dukatów „8 Podkówek” oraz zaledwie 200 sztuk srebrnej wersji kolekcjonerskiej o nominale „70 Podkówek”.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski