Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpoznańskie gminy kuszą ciszą, relaksem i zielonymi terenami

Katarzyna Wozińska
Osiedle Sosnowe w Kamionkach to przykład tego, w jaki sposób rozwijają się podpoznańskie gminy
Osiedle Sosnowe w Kamionkach to przykład tego, w jaki sposób rozwijają się podpoznańskie gminy materiały prasowe
Gminy okalające stolicę Wielkopolski stanowią coraz atrakcyjniejsze miejsce do zamieszkania i tym samym stają się coraz większą konkurencją dla Poznania. Zachęcają zielenią, cenami nieruchomości i licznymi atrakcjami turystycznymi. Inwestują w infrastrukturę i rozrywkę.

Czytaj też - SPADAJĄ CENY MIESZKAŃ W KAMIENICACH

Zmęczeni hałasem i codziennym zgiełkiem, szukamy pewnego azylu, miejsca bezpiecznego, zapewniającego nam relaks i rozrywkę, ale i - a nawet przede wszystkim - dobrze skomunikowanego z miejscem naszej pracy i nauki dzieci. Te wymagania, zresztą z coraz lepszym efektem, zaczynają spełniać podmiejskie gminy. Mieszkanie na prowincji przestaje być utożsamiane z izolacją od "wielkiego" świata i wszechobecną nudą. Staje się czymś pożądanym, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

- W ostatnich latach odnotować można znaczny wzrost zainteresowania nieruchomościami w podpoznańskich miejscowościach. Nasze inwestycje są tego doskonałym przykładem. Trend ten jest jak najbardziej racjonalny, gdyż poza Poznaniem można nabyć dom w cenie mieszkania. Z racji tego, w stolicy Wielkopolski nie ma już praktycznie kierunku, w którym poznaniacy by nie migrowali. Dzięki temu podpoznańskie gminy rosną w siłę, a liczba mieszkańców rokrocznie się zwiększa - mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland.

Swarzędz
Bezpośrednie sąsiedztwo Poznania, bardzo dobrze rozwinięta gminna publiczna komunikacja autobusowa i połączenia kolejowe są największymi atutami Swarzędza. Wielu mieszkańców do tego ponad 30-tysięcznego miasteczka przyciąga także rozbudowana infrastruktura rekreacyjna oraz liczne obiekty sportowe, mieszczące się między innymi w Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji.

Koneserzy sportu "pod dachem" odnajdą tu pływalnię, lodowisko, halę sportową i kręgielnię, natomiast wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu bez wątpienia zachęcą liczne szlaki rowerowe mieszczące się na terenie gminy, czy też Jezioro Swarzędzkie.

Zamieszkać tutaj można między innymi na osiedlu domów wielorodzinnych i szeregowych Diamentum w Kruszewni (5 km od Swarzędza), realizowanym przez firmę Willemen Polska, czy też w Gruszczynie na osiedlu Cybina Park w domach bliźniaczych stawianych przez firmę Full Haus Development. W Swarzędzu zainwestował też w nowoczesne budownictwo Agrobex, a Kalbud rozpoczął budowę nowego osiedla mieszkaniowego.

Kórnik
Kórnik to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce, co dostrzegają nie tylko poznaniacy, ale i rankingi oceniające rozwój jednostek samorządowych. W samym 2010 roku gmina zajęła pierwsze miejsce w rankingu samorządów gazety "Rzeczpospolita", trzecie miejsce w Polsce według wskaźników Zrównoważonego Rozwoju, a także została laureatem konkursu Teraz Polska.

Dużym atutem gminy jest położenie w pobliżu kluczowych szlaków komunikacyjnych (autostrada A2, trasa krajowa S11, droga nr 431 i 434), liczne zabytki oraz walory przyrodnicze. Na uwagę zasługuje XVI-wieczny Zamek Kórnicki otoczony parkiem dendrologicznym (Arboretum), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, a także jeziora kórnickie. Jednym z największych sołectw gminy, zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni, są niemalże 2-tysięczne Kamionki.

- Oddalone zaledwie 15 km od Poznania, otoczone lasami, Kamionki stanowią odpowiedź na pytanie o wymarzone lokum. Kusząca jest też cena nieruchomości, gdyż dom w zabudowie szeregowej z ogrodem można nabyć już za 333 tys. netto - mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland. Zamieszkać można także w Kórniku - Biernatkach, w domach bliźniaczych na osiedlu Zamkowym stawianym przez Marcopolo Development.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Czytaj też - DOPIEWO INWESTUJE

Dopiewo
Ciekawą lokalizacją jest także gmina Dopiewo. Jeziora Niepruszewskie, Konarzew-skie i Trzcielińskie, lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego, rezerwat ornitologiczny Trzcielińskie Bagno - mieszkańcy tych terenów mają na wyciągnięcie ręki. Widać także wyraźny rozwój infrastruktury, powstają tu nowe sklepy, banki i drogi, a dojazd do Poznania ułatwia nowe rondo przy ul. Malwowej i Poznańskiej.

Uroki gminy dostrzegła m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych "Ławica-Zachód", która obecnie buduje kolejne domy bliźniacze w Skórzewie - osiedle Skórzewo V. Zamieszkać można także w oddalonej zaledwie o 4 km od granicy Poznania Dąbrówce, na osiedlu Księżnej Dąbrówki stawianym przez Nickel Development.

- Lokalizacja osiedla łączy dwa, wydawałoby się sprzeczne, aspekty - urok małej miejscowości, spokój lasu i pól z jednej strony, a z drugiej - szybki dojazd do centrum dużego miasta i bliskość wszystkiego, co to miasto oferuje - mówi Agnieszka Węgrowska z Nickel Development. - Sami mieszkańcy mówią nam, że życie w Dąbrówce jest trochę jak pobyt na wakacjach - słychać świerszcze, żaby, można iść na spacer do lasu, który jest zaraz po drugiej stronie ulicy, a jednocześnie komunikacja kolejowa i wciąż rozbudowywana sieć dróg pozwala dotrzeć do pracy w 20-30 minut - dodaje A. Węgrowska.

Czerwonak
Duże zainteresowanie wzbudza także Czerwonak. Znajduje się tu Dziewicza Góra, z której rozciąga się piękna panorama na północną część Poznania, a ponad 36 proc. powierzchni gminy stanowi Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka oraz Dolina Warty. Gmina jest w niemalże w 99 proc. zwodociągowana, wysoki jest także stopień gazyfikacji i skanalizowania.

Wyjątkowo atrakcyjne do zamieszkania zdają się być ponad 10-tysięczne Koziegłowy, będące drugą co do liczby ludności wsią w Polsce. To właśnie w nich mieszczą się najnowocześniejsza w okolicach Poznania duża pływalnia, cztery przedszkola, duża szkoła podstawowa i gimnazjum. Najnowszą inwestycją deweloperską w Koziegłowach jest osiedle Leśne 1A, w skład którego wchodzić będą dwa czteropiętrowe budynki mieszkalne, stawiane przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. 23 Lutego. Zamieszkać można także na willowym osiedlu Na Skraju Puszczy w Klinach, zaledwie 6 km od granic Poznania.

Czytaj też - NIERUCHOMOŚCI W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski