Porażka energetycznych dziewczyn w meczu na szczycie. W Tauron Lidze rewelacyjne kaliszanki i pilski zespół z cieniem szansy na utrzymanie

Siatkarki Enei Energetyka po porażce z Uni Opole (1:3) spadły na trzecie miejsce w tabeli I ligi Fot. Łukasz Wenclewski/Sportowy-Poznan.pl
Jeszcze osiem lat temu włoski trener Nicola Vettori pracował z siatkarkami Enei Energetyka. Od trzech lat opiekuje się już jednak ekipą Uni Opole. Przed przyjazdem do Poznania na mecz wicelidera z liderem I ligi na sugestię, że nie umie wygrywać z byłym zespołem odparł, że to nie do końca prawda, bo jednak ważne mecze wygrywa.

Po pierwszym secie sobotniego spotkania na pewno nie pomyślał sobie, że energetyczne dziewczyny to niewygodny rywal, bo przyjezdne rozbiły w puch poznanianki. W końcówce drugiego seta mógł się jednak w myśli Vettoriego wkraść niepokój, bo gospodynie zaczęły bronić i atakować jak szalone, mimo że w ich szeregach zabrakło chorych Weroniki Fojucik i Poli Nowakowskiej. Taka wymiana cios za cios trwała do stanu 16:16 w trzecim secie. Wtedy „siadło” przyjęcie w zespole Marcina Patyka i opolanki znalazły się już na prostej do zwycięstwa za trzy punkty.

Tym samym Uni przerwało passę sześciu zwycięstw z rzędu Enei Energetyka i zepchnęło poznański zespół na trzecie miejsce w tabeli.
- Wygrana cieszy, ale mam świadomość, że rywalki były osłabione, zwłaszcza w ataku. Zdaję sobie też sprawę, że najważniejsze mecze czekają nas dopiero w kwietniu. Mam nadzieję, że wrócimy wtedy do Poznania, najlepiej oczywiście na finał – przyznał Vettori.
Jego odpowiednik w Enei Energetyku nie robił z porażki dramatu i zapowiedział, że za tydzień w Szczyrku jego drużyna zagra już w optymalnym składzie. Energetyczne dziewczyny w następnej kolejce miały pauzować, ale nie będą miały wolnego, bo rozegrają zaległe spotkanie z SMS PZPS.

Z kolei w ekstraklasie siatkarek konsekwentnie na miano pogromcy faworytów pracują kaliszanki, które wygrały już z Developresem, a w piątek zgarnęły całą pulę z Budowlanymi.

– Jesteśmy drużyną, która podejmuje w lidze walkę i może z każdym wygrać, ale też z każdym przegrać – powiedziała Monika Gałkowska, MVP starcia z łodziankami.

Natomiast Enea PTPS Piła przegrała w sobotę na własnym parkiecie z Radomką 0:3, choć w dwóch pierwszych setach przed decydującą fazę partii to ona miała inicjatywę. Amerykanka Janisa Johnson (MVP) i jej koleżanki za każdym razem zachowały jednak zimną krew i w końcówkach rozstrzygały partię na swoją korzyść. W trzecim secie to one miały delikatną przewagę i nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa za trzy punkty. W następnej kolejce ostatnie w tabeli pilanki wybierają się do przedostatniego Jokera Świecie. Jeśli przegrają, to praktycznie pożegnają się już z ekstraklasą.

Tauron Liga Siatkarek: Enea PTPS Piła – Radomka 0:3 (20:25, 24:26, 23:25)
Enea PTPS: Gawlak (5), Wystel (9), Pelczarska (3), Ponikowska (3), Bartkowska (11), Łyszkiewicz (14), Bodasińska (libero).
Energa MKS Kalisz – Grot Budowlani Łódź 3:1 (26:28, 25:20, 25:17, 25:19)
Energa MKS: Polak (5), Ptak (15), Bednarek (6), Szperlak (14), Gromadowska (5), Gałkowska (20), Łysiak (libero) oraz Mazur (libero), Szczurowska (1), Mucha (13) i Kucharska.
Inny wynik: BKS Bielsko-Biała - Legionovia 2:3.
I liga kobiet: Enea Energetyk Poznań – Uni Opole 1:3 (15:25, 25:20, 19:25, 20:25)
Energetyk: Klekot (2), Regulska (3), Świstek (15), Miechowicz (16), Oktaba (8), Niwald (8), Skomorowska (libero) oraz Stachowicz (3), Bińczycka i Wnuk (libero).
Inne wyniki: PWSZ Tarnów - Częstochowianka 3:2, Stal Mielec – NOSiR Nowy Dwór 3:0, AZS Gliwice – Płomień Sosnowiec 3:1, Solna Wieliczka – Olimpia Jawor 3:0, SMS PZPS Szczyrk - San-Pajda Jarosław 3:1.
I liga mężczyzn: Mickiewicz Kluczbork – Krispol Września 3:2 (25:22, 22:25, 25:27, 25:17, 18:16)