Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ekspert od mody i kolei, czyli praca dla młodych

Anna Jarmuż
W wielu szkołach działają klasy patronackie. Młodzież zdobywa praktykę w zaprzyjaźnionych firmach
W wielu szkołach działają klasy patronackie. Młodzież zdobywa praktykę w zaprzyjaźnionych firmach Mariusz Kapała
W poznańskich technikach i zawodówkach powstaną od września nowe kierunki. 1 kwietnia wszystkie szkoły zaprezentują swoją ofertę na targach zawodowców w Arenie. To część kampanii "Szacun dla zawodowców".

Miasto Poznań rozpoczyna kolejną kampanię „Szacun dla zawodowców”. Jej celem jest promocja szkolnictwa zawodowego. Akcja odbywa się już po raz drugi. Zeszłoroczna odniosła skutek. Liczba uczniów techników zwiększyła się z 6891 do 7143. Zmniejszyła się jednak trochę liczba osób w szkołach zawodowych. W roku 2014/2015 chętnych do nauki w nich było 1531, w zeszłym - 1366.

- Rzeczywiście kiedyś otwieraliśmy trzy klasy w szkole zawodowej, w ostatnich latach są to dwie klasy - przyznaje Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Obserwujemy jednak, że dziś więcej osób kończy tę szkołę. Wybór uczniów jest bardziej świadomy i przemyślany.

Jak zauważa wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, poznańskie szkolnictwo zawodowe jest na wysokim poziomie. - Często współpracuje z biznesem w zakresie praktyk i tutejszego rynku pracy. Stanowi ono drogę do zdobycia dobrej profesji oraz poszerzenia swoich kwalifikacji. Statystyki pokazują, że wybór tej ścieżki edukacji zmniejsza trudności ze zdobyciem pracy, w porównaniu z wykształceniem średnim czy wyższym - mówi.

Dla przykładu, w firmach współpracujących z Zespołem Szkół Samochodowych, co roku pracę znajduje kilkunastu absolwentów.

- 70-80 procent osób zatrudnionych w tych firmach, to nasi dawni uczniowie - mówi Marek Gabryelewicz. - Co więcej, są nimi często szefowie firm, np. Karwik, Ciesielczyk, Krotoski-Cichy - wylicza.
Szkoły i miasto wychodzą na przeciw pracodawcom i młodzieży. W wielu technikach i zawodówkach działają klasy patronackie. Uczniowie zdobywają wiedzę praktyczna, a firmy szkolą sobie przyszłych pracowników. Co roku w szkołach powstają też nowe kierunki.

Od września w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 ma pojawić się zawód technik informatyk, a w Zespole Szkół Geodezyjno - Drogowych - technik geolog. Z kolei młodzież, która wybierze Zespole Szkół Łączności, będzie mogła kształcić się w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym. Szkoła podpisała już umowę patronacką z międzynarodową firmą Thales - zajmującej się m.in. modernizacją sygnalizacji kolejowej.

- Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się powołać ten kierunek, jest zainteresowanie pracodawców. W tej dziedzinie brakuje fachowców - mówi Jerzy Małecki, dyrektor ZSŁ. Jak tłumaczy, to inwestycja w przyszłość. - Kolej poddająca się ciągłej modernizacji wymienia archaiczne urządzenia mechaniczne na rzecz nowoczesnych urządzeń komputerowych. Ciągłe innowacje wymagają zatrudniania pracowników, posiadających kwalifikacje zawodowe związane z automatyką i elektroniką - wyjaśnia J. Małecki.

Nowe kierunki kolejowe pojawią się też w Zespole Szkół Komunikacji. Oprócz wspomnianego wyżej automatyka, będzie to technik elektroenergetyk transportu szynowego.
Nowa oferta czeka też na uczniów w Zespole Szkół Odzieżowych. Od września ruszy tam kierunek technik przemysłu mody. - Oprócz umiejętności szycia, młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu projektowania, modelingu i marketingu - mówi Grażyna Łakomiec, dyrektor ZSO.

Technik lotniskowych służb operacyjnych to propozycja Zespołu Szkół Handlowych). Młodzież, która go ukończy będzie mogła pracować na lotnisku.

Kierunki, oferowane przez ZSO i ZSH to nowość. Obydwa dopiero w zeszłym roku zostały wprowadzone przez MEN do klasyfikacji zawodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski