MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstał przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921

AM
Album w wersji papierowej liczy około 360 stron. Można w nim znaleźć nazwiska żołnierzy, a także opisy ich grobów znajdujących się w Wielkopolsce i poza jej granicami
Album w wersji papierowej liczy około 360 stron. Można w nim znaleźć nazwiska żołnierzy, a także opisy ich grobów znajdujących się w Wielkopolsce i poza jej granicami Waldemar Wylegalski
W ramach projektu Wojewody Wielkopolskiego przygotowany został album pod tytułem „Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921". Jest to przydatny zbiór, dla każdego miłośnika historii i patrioty.

W albumie zaprezentowane zostały groby Wielkopolan, którzy oddali swoje życie w ofierze za niepodległość Polski między 1918 a 1921 r. Jego ideą jest popularyzacja wiedzy o wybranych obiektach grobownictwa wojennego.

Czytaj też: Charakterystyczny budynek w Poznaniu pnie się w górę. Atal Warta Towers będzie miał 17 pięter. Zobacz zdjęcia!

- Publikacja została podzielona na trzy części. W pierwszej zamieszczono opisy grobów z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej przybliżono informacje o kilkudziesięciu obiektach spoza Wielkopolski. Całość uzupełnia elektroniczna baza, w formie imiennej listy strat, obejmująca nieco ponad 2600 nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego - tłumaczy Tomasz Stube z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego.

Efektem końcowym jest publikacja licząca w wersji papierowej około 360, a wraz z cyfrowym aneksem łącznie ponad 620 stron. Materiały wykorzystane w albumie zostały przekazane przez instytucje kultury i archiwa państwowe z Wielkopolski i nie tylko.

Czy wiesz, że brat Józefa Piłduskiego był nazywany królem Ajnów?

od 16 lat

Wśród nich znalazło się Archiwum Państwowe w Poznaniu, a także Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie oraz muzea regionalne w Jarocinie, Krotoszynie, Rawiczu, Słupcy i Śremie, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Wsparcie merytoryczne okazały również Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Lesznie, a także Biblioteka Publiczna w Opatówku.

Realizacja albumu jest też powiązana z prowadzoną przez wojewodę ewidencją miejsc pochówku osób poległych w walkach o niepodległość Polski. Środki na wydanie albumu pozyskano z programu wieloletniego „Niepodległa".

ZOBACZ TEŻ:

Zima stuleciaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Trochę śniegu i już kłopot. Zobaczcie, jaka była zima stulec...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski