Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 900 stoisk z 32 państw na jubileusz MTP

Monika Kaczyńska
ITM to obecnie targi specjalistyczne, ale wciąż największe z organizowanych przez MTP
ITM to obecnie targi specjalistyczne, ale wciąż największe z organizowanych przez MTP Fot. Andrzej Szozda
Dziś tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich przejmą we władanie wystawiający wszelkiego rodzaju dobra inwestycyjne. Na ponad 900 stoiskach zaprezentują się przedstawiciele 32 krajów. Prawie połowa z nich to wystawcy z zagranicy. Ekspozycja zajmuje ponad 4 hektary.

Choć w dalszym ciągu czerwcowe targi przyciągają tłumy zwiedzających, więcej wśród nich jest specjalistów niż przygodnych obserwatorów. Ale nie nastąpiło to od razu.

- Proces specjalizacji targów rozpoczął się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku - mówi dr Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. - Najpierw zostały podzielone na dwie imprezy - dobra inwestycyjne wystawiano w czerwcu, konsumpcyjne jesienią.

W latach 90. ten proces przyspieszył i dziś na czerwcowych targach ITM są prezentowane tylko wysokie technologie - dodaje.
Impreza składa się z ośmiu części. Sześć z nich jest poświęcona technologiom różnych branż, dwie kolejne to "Bezpieczeństwo pracy w przemyśle" i "Nauka dla gospodarki".

Podczas inauguracji targów będzie także wręczona Nagroda Gospodarcza Prezydenta. Zostanie ona przyznana ponownie po sześcioletniej przerwie. Tym razem prezydent będzie nagradzał firmy w czterech kategoriach: obecność na rynku globalnym, innowacyjność, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, a także zielona gospodarka.

- To uhonorowanie firm i ludzi, którzy robią coś niezwykłego w życiu gospodarczym - podkreśla dr Byrt. - Wśród nominowanych do nagrody są zarówno duże spółki giełdowe, które mają obowiązek poddawać się audytom i raportować akcjonariuszom, ale też mniejsze, które na przykład prowadzą bardzo przejrzystą politykę i są społecznie odpowiedzialne. Takim przykładem jest spółka Novol z Komornik. To nie jest nagroda tylko dla wielkich i bogatych - podkreśla.

Obchodom 90. urodzin Międzynarodowych Targów Poznańskich oprócz uroczystości będą prawdopodobnie towarzyszyły ważne decyzje. Cała Wielkopolska czeka na rozstrzygnięcie dotyczące spraw własnościowych. 60 proc. udziałów w spółce MTP należy Skarbu Państwa.

Pozostałe 40 proc. - do miasta Poznań. Gdy Ministerstwo Skarbu postanowiło wystawić swoje udziały na sprzedaż, zarówno prezydent miasta, jak i samorząd województwa wielkopolskiego zaczęły zabiegać o komunalizację targowej spółki. Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski", udało się wypracować kompromis, dzięki któremu miasto wraz z samorządem wojewódzkim będą miały większościowy pakiet udziałów w targowej spółce, pozostałe zaś udziały zostaną sprzedane na giełdzie.

Czy jednym z punktów wizyty ministra Aleksandra Grada, który odwiedzi dziś Poznań i na Uniwersytecie Ekonomicznym wygłosi wykład o akcjonariacie obywatelskim, będzie ogłoszenie decyzji w sprawie dalszych losów MTP? Wszyscy czekają na to z niecierpliwością.

Targi potrwają do piątku. Można je zwiedzać od 9 do 17 (w piątek do 16).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski