Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy seniorom: Rada seniorów dba o sprawy starszych poznaniaków

Milena Kochanowska
Przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów spotkali się w zeszłym tygodniu z lokalnymi mediami
Przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów spotkali się w zeszłym tygodniu z lokalnymi mediami Adrian Wykrota
Trwa trzecia kadencja poznańskiej Miejskiej Rady Seniorów, która działa od 2007 r. Została powołana, żeby zapewnić seniorom wpływ na sprawy dotyczące całej społeczności, ale przede wszystkim najstarszego pokolenia

To ona reprezentuje wszystkich seniorów i ich interesy wobec władz Poznania. Wydaje opinie, doradza, ale też zgłasza rozmaite inicjatywy.

Miasto przyjazne starzeniu
W zeszłym roku, Rada między innymi monitorowała proces procedowania przez Miasto Poznań do sieci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Miast Przyjaznych Starzeniu. Gdybyśmy znaleźli się w tej sieci, bylibyśmy w niej trzecim polskim miastem. Z ideą tą MRS wystąpiła w formie uchwały do Rady Miasta już w listopadzie 2013 r. Niestety, projekt ten najpierw leżał w „zamrażarce”, a obecnie wciąż jest w fazie opracowywania, ale jest szansa, że w tym roku zostanie jednak zrealizowany.
Inicjatywa WHO ma inspirować lokalne samorządy, urzędników i mieszkańców do rozmaitych działań, które przystosują miejskie przestrzenie do potrzeb ludzi starszych. W programie bierze już udział ponad 250 miast z 28 krajów świata.

– To znakomita szansa na wymianę doświadczeń w zakresie polityki senioralnej z innymi krajami – podkreśla Zdzisław Szkutnik, przewodniczący MRS. – Okazja do przeglądu i jednocześnie podejrzenia co w różnych dziedzinach życia, takich jak mieszkalnictwo, komunikacja, dostęp do kultury, służby zdrowia, aktywności fizycznej i wielu innych, można zrobić, by ułatwić je ludziom starszym. Udział w programie byłby w pewnym sensie gwarancją, że nowe inwestycje będą tworzone z myślą o seniorach, a cała polityka społeczna tak prowadzona, by osoby starsze jak najdłużej mogły być samodzielne.

– A na tym nie powinno zależeć tylko seniorom, bo przecież każdy starzeje się z dnia na dzień i każdy młody też będzie kiedyś seniorem, więc i jego to będzie dotyczyło – dodaje Bogdan Nowak, sekretarz MRS.

Co w tym roku?
W tym roku Rada planuje wiele kolejnych inicjatyw. W miniony poniedziałek o zagrożeniu bezpieczeństwa i biedzie wśród seniorów dyskutowała między innymi z przedstawicielami Rad Seniorów z województwa wielkopolskiego, Policji, Caritasu, Kurii Metropolitalnej, Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie i innych organizacji zajmujących się problemami bezpieczeństwa i ubóstwa wśród osób starszych.

Na temat niezwykle istotnej kwestii, jaką jest budownictwo dla seniorów zaplanowano w marcu posiedzenie z udziałem przedstawicieli Wydziału Rozwoju Miasta, Biura Spraw Lokalowych, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego. Nie zabraknie rozmów o dostępie do kultury w życiu codziennym seniorów z przedstawicielami Wydziału Kultury, Instytutu Kulturoznawstwa UAM, instytucji kulturalnych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się tą tematyką. Od września ubiegłego roku, dzięki inicjatywie MRS, starsi poznaniacy mogą na przykład bezpłatnie uczestniczyć w próbach generalnych spektakli w Teatrze Muzycznym, Nowym i Polskim.
Rada chce również spotkać się z seniorami działającymi w poznańskich kołach Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Związku Działkowców, by wspólnie stworzyć lobby na rzecz osób w podeszłym wieku, a także zmotywować do współpracy rady osiedlowe. Nie zostanie pominięty problem edukacji seniorów oraz promocja ich udziału w różnych formach aktywizacji intelektualnej.

Plany budowy nowego hospicjum
W zeszłym tygodniu przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów spotkali się z lokalnymi mediami, które deklarują chęć wsparcia wszystkich tych niezwykle potrzebnych działań. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe” przy ulicy Bednarskiej 4. Z jego inicjatywy ma powstać w Poznaniu stacjonarne hospicjum dla pacjentów geriatrycznych i dzieci oraz dzienny ośrodek pobytu, diagnozy, leczenia i intensywnej rehabilitacji psychofizycznej dla osób starszych z wieloma schorzeniami i we wczesnym stadium choroby neurodege-neracyjnej.

– Poznań jest w czołówce najszybciej starzejących się miast w Polsce i dlatego musimy wyjątkowo dbać o ludzi starszych i ich sprawność, bo będzie ich coraz więcej – mówiła dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska, prezeska Stowarzyszenia i członkini MRS. – Nie ma hospicjów geriatrycznych, a są one konieczne. Społeczeństwo, a także działający na rzecz seniorów muszą zrozumieć, że kino, teatr, czyli rozmaite igrzyska są ważne, ale najważniejsze jest leczenie, rehabilitacja i holistycznie pojęta opieka nad osobami starszymi 70+. Osoby, którym ma być dedykowany ośrodek, to osoby w podeszłym wieku, które ze względu na występowanie licznych chorób oraz ich przewlekły charakter wymagają całościowej i wielospecjalistycznej opieki oraz odmiennego sposobu postępowania terapeutycznego. Zaawansowany wiek jest także istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się zaburzeń poznawczych, otępienia, które powoli staje się jednym z najpoważniejszych współczesnych problemów zdrowotno-społecznych. Priorytetem zatem staje się zapewnienie im możliwie najlepszej opieki i możliwie najlepszej jakości życia. W naszym regionie brakuje też stacjonarnego hospicjum dla dzieci, którego prowadzenie jest jednym z założeń nowo powstającego ośrodka.

Pani doktor ma wizję opieki nad seniorami, także w ich domach. Dzięki jej uporowi i optymizmowi nowa, pilotażowa placówka, jak twierdzi, powinna zostać otwarta do końca tego roku. Choć nie ukrywa, że koszt wykonania projektu i adaptacji kupionej w tym celu nieruchomości to co najmniej 2 mln złotych.

– Wierzę, że znajdą się ludzie dobrej woli, którzy nam w tym pomogą – mówi. – Liczymy na każdą wpłatę, a także na przeznaczenie na ten cel 1 procenta przy wypełnianiu PIT-ów. Z naszą wieloletnią działalnością i planami można zapoznać się na stronie internetowej www.hospicjum-domowe.poznan.pl.

Po więcej informacji o dotychczasowych i przyszłych działaniach Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu zapraszamy natomiast na stronę internetową mrs.poznan.pl.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski