Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 3 maja wmurowanie aktu erekcyjnego na Wzgórzu Przemysła

Elżbieta Podolska
- Akt jest  gotowy i podpisany - pokazuje A. Kaszubkiewicz
- Akt jest gotowy i podpisany - pokazuje A. Kaszubkiewicz Paweł Miecznik
Jest rok 2320. Ekipa remontowa w zamku królewskim na Wzgórzu Przemysła znajduje zalakowaną tubę, a w niej akt erekcyjny. I wydanie "Głosu Wielkopolskiego" z datą 30 kwietnia/1 maja 2011 roku. Z pożółkłych stronic poznaniacy mogą dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach w mieście, regionie, Polsce i na świecie. Delikatnie trzymając w rękach kartki, czytają o beatyfikacji papieża Polaka, ślubie księcia Williama z Kate Middleton, ale też i o tym, że nie wolno grillować na balkonach, choć już rozpoczął się sezon. Jest tam też artykuł o budowie zamku królewskiego i wmurowaniu aktu erekcyjnego - tego samego, który został właśnie odnaleziony.

Takiego scenariusza wykluczyć nie można - bo przecież zawartość specjalnej tuby chowana jest właśnie dla potomności. Żeby kiedyś pamiętano o tym, dlaczego i kto budował zamek królewski, który przez wieki spełniał tak ważną rolę na polskich ziemiach, będąc ośrodkiem zjednoczeniowym w XIII wieku, a następnie broniąc tej polskości. Żeby mogli dowiedzieć się, iż w 2011 roku poznaniacy mówili o tej budowli z dumą "nasz zamek". W "Głosie" natomiast przeczytają, jak żyło się ludziom przed... kilkoma wiekami.

Uroczystość wmurowania aktu restytucji zamku zaplanowano na Wzgórzu Przemysła 3 maja o godzinie 13.30. Godzinę wcześniej otwarta zostanie wystawa w Odwachu o historycznym znaczeniu tej budowli. Bo tak naprawdę mało wiemy o historii zamku. Do naszych czasów przetrwały jedynie relikty wykopane przez archeologów, np. kule armatnie, które zostały wystrzelone w kierunku fortecy i utkwiły w jej murach podczas wielkiego oblężenia w 1704 roku.

- Wiemy, że zbudowany przez Przemysła II zamek miał wysoką wieżę - opowiada Andrzej Kaszubkiewicz z Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego. - Zachowały się jeszcze jej fundamenty. Musiała mieć mury o grubości trzech metrów. Warto pamiętać, że Przemysł II przejął Pomorze Gdańskie i stał się najpotężniejszym księciem piastowskim po okresie rozbicia dzielnicowego. 26 czerwca 1295 roku w Gnieźnie odbyła się uroczysta koronacja Przemysła II na króla Polski. Znajdujący się na jego pieczęci orzeł w koronie stał się godłem Polski.

To na poznańskim zamku pojawił się pierwszy lekarz królewski - Mikołaj. W tych murach Słota stworzył pierwszy polski wiersz, o którym uczą się wszyscy na lekcjach polskiego "O zachowaniu się przy stole". Tutaj Józef Wybicki przeglądał akta sądowe i prawne, bowiem w zamku znajdował się sąd królewski.

W 2013 roku, kiedy gmach stworzony według projektu Witolda Milewicza zostanie oddany do użytku, stanie się częścią Muzeum Sztuk Użytkowych - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski