Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań Design Festiwal podejmie temat dobrostanu. W programie warsztaty, wystawy, wykłady i filmy

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W sumie przygotowano prawie 40 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Bogaty program imprezy jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny.
W sumie przygotowano prawie 40 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Bogaty program imprezy jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny. autorka projektu Marta Bobrzecka
„Dobrostan” - to hasło tegorocznej edycji Poznań Design Festiwal. W programie święta wzornictwa jest blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje. Warto spędzić tydzień z projektantami z całej Polski między 23 września a 1 października. Odbędzie się m.in. w Starym Browarze i w Centrum Kultury Zamek.

9. Poznań Design Festiwal: Dobrostan

Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy, ale też goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina, przyjrzą się pojęciu dobrostanu, szczególnie istotnemu w tak dramatycznie szybko zmieniającej się rzeczywistości. Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku.

- Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. Sprawdzimy, jak w czasach niepewności rozumieją to pojęcie współcześni projektanci i projektantki i jak bardzo jest nam ono potrzebne w 2022 roku. Jeszcze przed otwarciem festiwalu zapytaliśmy jego współtwórców, czym jest dla nich dobrostan. Odpowiadali, że to: równowaga między "chcę", "muszę" i "mogę"; przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga czy wreszcie moment spokoju, jak wtedy kiedy patrzy się na morze. Te różnorodne, osobiste definicje pokazują, jak pojemne jest to pojęcie

- mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

W sumie przygotowano prawie 40 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Bogaty program imprezy jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny.

- Nieważne, ile uczestnicy festiwalu wiedzą o designie – czy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę, czy wiedzą już o nim prawie wszystko – kilkadziesiąt zaplanowanych wydarzeń ma wyzwolić kreatywność i motywować do twórczego działania

– tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu.

Festiwal zainauguruje poświęcona tegorocznemu hasłu seria wykładów i dyskusji Poznań Design Talks. Podczas konferencji w 3 panelach dyskusyjnych głos zabierze 11 prelegentów. Uczestnicy porozmawiają o tym, czym jest dobrostan w architekturze, designie i przestrzeni publicznej. Będą też dyskutować o relacjach ludzi, miast i rzek oraz o dobrostanie w projektowaniu. Start w piątek, 23 września o godz. 11 Scena Nowa CK Zamek.

W programie jest osiem wystaw, w tym wystawa główna festiwalu, LABORATORIUM DOBROSTANU. Co sprawia, że jesteśmy w dobrym stanie? To pytanie kuratorka Agata Kiedrowicz zadała sobie, ale przede wszystkim bohaterom wystawy – artystkom i projektantom. Na Laboratorium Dobrostanu składają się podcasty z projektantami oraz spacery dźwiękowe, wielkoformatowe portrety fotograficzne, obiekty oraz mapy myśli dające wgląd w proces twórczy. Wernisaż w piątek o godz. 18 w Starym Browar, Słodownia +1.

W ostatnim czasie zaburzony został również dobrostan rzek. A tym samym ludzi, którzy czerpią z jej skarbów. By oddać hołd życiodajnej wodzie, w programie festiwalu znalazło się słuchowisko DZIKIE RZEKI. Gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów, Michał Zygmunt, zaprezentuje kojące nagranie dźwiękowe, wykonane nad polskimi wodami. Sobota o godz. 20 w Atrium +1 w Starym Browarze.

Na Poznań Design Festiwal nie mogło zabraknąć warsztatów dla wszystkich: dzieci, nastolatków, dorosłych, a także seniorów. Pracownia Vzory zaprosi na warsztaty tapicerskie, a grupa MIXER - na warsztaty Ene due rabe zobacz w rzece żabę, które będą skoncentrowane wokół tematu rzeki. Na festiwalu będzie też można wziąć udział w treningu elastyczności psychologicznej. Z kolei na warsztatach w bloku Kids Design najmłodsi stworzą m.in opakowanie-kamień, które może stać się plecakiem lub schowkiem. Podczas warsztatów dzieci porozmawiają o tym, co może być kamieniem radującym, a co nas obciąża, czym jest dobrostan i czy zawsze jest dobry. Za to seniorzy wezmą udział w warsztatach Pytajnik. Przestrzeń wspólna, na których przyjrzą się potencjałowi podwórek miejskich. Porozmawiają o potrzebach, o możliwościach projektowych, o zmianach jakie przeszły podwórka na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Dyskusja stanie się inspiracją do opracowania wielkoformatowych kolaży przedstawiających idealne przestrzenie wspólne. Wykorzystane zostaną różne materiały, m.in. tapety i inne pochodzące z odzysku. Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy.

Poznań Design Festiwal to też wykłady. Jeden z nich został zatytułowany „NFT i MetaVerse jako przyszłość designu i szansa dla artystów i galerii” i odbędzie się w piątek, 30. września o godz. 17 w Starym Browarze. A na tym nie koniec. W Pracownii Vzory przy ul. Ślusarskiej, w miejscu, które pełni rolę całorocznego biura Poznań Design Festiwal, odbędą się festiwalowe wydarzenia: spotkania, warsztaty, a także wystawa Oskara Zięty.

Festiwal odbędzie się w: Centrum Kultury Zamek, Starym Browarze, a także w Galerii Pyramida przy Garbary 64, Pracowni Vzory oraz w Bramie Poznania.

Pełen program jest dostępny na stronie www.poznandesignfestiwal.pl.

Surrealistyczny świat z muzyką Grzegorza Ciechowskiego zachwyca formą i przeraża treścią. Zobacz zdjęcia ze spektaklu --->

Teatr Muzyczny: Kombinat. Wizja surrealistycznej opresji wła...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

"Miejsce magiczne, które charakteryzuje się ciszą, spokojem i błogością, z dala od miejskiego zgiełku i smogu". Zabytkowy pałac Podonowskich w Bugaju, otoczony parkiem krajobrazowym, jest wystawiony na sprzedaż. XIX-wieczna budowla, położona wśród pól i lasów, została zaadaptowana na restaurację i hotel. Ile trzeba za nią zapłacić i jak wygląda?Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->

Niezwykły pałac z XIX-wieku na sprzedaż. To "magiczne miejsc...

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski