18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Doktorat h.c. dla Hansa-Dietricha Genschera

Katarzyna Sklepik
Doktorat honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu otrzymał  Hans-Dietrich Genscher
Doktorat honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu otrzymał Hans-Dietrich Genscher Fot. Waldemar Wylegalski
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętował 85-te urodziny i uczcił jubileusz doktoratem honorowym dla Hansa Dietricha Genschera. Do poniedziałkowej inauguracji przygotowuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

W piątek w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu rozpoczął nowy rok akademicki, wieńczący tym samym obchody roku jubileuszowego 85-lecia uczelni.

Inaugurację poprzedziło odsłonięcie, przed Gmachem Głównym Uczelni, rzeźb dwóch wielkich uczonych Uniwersytetu Ekonomicznego, profesorów: Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego.

Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej Senat wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerował do Auli UAM, by podczas ceremonii przyjąć do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Hansa-Dietricha Genschera, polityka światowego formatu, byłego ministra spraw zagranicznych i wicekanclerza Niemiec.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznań: Doktorat honorowy dla Hansa-Dietricha Genschera

Senat uczelni nadał ten tytuł na wniosek Rad Wydziałów: Ekonomii, Gospodarki Międzynarodowej, Informatyki i Gospodarki Elektronicznej, Towaroznawstwa oraz Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Hans Dietrich Genscher został wyróżniony w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie polityki zagranicznej, a w szczególności za wybitny wkład w wynegocjowanie układu uznającego granicę na Odrze i Nysie za państwową granicę polsko-niemiecką, przyjętego przez oba państwa w 1991 roku, w uznaniu działań na rzecz odprężenia międzynarodowego i zakończenia "zimnej wojny", za udział w negocjacjach międzynarodowych, dzięki którym stał się możliwy pokojowy proces zjednoczenia Niemiec, naszego sąsiada i najważniejszego partnera gospodarczego oraz za poparcie dla sił reformatorskich w Polsce w końcu lat osiemdziesiątych.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się już 28 września panelem dyskusyjny "Polska-Niemcy. Jak daleko stąd - jak blisko" z udziałem m.in.: Andrzeja Byrta, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, Michaela Kleissa, prezesa Volkswagen Poznań S.A.

Nowy rok akademicki 2011/1012 na Uniwersytecie Ekonomicznym rozpocznie 16 tysięcy studentów. Dla nich w październiku, rektor przygotował jeszcze kilka jubileuszowych niespodzianek: bieg wokół jeziora maltańskiego o puchar rektora i zabawy w klubach.

W poniedziałek, rok akademicki zainauguruje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Podczas uroczystości, studenci zamiast papierowych indeksów, otrzymają listy immatrykulacyjne. A to dlatego, że uczelnia rezygnuje z tradycyjnych indeksów, na rzecz ich elektronicznej wersji. Pierwsze e-indeksy będą mieli studenci trzech wydziałów: Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Matematyki i Informatyki. Podczas uroczystości prof. Jerzy Kmita, wybitny teoretyk kultury otrzyma medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis.

Dzień później, na Akademii Wychowania Fizycznego, wykład inauguracyjny "Język sportowy w moim życiu" wygłosi prof. Jan Miodek.

Z kolei 6 października, podczas inauguracji na Politechnice Poznańskiej, otwarte zostanie Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski