Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS czy OFE: zdecyduj do końca lipca!

Milena Kochanowska
ZUS czy OFE: Oświadczenie do ZUS-u możemy wysłać pocztą lub przez PUE
ZUS czy OFE: Oświadczenie do ZUS-u możemy wysłać pocztą lub przez PUE Archiwum
Co zrobić, gdy chcemy zmienić ZUS na OFE lub odwrotnie? Wyjaśnia Barbara Wilczewska z I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu

Każdy ubezpieczony musiał zadecydować, gdzie trafi część jego składek emerytalnych, czyli 2,92 procenta – do OFE czy do ZUS-u. Wybór, którego dokonali, nie jest jednak ostateczny?
Tak. Decyzję tę każdy może zmienić, bo co cztery lata, zawsze od 1 kwietnia do 31 lipca, uruchamiane będzie tzw. „okienko transferowe”. Do końca tego miesiąca mamy więc jeszcze możliwość zmiany wcześniej podjętej decyzji.

Jak można złożyć oświadczenie zmieniające?
Oświadczenia można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Co się stanie, jeśli spóźnimy się z oświadczeniem?
Niestety, musimy przestrzegać wskazanych dat granicznych. Oświadczenia wpływające do ZUS-u przed terminem, jak i po nim, zgodnie z prawem, nie będą uznawane za ważne i na następne okienko trzeba będzie czekać kolejne cztery lata.

Od 1 lutego 2014 r. zawarcie umowy z OFE nie jest obowiązkowe.
Każdy jednak, kto chce, by jego składki były przekazywane do funduszu, musi zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE nie później niż w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia, działalności gospodarczej itd.

Ile pieniędzy przekazywane jest do OFE?
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procenta naszego wynagrodzenia. Z tego, jeśli zdecydowaliśmy się na OFE, 2,92 procenta trafia tam za pośrednictwem ZUS-u, a 4,38 proc. jest zapisywane przez ZUS na utworzonym w ramach konta ubezpieczonego specjalnym subkoncie. Pozostałe 12,22 proc. jest zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS-ie. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na OFE, 7,3 procenta składki trafia na subkonto w ZUS-ie.

Czy kapitał zgromadzony w ZUS-ie i OFE jest dziedziczony?

Kapitał zgromadzony na subkoncie w ZUS-ie może być dziedziczony, tak jak ten zgromadzony w OFE. Podlega dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną w dyspozycji na wypadek śmierci. O ile małżeństwo łączy wspólność majątkowa, pieniądze z OFE lub subkonta wchodzą również w skład majątku wspólnego małżonków. Są dziedziczone lub dzielone w razie rozwodu.

Kto wypłaci nam emeryturę z OFE?

Pełna emerytura, obliczona z konta, subkonta w ZUS-ie i rachunku w OFE, będzie wypłacana przez ZUS. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co miesiąc, na subkonto w ZUS-ie przekazywana będzie część pieniędzy z rachunku w OFE. Równocześnie ZUS przestanie przekazywać funduszowi składki. W momencie osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego, nasz rachunek w OFE będzie więc pusty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski