MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej apelują do ministerstwa. Sprawa dotyczy śmierci Kamilka z Częstochowy

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Przez ponad miesiąc lekarze walczyli o życie ośmioletniego Kamila z Częstochowy. Katowany przez ojczyma chłopiec zmarł na skutek postępującej niewydolności wielonarządowej. - Każda śmierć dziecka jest ogromną tragedią, a doświadczenie przemocy domowej, która według badań dotyka nawet 40 procent polskich dzieci, stanowi traumę odciskającą piętno na całym późniejszym życiu - piszą posłowie i posłanka Koalicji Obywatelskiej, którzy apelują do ministerstwa.

Temat śmierci Kamilka z Częstochowy wstrząsnął opinią publiczną. Posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej apelują do ministra rodziny i polityki społecznej.

- Cała Polska żyje dziś tematem śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który padł ofiarą bestialskiej przemocy ze strony ojczyma przy jednoczesnej biernej postawie rodziny, sąsiadów i reszty otoczenia

- podkreślają posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Podkreślają, że sytuacja, w której "dziecko przed śmiercią wielokrotnie uciekało z domu i pojawiało się w szkole z obrażeniami, a mimo to nie zostało uratowane przez instytucje państwa zanim doszło do tragedii, świadczy o niedoskonałości funkcjonującego w Polsce systemu."

Zdaniem posłów i posłanek konieczne jest dogłębne analizowanie takich przypadków, by identyfikować istniejące problemy, ale też sugerować odpowiednie zmiany w prawie, kampanie społeczne i inne działania przeciwdziałające kolejnym dramatom tych, którzy sami nie są w stanie się obronić. Jak piszą, zdaniem ekspertów dzieci ratować może jedynie szczelny system izolujący je od oprawców odpowiednio wcześnie, nie surowość ewentualnej kary.

- W wielu krajach, takich jak Wielka Brytania czy USA, istnieją procedury analizy przyczyn przypadków śmierci dzieci, nazywane Child Death Review lub Serious Case Review. Specjalne komisje złożone z przedstawicieli pomocy społecznej, policji czy jednostek oświaty analizują każdy przypadek śmierci dziecka wynikającej z przemocy lub zaniedbania i opracowują raporty, na bazie których sugerowane są usprawnienia w działaniu poszczególnych instytucji i zmiany w prawie. Procedury te zwykle muszą być zrealizowane w określonym czasie (w przypadku Wielkiej Brytanii do sześciu miesięcy) i są koordynowane przez wyspecjalizowany w tym centralny organ (w Polsce mógłby on działać na przykład przy urzędzie Rzecznika Praw Dziecka)

- tłumaczą posłowie w swoim piśmie.

Jak wyjaśniają, od lat o wdrożenie procedury CDR w Polsce apeluje szereg organizacji, takich jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Kilka lat temu zapowiadany był projekt odpowiedniej ustawy, która jednak nigdy nie weszła w życie.

- W świetle tragedii z Częstochowy pora porzucić puste slogany o obronie dzieci i podjąć realne działania. Na uratowanie Kamila jest już za późno, ale każdy dzień zwłoki to kolejny dzień cierpień tysięcy innych ofiar, którym bierne, zdezorientowane państwo nie potrafi pomóc - kończą.

Posłowie zadają ministerstwu następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwo prowadzi działania zmierzające do wdrożenia w polskim prawie procedury analizy przyczyn przypadków śmierci dzieci? Jeśli tak, to na jakim etapie są te prace? Jeśli nie, to dlaczego?
  2. Jakie działania prowadzi Ministerstwo w celu przeanalizowania przypadku Kamila z Częstochowy i innych tragicznych zgonów dzieci w ostatnich latach w celu zapobiegania podobnym sytuacjom? Jakie wnioski płyną z przeprowadzanych analiz?
  3. Czy w związku z bierną postawą zarówno instytucji państwa, jak i poszczególnych osób w otoczeniu zamordowanego Kamila planowane są kampanie społeczne i edukacyjne wskazujące na konieczność aktywnego reagowania w tego rodzaju przypadkach?
Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce. Sprawdźcie je w naszej galerii! Przejdź do galerii --->

Oto najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce! W czołówce są...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski