Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dzieci nieszczepione będą mieć mniejsze szanse na miejsce w miejskich żłobków i przedszkolach? Trwa zbiórka podpisów

Marta Żbikowska
Obywatelski projekt „Szczepimy, bo myślimy” zakłada wprowadzenie dodatkowego kryterium przy przyjmowaniu dzieci do żłobków i przedszkoli, jakim byłby wymóg przedstawienia zaświadczenia o szczepieniach.
Obywatelski projekt „Szczepimy, bo myślimy” zakłada wprowadzenie dodatkowego kryterium przy przyjmowaniu dzieci do żłobków i przedszkoli, jakim byłby wymóg przedstawienia zaświadczenia o szczepieniach. Krzysztof Szymczak
Radni z Częstochowy po raz drugi przegłosowali uchwałę, która ogranicza przyjęcia do miejskich żłobków i przedszkoli dzieci nieszczepionych. Pierwsze podejście w 2015 roku skończyło się uchyleniem uchwały przez sąd i wojewodę śląskiego. Tymczasem do wprowadzenia takiego rozwiązania przymierza się również Poznań, a izby lekarskie w całej Polsce zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która wprowadziłaby ułatwienia przy przyjmowaniu do publicznych placówek dzieci zaszczepionych według kalendarza szczepień.

Uchwała przyjęta przez radę miasta w Częstochowie zakłada, że do publicznych żłobków przyjmowane byłyby tylko dzieci, których rodzice wywiązują się z obowiązku szczepień. W przypadku przedszkoli za przedstawienie zaświadczenia o wykonaniu obowiązkowych szczepień ochronnych dziecko otrzymywałoby dodatkowe punkty. Przepisy nie obowiązywałyby dzieci, które nie są szczepione ze względów medycznych. Dotyczy do maluchów z obniżoną odpornością wynikającą z wrodzonej lub przebytej choroby.

Czytaj też:**Projekt ustawy "Szczepimy, bo myślimy": Dzieci bez szczepień nie dostaną się do żłobków i przedszkoli. Gdzie podpisać projekt?**

Obywatelski projekt „Szczepimy, bo myślimy” zakłada wprowadzenie dodatkowego kryterium przy przyjmowaniu dzieci do żłobków i przedszkoli, jakim byłby wymóg przedstawienia zaświadczenia o szczepieniach. Takie rozwiązanie wymaga zmian m.in. w ustawie Prawo oświatowe.

Takie rozwiązanie popierają m.in. władze Poznania. Zobacz wideo:

źródło: TVN24

W Wielkopolsce każdy może podpisać się pod tym projektem w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu przy ulicy Nowowiejskiego 51 oraz w delegaturach WIL: w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 64, w Koninie przy ul. Liliowej 9, w Lesznie przy ul. Sygietyńskiego 47, w Pile przy ul. Krynicznej 2 i w w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Sienkiewicza 14.

Czytaj też: Lekarze: Szczepimy się dla siebie, dla naszych pacjentów i rodzin

- Jestem wdzięczny każdemu, kto złożył podpis pod tym niezwykle ważnym społecznie projektem. Wielkopolska Izba Lekarska nieustannie prowadzi działania proszczepienne - mówi Artur de Rosier, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu. - Niedawno zorganizowaliśmy akcję „Szczepię się dla Was”, w której lekarze szczepili się publicznie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. Refundujemy dla dzieci lekarzy szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom, prowadzimy działania edukacyjne z udziałem ekspertów w zakresie szczepień, służymy naszą wiedzą.

Zobacz też:

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski