ZUS: rehabilitacja lecznicza

  ZUS: rehabilitacja lecznicza

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wniosek o rehabilitację leczniczą ZUS wypisuje lekarz prowadzący nasze leczenie

  Wniosek o rehabilitację leczniczą ZUS wypisuje lekarz prowadzący nasze leczenie ©123 RF

  Kto i na jakich warunkach może skorzystać z rehabilitacji leczniczej zus wyjaśnia Joanna Jerzycka z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
  Wniosek o rehabilitację leczniczą ZUS wypisuje lekarz prowadzący nasze leczenie

  Wniosek o rehabilitację leczniczą ZUS wypisuje lekarz prowadzący nasze leczenie ©123 RF

  Jakie schorzenia obejmuje rehabilitacja lecznicza z ZUS-u?
  ZUS zapewnia nam bezpłatną rehabilitację leczniczą: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządu głosu, schorzeń psychosomatycznych oraz po operacji nowotworu gruczołu piersiowego.

  Dla kogo przeznaczona jest taka rehabilitacja lecznicza?
  O rehabilitację mogą starać się osoby, które w wyniku choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po rehabilitacji. Nie mogą się więc o nią ubiegać osoby na rencie przyznanej na stałe oraz niepracujący emeryci.

  Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?
  Jeżeli tylko podlegamy ubezpieczeniom społecznym – nieważne czy pracujemy, czy też pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, w razie potrzeby możemy zgłosić się do ZUS-u z wnioskiem o skierowanie na bezpłatny turnus rehabilitacyjny.

  Jak się starać o rehabilitację leczniczą?
  Wniosek wypisuje lekarz prowadzący nasze leczenie, a my składamy go w najbliższej placówce ZUS-u. Trafia on do lekarza orzecznika, który wydając orzeczenie ostatecznie decyduje o tym, czy rehabilitacja jest nam niezbędna.

  Ile trwa rehabilitacja i jak długo się na nią czeka?
  Po około dwóch miesiącach od złożenia wniosku możemy wyjechać na turnus rehabilitacyjny, który średnio trwa 24 dni.
  Czy trzeba być na zwolnieniu lekarskim, by móc skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
  Nie musimy być na zwolnieniu. Jeżeli jednak potrzebujemy zwolnienie lekarskie na czas rehabilitacji, wystawi nam je ośrodek, do którego pojedziemy na leczenie.

  Czy pacjent ponosi jakieś koszty?
  ZUS pokrywa pełne koszty programu rehabilitacji, czyli: całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, wyżywienie i zakwaterowanie. Zwraca nam również koszty podróży z miejsca naszego zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem, ale tylko równowartość ceny biletów na najtańszy środek komunikacji publicznej.

  Gdzie skieruje nas ZUS?
  ZUS współpracuje obecnie z kilkudziesięcioma ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce. Między innymi w: Gościmiu koło Gorzowa Wlkp., Ciechocinku, Inowrocławiu, Połczynie-Zdroju, Aleksandrowie Kujawskim, Uniejowie, Świeradowie, Polanicy, Kołobrzegu i Dziwnówku.

  Czy żeby skorzystać z rehabilitacji leczniczej, trzeba wyjechać do sanatorium?
  Nie zawsze. Poznaniacy mają możliwość rehabilitacji w ośrodku w Poznaniu. ZUS kieruje tam osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia, by mogły rehabilitować się w trybie ambulatoryjnym.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bajki

  Pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

  bylem na takim turnusie. Stwierdzili ze schorzenie nie do wyleczenia. Po czym bedac na L4 zostalem wezwany i mondra pani niedorzecznik stwierdzila ze skoro mam własną firmę to mogę zatrudnić...rozwiń całość

  bylem na takim turnusie. Stwierdzili ze schorzenie nie do wyleczenia. Po czym bedac na L4 zostalem wezwany i mondra pani niedorzecznik stwierdzila ze skoro mam własną firmę to mogę zatrudnić pracowników i pracować :(((zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo