Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy z nas może zostać wolontariuszem

Milena Kochanowska
Andrzej Szozda
Dlaczego warto pracować jako wolontariusz? Czy można być wolontariuszem, jeśli nie jest się osobą pełnoletnią? Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu odpowiada na pytania Czytelników

Jestem studentem. Wiem, że jest teraz moda na wolontariat, bo jest on bardzo popularny na Zachodzie. Czy taka praca da mi jednak coś konkretnego w przyszłości?
- Poza satysfakcją, że będzie pan pomagać innym, wolontariat przynosi też wymierne korzyści. Pracodawcy zwracają uwagę na fakt, że osoba młoda bez doświadczenia zawodowego pracowała wcześniej jako wolontariusz. To oznacza, że daje gwarancję odpowiedzialności, samodzielności, samodyscypliny, sumienności i zaangażowania. Będzie pan więc mógł sobie wpisać to w cv.


Mam 15 lat i bardzo chciałabym zostać wolontariuszką. Czy jest to możliwe nie będąc pełnoletnim?

- Sprawdź, czy w twojej szkole nie działa koło wolontariuszy. W jego ramach, jeżeli zgodzą się na to rodzice, mogą pracować niepełnoletnie osoby. W Poznaniu młodzi mogą też zgłosić się do Stowarzyszenia Lepszy Świat przy ulicy Libelta 22. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 61 852 56 79 lub www.lepszyswiat.org.pl.

Samotnie wychowuję syna. Nie stać mnie na prywatne korepetycje, a przydałaby mu się pomoc w nauce. Do kogo mogłabym się zwrócić z taką prośbą?
- W Poznaniu Stowarzyszenie Lepszy Świat gromadzi wolontariuszy, którzy bezpłatnie udzielają korepetycji z różnych przedmiotów zarówno na miejscu, jak i w domu. Osoby spoza Poznania, powinny zwrócić się z takim pytaniem do najbliższego ośrodka pomocy społecznej.

Jestem osobą samotną, mam prawie 80 lat. Podobno mogłabym skorzystać z pomocy wolontariusza, jak się o to postarać?
- Powinna się pani zwrócić do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. Pracownik socjalny wskaże pani odpowiednią organizację wolontariacką.


Od kilku lat pomaga mi wolontariusz. Chciałabym mu za to jakoś podziękować, ale nie bardzo wiem jak?

- Każdego roku, na przełomie listopada i grudnia, można znaleźć w mediach informację o organizowanym konkursie na "Wolontariusza Roku". Jest więc okazja do zgłoszenia i nagrodzenia osoby, której jest pani wdzięczna za pomoc.

Czy regularnie pomagając starszej sąsiadce w myciu okien, sprzątaniu i zakupach mogę już mówić o sobie, że jestem wolontariuszką?
- Pani prace można traktować jako przysługę sąsiedzką. Wolontariusz to osoba, która nieodpłatnie wykonuje prace na rzecz drugiej, obcej osoby lub organizacji, ale na podstawie porozumienia zawartego na piśmie. Do pracy wolontariackiej nie zaliczamy prac wykonywanych w ramach powinności rodzinnych, czy przyjacielskich.

Od ponad roku dwa razy w tygodniu przychodzi do mnie wolontariuszka, która wychodzi ze mną na spacery i czyta mi książki. Gdy od czasu do czasu, w ramach podziękowania, próbuję dać jej jakieś pieniądze, zawsze odmawia. Jest mi z tego powodu bardzo przykro. Czy oni naprawdę mają taki zakaz?
- Gdyby ta pani przyjęła pieniądze, nie byłaby już wolontariuszką. Podstawową zasadą wolontariatu jest pomoc bezpłatna i bezinteresowna. Proszę już nie proponować pieniędzy, bo stawia pani wolontariuszkę w kłopotliwej sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski